The Traitor Baru Cormorant


Bazı kitapların etkisinden günlerce çıkamazsınız. Seth Dickinson’ın The Traitor Baru Cormorant o kitaplardan biri. İki gündür sebebini düşünüyorum, fantastik hatta Grimdark fantastiğin bir örneği The Traitor Baru Cormorant. Görünür büyü olmasa da dünyanın sihirli olduğunu anlayabiliyoruz. Kitabın muhteşemliği büyülü çatışmalar ya da büyük savaşlardan gelmiyor. Dickinson bir muhasebecinin macerası üzerinden çarpıcı, entrikalar ile dolu bir roman yazmış.

Traitor-Baru-Cormorant

Roman şu epigraf ile başlıyor

A PROMISE
This is the truth. You will know because it hurts.

Türkçesi

BİR SÖZ

Bu gerçektir. Bileceksiniz çünkü can yakıyor.

Böyle başlayan roman GRRM’den alıştığımız gerçekçi fantastik türünde, Abercombie ve diğerlerinin taçlandırdığı Grimdark’a yakın ama daha az kanlı devam ediyor.

Hain Baru Cormorant Maskeler İmparatorluğunun ülkesi Taranoke’yi ekonomik saldırıları ile ele geçirişini ve ardından da kültürlerini yok edişini görür. Bir deha olduğu için 9 yaşında imparatorluğun kazanacağını görür ve ancak o sistemde güçlenirse topraklarını kurtarabileceğini anlar. İmparatorluğun asimilasyon için kurduğu okulu bitirdiğinde birbirine güvenmeyen düklerle dolu, yönetilemez denen bir ülkeye Aurdwynn’e İmparatorluk Muhasebecisi olarak atanır. Çok genç olması, soyluları yönetmesi gereken bir konumda ama soylu olmaması ve yabancı olmasının yanı sıra Baru’nun bir sorunu daha vardır. İmparatorluğun üç önemli görevlisinden biri olarak görevi diğer ikisinin görmediği ya da görmek istemediği isyanı engellemektir. Kariyerinin devamı, İmparatorluk Başkenti Falcrest’e gitme umutları ve ülkesini kurtarma hayalleri Aurdwynn’de yapacaklarına bağlıdır.

Hain Baru’nun isyanın kaynağını bulup, onu yok etmek için kullandığı yöntem ve sonrasında olanlar baş döndürücü. Dickinson, Baru’nun imparatorluk büyük günah saydığı için lezbiyenliğini saklamak zorunda olması üzerinden farklı kültürlerin dünyaya bakışı üzerine başarılı bir öykü anlatıyor. Ancak Hain Baru’nun hikayesindeki ihanetler onun kendine ihaneti ile sınırlı değil. Baru adım adım ilerlerken biz de soluksuz onun ihanetlerini okuyoruz. 

Romanda Maskeler İmparatorluğunun da çağrıştırdığı, temelde sorduğu soru ise “Kimim”, “Kimsin” sorusu. Hepimizin maskeleri var ve o maskelerden kurtulamadığımız için kim olduğumuzu da unutuyor muyuz? Maskeler tek tek kırıldığında ortaya ne çıkacak?

Romanın bir başka sorduğu soru ise tek tipleştirmenin neleri yok ettiği. İmparatorluk kendi kimliğini baskı ile, entrikalarla dayatırken hangi güzellikler yok oluyor?

Önemli bir uyarıyı da ihmal etmeyeyim. Sakın ola Seth Dickinson’ın aynı isimli Beneath Ceaseless Skies’da yayılanmış kısa öyküsünü okumayın. Özellikle bağlantı vermiyorum. Çünkü kitabın tüm süprizini mahvedersiniz. Tekrar ediyorum sakın okumayın. Öykü çok güzel ama romanı bitirdikten sonra neden okuma dediğimi anlayacaksınız.

Seth Dickinson’ın The Traitor Baru Cormorant romanı senenin sonunda çıkmış olsa da en beğendiğim roman oldu. Keşke birileri bu ilk romanın haklarını alıp Türkçe’ye çevirse. Türkçe eserler arasında böyle bir romana, silahların ve savaşanların ve asillerin değil aklın önde olduğu bir fantastik romana, ihtiyacı var.

Yeri gelmişken bu sene en beğendiğim ilk onbir romanı da vereyim. Listeye giren çıkan olabilir ama şimdilik durum bu. İlk on yapacaktım ama listeden çıkartmaya kıyabildiğim roman olmadı.

 1. The Traitor Baru Cormorant
 2. Updraft
 3. Emperor of Thorns
 4. The Mirror Empire
 5. The Price of Valor
 6. The Annihilation Score
 7. Low Town
 8. The End of All Things
 9. Blood Song
 10. Brilliance
 11. The Autumn Republic
Reklamlar

The Traitor Baru Cormorant” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s