The Mirror Empire: Roman


Kameron Hurley fantastiği değiştirecek, bilim kurguya yeni bir hava kazandıracak yazarlardan biri. Onun God’s War romanını okuduğumda yarattığı dünyaya hayran kalmıştım. The Mirror Empire’da yarattığı dünya da gene etkileyici ve sarsıcı. Kitabın en güçlü yanı geçtiği dünya. Fantastikte kurcalanmamış ne varsa Hurley değiştiriyor. İnsan yiyen ormanlardan, binilen ayı ve köpeklere, kadın egemen toplumdan, yamyamlığa her şey onun elinde acımasız bir açık sözlülükle kullanılıyor.

TheMirrorEmpire-144dpi

Hurley tekniği çok güçlü, istediği duyguyu kolaylıkla üretebilen başarılı bir yazar ancak dünyasını okuyucuya verebilmek için çok uğraşıyor. Bu uğraş sonucunda özellikle kitabın ortalarında kitaptan kopuyorsunuz. Hurley’in yaptığı işe, yani fantastik klişelerini ters yüz etmesine, başka kültürlerin de olabileceğini anlatışına hayran kalmasam yarısında atıp başka bir kitaba geçerdim. O aradaki karmaşayı atlatıp sona yaklaşınca yeniden sardı ve etkileyici bir sonla hikaye tamamlandı.

Fantastikte

 • Ortaçağ Avrupası’ndan sıkıldıysanız
 • Erkek egemen değil kadın egemen bir toplumda geçen bir hikaye nasıl merak ediyorsanız
 • Yamyamlığın “medenileşmiş” halini görmek isterseniz
 • Büyünün yıldızlara bağlı değişken olmasının toplumda yaratacağı etkileri gözlemlemek isterseniz
 • Bir kıtada tüm ülkelerin aynı kültürün yansımaları değil de birbirinden etkilenmiş olsalar da farklı olması ilginizi çekerse
 • Karakterlerin dünyasının bir anda ters yüz olması hoşunuza giderse
 • Çoklu dünyalar fikri ilginizi çekiyorsa

Bu kitabı kaçırmayın. Yukarıdakilerden bir kaçı bile ilginizi çekse yıllar sonra fantastiği değiştiren yazar diye Hurley’den bahsedildiğinde olaya yabancı kalmamak için okumalısınız. Kötü yanları yok mu, var.

 • Tecavüz kadından erkeğe olsa da burada da var. Cinsellik üzerinden sömürülen insanlar, çocuklar ve kölelik Hurley’in dünyasında sıradan. Bunları okuyucu şaşırtmak için değil de toplumu anlatmak için kullandığı için bir kaç sahne dışında fazla açık saçık değil ama rahatsız olabilirsiniz.
 • Yamyamlık kitaptaki haliyle sebeplerini anlayabiliyor olsanız da, rahatsız edici.
 • Kitabın ortasında sıkıntıdan öldüm. Çok fazla karakter vardı ve bir anda binlerce olay oluyordu. Hangisini takip edeceğimi bilemedim ve dağıldım. Neyse ki sonradan topladı da bir şeye benzedi.
 • Seveceğiniz, kazanmasını isteyeceğiniz tamamen iyi bir karakter yok. Sonlar doğru ortaya çıkan bir karakter dışında hepsi problemli, “arkadaşım ne yapıyorsun” diyeceğiniz tipteler. O yüzden zorlanmaya hazır olun.

Hurley; Triptree onur listesinde bulunan,“We Have Always Fought: Challenging the ‘Women, Cattle and Slaves’ Narrative” (Biz hep savaştık: ‘Kadın, Sığır ve Köleler’ Kurgusuna Meydan Okuma” isimli yazısı ile 2014’de en iyi fan yazar Hugo’sunu alan, Güney Afrika’da yaptığı yüksek lisans tezinde Güney Afrika Direniş Savaşçısı Kadınlarını inceleyen Hurley alışılmışın dışında bir yazar. Bu farklılığını The Mirror Empire’da çekinmeden sergiliyor. Daha önce China Mielville’in romanlarını okurken bu kadar zorlanmış ve gene de beğenmiştim. Hurley ufkunuzu genişletmek için okunması gereken yazarlardan.

Özet olarak, okuyun çok iyi bir roman. Ancak özellikle Erkek Bakışlı Ortaçağ Avrupası ™ fantastiklerine alışkınsanız bu romanda zorlanırsınız. Okuyacaklar için iyi haber, ikinci kitap Empire Ascendant şubatta çıkıyor.

Onun ödüllü ilk üçlemesinin ilk kitabı God’s War’ın tanıtımı aşağıda

Reklamlar

The Mirror Empire: Roman” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s