Hugo 2015 ödülleri toz duman


Yeni bilgilerle güncellendi. 07/04/2015

Hugo Ödülleri çalındı mı, yoksa kurtarıldı mı?

Bu sene Hugo Ödülleri adayları açıklandığında ortalık karıştı. Sağcı, beyaz yazarların eserleri adaylıkları toplamıştı. Organize işler vardı.

Hugo

Geçen seneki ödül adayları açıklandığında bazı bilim kurgu, fantastik yazarları ve okuyucuları itiraz etmişti. Larry Correia ve Brad R. Torgersen isimli ABD’li sağcı yazarlar sitelerinde “elit azınlığın” BKF kültürünü şekillendirmesine ve sadece “edebi” eserlerin ödül alması için çalışmalarına karşı olduklarını yazmışlardı. Onlar kapıyı tutanları yıkıp, otorite karşıtı bir eylem düzenlemeye karar verdiler.

Hugo ödülü nasıl verilir?

Neler olduğunu anlamak için önce Hugo ödüllerinin nasıl verildiğine bakmak gerekli. Hugo ödülleri WorldCON’a parasını verip katılan BKF severlerin oyları ile verilen bir ödül. BKF alanında Amerika’da hatta dünyada Nebula gibi prestijli bir ödül. Bir Worldcon’a katılan iki yıl Hugo için oy verebiliyor ve yaklaşık üç, dört bin oy kullanılıyor. Sağcı Correia ve Torgersen Üzgün Köpek Yavrusu Operasyonu ile ödül adaylarını etkilemeyi bu sayade başardılar.

Sad Puppies

Üzgün Köpek Yavruları Operasyonu için Torgersen ve Correia çeşitli kategorilerde 60 aday önderdiler. Sad Puppies aday adayı listesinde eksikliği duyulduğunu düşündükleri eserleri tanıttılar. Bunu yaparken SFFW’nin eski başkanlarından John Scalzi’nin ve sevilen BKF yazarlarından Charles Stross’un da zamanında benzer listeler yayınladıklarından bahsettiler. Onların listesini beğenmeyen ya da eksik bulan, ırkçı sözleri sebebiyle SFWA’dan atılan Theodore Beale de bir liste hazırladı. Kuduz Yavru Köpekler (Rabid Puppies) ismindeki listede 67 aday adayı vardı.  Listeler ve adaylar incelendiğinde Üzgün Yavru Köpekler listesindeki 60 eserden 51’inin, Kuduz Yavru Köpeklerden de 67’den 58’inin aday listesine kaldığı ortaya çıktı. Elbette bu sonuçlar açıklanınca kıyamet koptu.

Bilim kurgu, fantastik politik midir?

Oylama yapılan her ortamda olduğu gibi Hugo’nun da politik olmaması mümkün değildi. Son bir kaç yılda BKF’nin daha çeşitli olması, batılı erkek merkezinden ayrılıp daha kapsayıcı olması için çalışanlar aslında politik bir çaba içindeydiler. Bu da N.K. Jemisin’in 2014 Wiscon konuşmasında demişti ki

Maybe you think I’m using hyperbole here, when I describe the bigotry of the SFF genres as “violence”. Maybe I am using hyperbole — but I don’t know what else to call it. SFF are dedicated to the exploration of the future and myth and history. Dreams, if you want to frame it that way. Yet the enforced SWM dominance of these genres means that the dreams of whole groups of people have been obliterated from the Zeitgeist. And it’s not as if those dreams don’t exist. They’re out there, in spades; everyone who dreams is capable of participating in these genres. But many have been forcibly barred from entry, tormented and reeducated until they serve the status quo. Their interests have been confined within creative ghettos, allowed out only in proscribed circumstances and limited numbers.

