Kitty and the Midnight Hour


Kitty and the Midnight Hour

Yazar: Carrie Vaughn

288 sayfa

Tür: Şehir Fantastiği

Özet Görüş:

Kolay okunan, sürükleyici ve keyifli bir kitap. Kapağa bakıp da piyasada binlercesi olan paranormal romans kitaplarına benzetseniz de aslında ayakları yere basan keyifli bir şehir fantastiği hikayesi. Modern zaman fantastiği, kurtadam vey vampir hikayeleri okumak isteyenlerle kadın baş karakterin güçlü olmasını isteyenler için.

Bu kitabı bir kaç kere görmüştüm ancak paranormal romans eserlerinden köşe bucak kaçtığım için almamıştım. Tor‘un keyifle takip ettiğim Geeks Guide to the Galaxy podcastinde 9. bölümde Carrie Vaughn ile söyleşi yaptıklarında fikrimi değiştirdim. Vaughn söyleşide aslında paranormal romans etiketiyle yayınlansa da yaptığının pek romans olmadığını söyledi. Odyssey Fantastik Yazım Atölyesine katılmış Carrie Vaughn. Ardından da kısa öykülerle başlamış kariyerine.  Vaughn romanın ve serinin karakteri Kitty Norville’i çeşitli dergilere yazdığı öykülerle ortaya çıkarmış. İlgimi çeken de Weird Tales‘daki bir Kitty hikayesini Gene Wolfe‘nin çok beğenip dergiye ulaşmasıydı. Book of the New Sun serisi ile edebiyat adına inanılmaz bir iş yapan Gene Wolfe’nin beğendiği, büyük üstad George R.R. Martin‘in Wildcards antolojilerinden birinde yazmasını istediği yazarı okumaya çekinmemek gerekli dedim ve kitabı aldım.

Kitap Kitty Norville adında bir kurtadam kadın hakkında. Kitty alışılmış acı içinde kıvranan, ne yapacağını bilemeyen Anne Rice’ın popülerleştirdiği, emo gençlerin sulandırdığı doğaüstü bir karakter değil. Kurtadam yanıyla barışmaya çalışan, geçinmek için de bir radyoda geceyarısı sohbet programı yöneten bir kadın. Kira derdi olan, gece bakımsız olabildiği için o saatte program yapmayı seven, bir yandan da kuzeninin düğününe dolunaydan sonrasına denk geldiği için gidemeyen bir karakter. Oldukça iyi kurgulanmış, sıradan olaylarla doğaüstünün başarılı bir şekilde kaynaşmasıyla elde edilmiş bir roman olmuş. Carrie Vaughn’ın kısa öykülerdeki uzmanlığını kullanmak için kurduğunu düşündüğüm bölüm kurgusu da temponun düşmesini engelliyor. Her bölümün kendi içinde toparlanması sayesinde aralıklı okumaya da uygun bir roman. Gene de hızla kitabı okuyup bitirebilirsiniz de.

Doğrusu bir ilk kitap olarak çok başarılı. Dünyayı tanıtıyor, Kitty’nin başına gelenler gerçekçi ve başka bir bakış açısı veriyor. Karakterin sorunlarla başa çıkması da çok inandırıcı. Asla bir sihirli değnek ile kurtulma yok kitapta. Kitty kendi sürüsünün alfasıyla da başka paranormal varlıklarla da etkileşiminde inandırıcı. Kakterin hayatından bir kesit havası ve tamamlanmamış hissi var ancak bu da bir ilk roman için olabilecek eksikler.

Sonuç olarak çok keyifle okuduğum bir kitap. Dinlenmek için seçtiğim ve belki canım sıkıldıkça dönüp bakacağım bir kitap. Bir başyapıt değil, türü sevmeyenlere ne kadar keyif verir de bilemem. Ama şehir fantastiği seviyorsanız kesinlikle bir bakın.

Almak isterseniz DriveThru‘dan edinebilirsiniz. Kitap için buraya tıklamanız yeterli.

Vaughn’ın bir de çok ilginç tek boynuzlu at hikayesi var. A Hunter’s Ode to His Bait adlı öyküsünü bedava okuyabilirsiniz. Ancak hatırlatayım bu pek de alıştığınız gibi bir öykü değil. 2003’de Realms of Fantasy’de yayınlanmış, okuduğunuzda pek unutamayacaksınız.

Sizin de tekrarından bıktığınız olgular var mı? 10’lu yıllardan geriye baktığınızda ne görüyorsunuz? Tekrarlardan kaçınmış eserleri yazın, tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s