Internet Çağında bir duruş olarak Teknoloji Karşıtlığı saçmalığı


2000’li yıllara ne çağı derler bilmiyorum ama ya internet ya da nano çağı diyecekler sanırım. Oysa hayatımızı kolaylaştıran teknoloji gelişmelerine rağmen ısrarla teknoloji karşıtlığı yapanlar var. Hem de olayın ironisinin farkında olmadan bunu internette yapıyorlar.

İstanbul Flickr Pierre Metivier

Photo: Flickr Pierre Metivier https://flic.kr/p/ca9zg5

Teknolojinin Mucizeleri

Ben bir mühendisim, bilim insanıyım, araştırmacıyım. Bunlardan önce teknoloji aşığıydım. Kendimi bildim bileli teknolojinin biz insanlara sunduğu mucizelere tanıklık ettim. Çok küçük bir çocukken babam güneş enerjisi ile çalışan bir basit oyun cihazı getirmişti. O zaman pili bitmeyen bu alete hayran kalmıştım.

hqdefault

Casio’nun cowboy oyunu ilk oyun cihazımdı. https://youtu.be/lIU8bCKbA3s

Sonrasında ilkokulun ikinci sınıfındaydım galiba, babam bize kasetli bir Commodore 64 aldı. Yanında da İngilizce kullanma kılavuzu ve programlama kitabı vardı. Ben İngilizce bilmiyordum ama kasetleri yüklemek için komutları öğrendikten sonra o karmaşık dili (Machine Language) yarım yamalak öğrenip program yazmaya çalıştım. Basic’in varlığını öğrendiğimde dünya benim için değişmişti.

Teknolojinin her şeyi çözebileceğine olan inancım teknolojinin tarihçesini öğrendikçe daha da güçlendi. Şimdilerde medeniyetin nimetlerinden faydalanıp teknoloji karşıtı havalı çıkışlar yapanlar nelerden vazgeçilmesini istediklerinin farkında değiller.

Temiz su

Özellikle Ege ve Akdeniz sahillerinde antik kentleri gezenleriniz şehirlere su taşıyan kemerleri ve evlerin arasındaki künkleri görmüşlerdir. Biraz tarih okuyanlarınız bile temiz suyun varlığının şehirler, ordular ve imparatorluklar için ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Hastanelerimizde, evlerimizde, sokaklarımızda temiz su olmadan nasıl yaşayacağınızı merak ediyorsanız bir haftalığına kampa gidin.

Mühendislerin uzun yıllar su ve yol yapımıyla görevlendirilmeleri boşuna değildi. Temiz su getireceğini söyleyerek başa geçen pek çok yönetici tarihin sayfalarını süsler. Nedense teknoloji karşıtları bunu göz ardı etmeyi tercih ediyorlar.

Elektrik

Doğa iş yapılması için enerjiye ihtiyaç duyar. Karıncaları hareket ettiren, fırtınalar çıkartan, hücrelerinizi çalıştıran enerjidir. İnsanlık doğada bulduğu enerjiyi kendi isteklerine yönlendirmekle uğraşmış yüzyıllarca. Su ve yel değirmenleri ardından gelen buhar makinesi bu çabanın meyveleriydi. Ancak elektriğin kullanılabilmesinin keşfi ile enerjiyi ürettiğiniz yerden çok uzaklarda kullanabilme imkanımız oldu. Avucunuzda rüzgarın enerjisini depolamanızı sağlayan piller geliştirdik. İletim hatları ile kilometrelerce enerjiyi taşıdık. Karanlığı elektrikle fethettik.

Electricity Flickr Liza Savchukova

Flickr: Liza Savchukova https://flic.kr/p/7364gP

Enerjiyi dönüştürmek için ara adım olarak elektrik enerjisini kullandık. Motorlar tasarladık. Boyutları devasadan miniciğe değişen bu motorlar insanlara inanılmaz yetenekler kazandırdı. Evimizdeki basit matkapla duvarları delebiliyoruz. Ufak bir elektrik motoruyla tonları kaldırabiliyoruz. Yetmedi elektoniğin keşfi ile bilgiyi elektrikle taşıyabildiğimizi fark ettik.

Karşıtlar ne diyor?

Teknolojinin, bilimin getirdiklerini saymaya devam edebilirim ancak biraz da karşıtlarının neler dediğine bakmak gerekiyor. Onlar “artık yeter” diyorlar. “Teknoloji fazla geldi” diyorlar. Gelişmeyi durdurmaya çalışıyorlar. “İnsana özgü değil” diyorlar.

İlk mucit tekerleği bulduğunda bu laflar söylendi mi bilmiyorum. Ancak trenle attan hızlı gitmenin insana uygun olmadığını söyleyenler, radyonun evde sohbetleri öldüreceğini söyleyenler, televizyonun aileyi bozacağını söyleyenler, internetin insanlğı bozacağını söyleyenler hep aynı kafadalar. Onlar insan aklına sınır koymak isteyenler.

Sınırlanmış teknoloji, sınırlanmış zihindir

Teknolojiden korkuları var. Ortalama üç kişiden birinin teknolojiden korktuğu araştırma sonuçlarından anlaşılabiliyor. Bazı ülkelerde daha yüksek, bazılarında daha düşük olsa da bu korkuya teslim olursak ilerlememiz ve şimdiki imkanlarımızı korumamız bile mümkün değil. Teknolojiyi durdurmak için yeter dediğinizde kendinize şu soruyu sorun:

Taş devrinde yeterince teknoloji var denseydi insanlık ne olurdu?

transhumanizm

İnsanlığın nereye gideceği belli değil. Ancak insanlığın devamını istiyorsak teknolojiye izin vermeliyiz. Bırakın geleceği insan aklı şekillendirsin. Korku ile mutlu olmak mümkün değil ancak araştırmanın ve buluşun keyfiyle mutlu olunabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.