Albatros Süvarisi


Bilgi: Bu kitap bana Esenkitap’dan incelemem için gönderildi. 

Soner Canözer'in Albatros Süvarisi kitabının kapağı

Soner Canözer’in Albatros Süvarisi kitabının kapağı

Türk fantastiği için okunması gereken bir kitap Albatros Süvarisi. Soner Canözer Orta Asya’dan gelen büyük bir mirası beklenmedik bir ustalık ve güzellikle işlemiş. Onun bestelerini keyifle dinlerken yazdıklarını da takip etmek gerektiğini anlamış oldum. Mükemmel değil ama bir ilk roman olduğu için dört yıldızı hakediyor.

Konusu ve bozkırın efsanelerini denizlere böyle başarılı aktarabilmesinin hatrına 3,5’dan 4 verdiğim bu kitabı almalı ve okumalısınız. Hele Silmarilion’u sevenlerdenseniz bu kitap tam size göre.


Gelelim aksayan yerlerine. Öncelikle kitabın benim pek okumadığım son zamanlarda BKF’de de pek tercih edilmeyen bir teknik olan “herşeyi bilen üçüncü şahıs” ile yazılmış olması bir engel yaratıyor. Hikaye illa üçüncü şahıs anlatılacaksa en azından yakın üçüncü şahıs olabilirdi. Bunun üstüne neredeyse kitabın yarısında kurguyeri yani karakterleri ve dünyayı öğreniyoruz. Bu tam bir bilgi yüklemesi oluyor. Geçmişler anlatırken sürükleyici bir çatışma ya da aslında ana hikaye ile bir ilgi de yok. Canözer “Anlatma, göster” tavsiyesinin tam tersini yapmış. Her şeyi anlatmış fakat Kızılpençe’nin oğlu gibi aslında geçmiş anlatım bölümünde verse etkisi güçlenecek önemli bir bilgiyi geç vermiş. Başlardaki dağınıklık sonucunda karakterlerden hiçbiriyle özdeşleşemiyorsunuz. Okurken Canözer’e potansiyelini kullanamadığı için kızdığım bölümler bunlardı. Batı efsanelerinden etkilenmemiş, yeni ve etkileyici bir dünyayı keşke daha iyi verebilseydi. Belki de hikayeye tarih yazıcısı gibi baktığı için karakterlerin kim olduğunu gösterecek konuşmalar bile eserde geçmiyor.

Soner Canözer bu kitabı bir kenara koysa, kurgusuna biraz daha özen gösterip başarılı bir üçleme ya da dörtleme yazabilir. Çok yetenekli ve yaratıcı olduğu anlaşılıyor düşlerini dünya çapında romanlarda sunabilir.

Özet olarak okunması, özellikle de Batı efsanelerinden etkilenen Türk yazarlara okutturulması, gereken bir eser Albatros Süvarisi. Soner Canözer’in kitaplarını da takibe başlayın.

Kitabın içindeki albümü dinlemek isterseniz Spotify’dan dinleyebilirsiniz.

Soner Canözer – Albatros Süvarisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s