Principia Discordia


Principia Discordia 1965’de sadece beş kopya yayınlanan bir kitabın adı. Principia Discordia garip ve karışık yapısı, parodi mi yoksa ciddi mi olduğu anlaşılmayan haliyle elli yıla yakındır alt kültürde yer edinmiştir. İyi de nedir Principia Discordia?

GP- Sen ciddi misin yoksa?

Mal2- Bazen dalgayı ciddiye alırım. Bazen ciddiyetle dalga geçerim. İki halde de alakasız.

Snap

 

Principia Discordia Malaclypse the Younger ve Lord Omar Khayyam Ravenhurst mahlaslı iki yazar tarafından yazılmıştır. Kitap ve içeriğinden ziyade belki de bu kadar popüler olmasına sebep olan Robert Shea ve Robert Anton Wilson’un beraber yazdıkları The Illuminatus üçlemesinden bahsederek başlamalı Principia Discordia’yı anlatmaya.  The Illuminatus üçlemesi iki dedektifin bir derginin bombalanmasını araştırmalarıyla başlıyor. Geçmişten gelen ve inanması zor komplolar arasında akıl almaz, komik ve bir o kadar da düşündürücü noktalara savruluyor. Kitaplar hala Türkçe’ye çevrilmedi ama zamanında Dune’dan sonra en sevilen bilim kurgu eserlerinden biriydi. Sırasıyla The Eye in the PyramidThe Golden Apple ve Leviathan’dan oluşan üçleme artık tek bir kitap olarak basılıyor.

Bu kitaplarda bahsedilen Principia Discordia ve onun yazarlarından Malaclypse the Younger o kadar ilgi çekti ki, çok az kişinin bildiği bir kült kitap bir anda aranır oldu. Özellikle de internetin yaygınlaştığı doksanların ortalarından itibaren Principia Discordia’ya ilgi arttı. İlginin sebeplerinden biri Principia Discordia’nın bedava okunabilir olması gibi gözükse de mesajının etkisi yadsınamaz.

eris1024Principia Discordia, anlaşmazlık tanrıçası Eris’e, ona tapanlara yazılmış bir kitap. Dinlerle dalga geçer gibi gözükse de kendini ciddiye de alan bir eser. Alt başlığının “Tanrıçayı nasıl buldum ve bulduğumda ne yaptım” olduğunu söylemek nasıl bir kitap olduğu hakkında bir fikir verecektir. Lord Omer mahlası ile yazan Kerry Wendell Thornley’in ve Malaclypse the Younger mahlası ile yazan Gregory Hill’in kafa karışıklığının da etkisiyle karmaşık bir eser Principia Discordia. Her okuyanın ucundan tutabileceği bir yer olması ve mem üretmeye açık yapısı onu beğenilir kılıyor. Örneğin daha ilk sayfalarda karşınıza şu konuşma çıkıyor:

-Eris doğru mu?
-Her şey doğrudur.
-Yanlış şeyler de mi?
-Yanlış şeyler bile doğrudur.
-Nasıl olabilir?
-Ne bileyim adamım ben yapmadım ki.

Principia Discordia okuyucunun daha çok öğrenip daha az anlayacağını söylüyor. Kitapta kafa karışıklığı tanrıçası Eris ve onun yaptıklarıyla ilgilenen; filozoflar, teologlar, büyücüler, bilim insanları, sanatçılar, palyaçolar ve benzer delilerden oluşan Diskordik Topluluğun parçası olduklarını yazıyorlar. Bunun gibi kolay paylaşılan, yayılma gücü yüksek memlerle dolu bir mem bombası aslında Principia Discordia. Biraz kafa karışıklığının iyi geleceğini düşünüyorsanız gidin internetten okuyun. Stephen King’in Kara Kule serisinde de göndermeler yaptığı, hatta Mordred Deschain’in Discordia’lı olduğunu yazdığı düşünülürse popüler kültüre ne kadar etkili olduğu anlaşılabilir. Kitabı ister Wikisource’dan ister de orjinal haliyle bedava okuyabilirsiniz ama unutmayın:

Gerçeklik orjinal Rorschach’dır.

 

Reklamlar

Principia Discordia’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s