Tercüme edemedim ama İngilizce bilmeyenler için Beyaz Erkek olmayanların engellendiğini söylüyor Jemisin. Aynı konuşmada Chip Delany’den bir alıntı yapıyor ve beyaz erkek olmayanların ekonomik etkisi olduğu zaman büyük tepki çekeceklerini söylüyor. İşte pek çoğu için o tepki yavru köpek operasyonu ile geldi.

Tepkiler de geldi

Önce listeleri hazırlayanlar zafer ilan etti. Ancak Correia en iyi roman adaylığından, yaptıkları işin onun egosu ile ilgili olmadığı ve işe zarar vermek istemediği için çekildiğini açıkladı. Ancak onlardan farklı düşünenler bu ödülün bu adaylarla verilmemesi gerektiğini dillendirmeye başladılar. Scalzi oylamada ödül yok seçeneğini söyleyenlerden biri oldu. Belki de bu yüzden 2015’de bir çok kategoride ödül almamış işler olduğunu göreceğiz.

Stross blogunda Vox Day’in (T. Baele’in rumuzu) Finlandiya’da kurduğu Castalia yayınevinin eserlerinin Hugo adayı olmasına değinmiş. ABD’deki Bilimkurgu Fantastik yazarlar birliği SFWA’ya üye olmak için profesyonel 3 öykü satışı yapmak yeterli. Üyeler Nebula ödülleri komitesinde ve SFWA’nın yönetiminde de yer alıyorlar. Stross haklı olarak soruyor, önce Hugo sonra Nebula mı?

Gelişmeleri takip ediyorum, aday listesini görmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Güncelleme 1: içten’in yorumu üzerine Sad Puppies’in de Rabid Puppies’in de sağcı olduğunu ayrıca belirttim.

Güncelleme 2: Stross’un gösterdiği tehditi ekledim.

Siz ne dersiniz? BKF ne kadar politiktir? Olmalı mı?

Reklamlar

Hugo 2015 ödülleri toz duman’ için 4 yanıt

 1. linklerle birlikte yazı çok bilgilendirici oldu ama linkteki yazıları okumayınca neyin ne olduğu pek anlaşılmıyor. önce sad puppies sol ve çeşitlilik içeren bir liste, rabbid puppies beyaz erkek listesi diye anladım ama sanırım sad puppies de muhafazakar, beyaz erkek ağırlıklı bir listeyken, rabid puppies işi iyice trollüğe vurup abuk subuk isimlerin adaylığa girmesine yol açmış öyle mi? bazı kategorilerde “ödül verilmesin” oyu kullanma eğilimi de burdan geliyo sanırım. yazı biraz daha anlaşılır hale getirilebilir.

  1. Teşekkürler. Aslında yansız vermeye çalıştım ve onların sözlerini kullandığım için biraz karışık oldu. ABD’de sağ devletin küçültülmesi ve bireylere karışmaması taraftarı. Bu da otoriteye karşı olmalarına sebep oluyor. Bizde ise sağ çoğunlukla devlet ve otorite taraftarı gözüktüğü için böyle bir anlam karmaşası olmuş olabilir. Bir notla düzelteyim.
   Hemen yorum yazacaklara da bir not ben politikaya uzaktan baktığım için terimleri doğru kullanmamış olabilirim, lütfen yorum yazın düzelteyim.

 2. Aslında sad ve rabid puppies isimleri listeler için kullanılıyor. Torgersen sad, Beale rabid diyor ama listelerin aynı. Torgersen muhafazakar olabilir ama Beale bir hayli ırkçı.

  Edebiyat hayatın içinde olduğu için politik olmak durumunda. Sorun ödüllere müdahale şeKli. Blok liste çok korkunç bir yöntem. İşin özüne tamamen zıt.

  1. Ben işin özünden de emin değilim doğrusu. Yani Hugo’lar bir Triptree değil. Haliyle çoğunluğun baskın gelmesi Hugo’ların özünde var gibi. Hoş bu yaptıkları ciddi bir tepki görür ve yeni listeler çıkar mı, çıkarsa ne olur göreceğiz. Bize haber çıktı işte 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s