First to Fight


First to Fight

Yazarlar: David ShermanDan Cragg

1999- Del Rey

384 sayfa

Tür: Askeri Bilimkurgu

Özet Görüş:

Her ne kadar askeri bilimkurguyu sevsem de bu romanın fazla askeri olması keyfimi kaçırdı. Eğer orduda askerlerin hayatı ve Amerikan deniz piyadelerinin güzellemesini okumak isterseniz bu roman size göre. Yoksa hiç kapağını bile açmayın derim.

Suvudu‘nun bedava kitaplarından biriydi bu roman. Del Rey’den 1999’da çıkmış ve hala devam eden bir serinin ilk kitabı. Kapak aslında kitabın ne anlattığını çok güzel anlatıyor. Bir piyade birliğinin macerasını anlatan bu roman ne yazık ki çok daha başarılı başka eserler yanında sönük kalıyor. Yazarlar hemen hareketle başlamak için çatışmalı bir girizgah ile kitabın ikinci yarısında tanışacağımız bir karakteri anlatıyorlar. Ardından da Joe Dean adında bir gencin uzay piyadelerine katılması ve onun eğitimiyle devam ediyoruz. Belki ilk kitap olduğu için, belki Heinlein vari bir tat yakalama istekleri olduğundan uzun bir eğitim sürecini okuyoruz. Bu noktada kitap beni okumaktan da askerlikten de soğuttu. Birilerinin hala böyle donuk ve de bir o kadar sıkıcı bir konuda yazıyor olduğunu okumak kitabın en şaşırtıcı kısmıydı. Eğer güzel yapılmış olsa, ya da biraz daha ilginç bir dünya kurulmuş olsa bu eğitim bölümleri de etkileyici olabilir fakat yazarlar sanırım Amerikan deniz piyadesi eğitimini neredeyse birebir aktarmışlar. Bazı bölümlerde bilimkurgudan ziyade askeri hikayeye dönüyor roman. Zaten Sherman yazarlığa Vietnam’da savaşan Amerikan askerlerinin hikayeleri, Cragg’da askeri hayat üzerine kitaplarla başlamışlar. Bu konuda da bilgililer ama bilimkurgu romanı olması için uzak gezegenlere uzay gemisiyle gidip, hayali silahlarla savaşmak yeterli değil. İyi askeri bilimkurgu yazarları eğitim dönemini karakterleri ve kurguladıkları dünyayı okuyucunun kafasında oturtmak için kullanırlar. Burada pek oturtulan bir dünya yok, karakterler ikinci boyutu bulmakta bile zorlanıyorlar. Gezegenlerin kültürleri homojen, karşılaşılan insan toplulukları sadece öldürülmek için anlatılıyor. Konuşmalar berbat, tempo çok başarısız.

Doğrusu bu romanın tek iyi yanı askeri hayatı doğru bir şekilde anlatıyor olması. Ben askerliğimi benzer bir ortamda yapmadığım için bunu başka eleştirilere bakarak yazıyorum, buna da çok güvenmeyin derim.

Bir başka sıkıntım da çok kullanılarak komik duruma düşen Amerikan milliyetçiliği ve Amerikan deniz piyadesi hayranlığı. Bir yerden sonra bu yazarlara halkla ilişkiler kampanyası içinde gösterip ordu bütçesinden para mı verdiler diye insan soruyor.

Açıkçası bu kitabı sizi bir kütüphaneye hapsederler ve artık okuyacak başka kitabınız kalmazsa okumanızı tavsiye ederim. Okuyabileceğiniz bir çok güzel askeri bilimkurgu romanı var gidin onları okuyun. Baen‘e gidin onların kitaplarına bakın.

Yeri gelmişken de sorayım, askeri bilimkurgu sever misiniz? Bilimkurgu romanda ne ararsınız?

Reklamlar

First to Fight’ için 4 yanıt

 1. Askeri bilim kurgu okumaya yeni basladim. Scalzi ve Heinlein gibi iki sağlam yazarla konuya girdim. Joe Haldeman ve John Steakley sırada. Var mıdır başka önerebileceğin yazarlar ya da kitaplar? Anladım ki yukarıdakini pek önermiyorsun 🙂
  Hürmetler

  1. Merhabalar Eralp,
   Benim askeri bilimkurguda vazgeçilmez yayınevim Baen. http://www.baen.com/library/ adresinden romanların büyük bir kısmını bedava indirebilirsin.
   Scalzi ve Heinlein’ı askeri bilimkurgu romanlarının ordu kısmı olduğu için beğendiysen, John Ringo’nun Legacy of the Alldenata serisini tavsiye ederim. Dışiskeletli askerlerin dünyayı ele geçirmeye gelen uzaylılarla savaştığı, onlara yardım eden uzaylıların entrikalarıyla oldukça ilginç bir hal alan bir seri. Ya da biraz daha alternatif tarih gibi olsun istersen David Drake’in The General serisini okuyabilirsin. Uzak bir gelecekte insan uygarlığı çökmüş ve insanlık birbirinden kopuk gezegenlerdedir. Ortaçağın sonları gibi bir zamanda yaşayan bir gezegende genç bir asker antik uygarlıkların son temsilcisini bir bilgisayarı bulur. Bilgisayarla beraber gezegenin kaderini değiştirmek için çalışmaya başlarlar. Oldukça keyifli kara savaşları ve keşiflerin tarihsel etkileri üzerine güzel bir roman. Ya da askeri bilimkurgunun daha deniz kısmında okumak istersen benim favorim David Weber’in Honor Horrington serisini tavsiye ederim. Weber uzay gemileri arası savaşları ve taktikleri çok başarılı betimliyor, üstüne üstlük de iç içe geçmiş hikaye örgüsü ile arka planda oluşan toplumsal olayları da anlatıyor. Toplumsal olayların etkisi üzerine bir leGuin değil tabi ki ama başarılı.
   Baen’in neredeyse tüm romanlarını http://baencd.thefifthimperium.com/ adresinde bulabilirsin. Eğer beğendiğin roman çıkmadıysa http://www.webscription.net/ ‘den alabilirsin. Set alırsan aynı seti bir arkadışına da hediye edebiliyorsun.
   Umarım yardımcı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s