2013 biterken türe ve sektöre bakış


2009, 2010 ve 2012‘de bir inceleme yapmıştım. Bilim kurgu fantastik adına ülkemizde neler oluyor bunun üzerine bir incelemeyi de 2013 için yaptım. Bakalım neler değişmiş?

trends

eKitap

Geçen seneden devam eden ilgi ekitap için Türkiye’de ciddi bir istek oluşturmaya başladı gibi. En azından üniversitelerde ekitap hakkında seminerler düzenlenmeye başladı (Marmara Üniversitesi 29 Kasım Türkiye’de E-kitap) , İstanbul Kitap Fuarı’nda bu sene Dijital Yayınlar salonu oluştu. Fuarda panellerde “How to Protect Copyrights in Digital Publishing? / Dijital Yayıncılıkta Telif Hakları Nasıl Korunur?”,  “Heading towards a digital future – an update on international e-book markets / Dijital geleceğe doğru uluslararası e-kitap pazarlarına bakış” gibi konular da tartışıldı. Açıkçası hala yayınevlerinin bu süreçten, teknolojiden nasıl para kazanırız yerine köhnemiş telif sistemini nasıl koruruz diye bakıyor olmaları üzücü. Onlara da internette kısa bir çalışmayla çıkarttığım şu büyük yayınevlerinin arasına katılmayı tavsiye ediyorum:  AK PressBaen EbooksLe BélialBookCycloneBragelonneCarina PressFlat World KnowledgeLes éditions la matière noireManning eBooks,New InternationalistMomentum BooksNumeriklivresO’ReillyPackt PublishingPolzer Media GroupThe Pragmatic BookshelfPublie.netRosenfeld MediaSIGNAL 8 PRESSSophia Institute PressSpringer Science+Business MediaTake Control Books. Çünkü DRM korsanları değil müşterinizi durduruyor. Bir yıldır DRM’siz ekitap yayınlayan TOR’un UK Yönetici Editör’ünün yazdığı gibi okuyucularınızdan “inanılmaz destek ve sadakat” kazanıyorsunuz. Ne yazık ki bizim yayınevlerini bırakın kitap sektöründekiler bile hala DRM’in yazarlar için iyi olduğunu savunuyor. Bakalım bu konuyu takip etmeye devam edeceğim. Daha önce defalarca yazdığım gibi bol bol yazarak anlatacağım. Unutmadan ekitap satmak için yola çıkan Mobidik.com da bu sene işe başladı.

FABİSAD

Bir başka takip ettiğim konu da size söz verdiğim gibi FABİSAD oldu. Açıkçası 2012 yazısında 2013’de de iyi işler bekliyorum derken bu kadar çalışacaklarını beklemiyordum. Yıla Bilgi Üniversitesi ile “Fantastik Sanatlar Sertifika Programı” yaparak başladılar. Doğrusu sertifika fikri anlaşılmaz gelse de fikri çok beğenmiştim. 2013 GİO ödüllerine kadar televizyonlarda bir kaç kez üyelerini ve yöneticilerini de izledik. GİO ödülleri oldukça büyük etki yaptı ve bir çok yerde haber oldu. İTEF’de GİO kazanan Murathan Mungan’ın eserini yazarla beraber inceledikleri bir seminer,  Oyun ve Sinema, Ray Bradbury ve Distopyalar ve Bilgisayar Oyunları ve Rol Yapma Oyunları: Geçmişten Bugüne seminerleri ile yılı kapattılar. FABİSAD’ın yıllar geçtikçe daha iyi olacağını umuyorum. Hadi 2014’de de şaşırtın bizi.

Türdeki Kitaplar

Her sene idefix üzerinden yaptığım araştırmayı bu sene de tekrarladım. İdefix’de basit bir kategori araştırması sonucunda Bilim kurgu bölümünde 138 ürün (geçen sene: 241), Fantastik bölümünde ise 558 ürün (geçen sene: 790) var. Ürün diyorum çünkü bunların içinde birden çok kitabın tek bir ürün haline getirildiği paketler de mevcut. Geçen seneye göre oluşan bu düşüş idefix’in kataloglarını düzeltmesi mi yoksa arzın düşmesi mi bilmiyorum. Yardımcı olabilecek var mı? Satış rakamları elimizde olmadığı için sadece işin arz kısmını incelemek mümkün oluyor. Buradan da görüldüğü üzere ülkemizde fantastik arzı bilim kurgu arzının hala 4 katından fazla. Bu böyle ne kadar gider, bilim kurgu eksikliğinden neler olur, uzun konuşulmalı.

İnternet aramasındaki durum

Türkiye’de fantastik ve bilim kurguya olan talebi anlayabilmek için satış rakamları olmadığı için internet arama sonuçlarını bir veri olarak alıyorum. Bunu yaparken Google Trends kullanıyorum. Google Trends internet aramalarının mutlak sonuçlarını değil arama oranlarını veriyor. O yüzden anahtar kelimelerin birbirine göre oranını inceleme şansım oldu. İşte sonuçları

2013 Google Trends'de Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl, Bilim Kurgu ve Fantastik aramalarının karşılaştırılması

2013 Google Trends’de Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl, Bilim Kurgu ve Fantastik aramalarının karşılaştırılması

Görüldüğü üzere BK ve F Kurtlar Vadisi ve Muhteşem Yüzyıl ile karşılaştırıldığında Google aramalarında gözükmüyor bile. Birbiriyle karşılaştırdığımızda ise

2013 bilim kurgu ve fantastik aramaları

2013 bilim kurgu ve fantastik aramaları

Geçen sene 58’e 38 olan Fantastik ve Bilim Kurgu arasındaki fark bu sene 46’ya 35 olmuş. Bilim Kurgu biraz Fantastik aramalarına yaklaşmış. Burada göstermedim ama bitişik yazılan bilimkurgu ve fantazya 3 ve 0 arama ile ilgi çekemediğini gösterdi bu sene. İlginç olan 13-19 Ekim haftası bir anda aramalarda yükselme görüyoruz. O hafta Yerçekimi vizyona girmişti ardından da Buraya Kadar gösterilmeye başladı. Acaba bu iki filmi izleyenler sayesinde mi aramalarda değişim oldu bilmiyorum. Siz ne dersiniz?

2013’e Bakınca

Gidişat pek iyi gözükmüyor. Idefix iyi bir gösterge sayılırsa satıştaki kitap sayısında azalma var. Bizlere çok kitap çıkmış gibi gelse de demek ki eski baskıların tükenmesi sorunuyla karşı karşıyayız. Eski eserleri ekitap olarak en azından satma yoluna gidecek yayınevi kataloğundaki eserlerden para kazanabilir. Kötümser değilim ancak hala BKF bu ülkede boş iş diyorum. Sevmiyorsanız uğraşılacak konu değil.

Siz de gidişatla ilgili yorumlarınızı paylaşın lütfen.

Yarın: 2013 TürkçeBKF’ye neler getirdi.

Reklamlar

2013 biterken türe ve sektöre bakış’ için 7 yanıt

 1. Kesin bir yanıt değil ama İdefix D&R tarafından satın alındıktan sonra database’de değişiklikler olduğunu biliyoruz. Kimi bilgiler silindi, kimileri değişti. Yani aslında 2013’ün rakamlarını 2012’nin D&R rakamlarıyla karşılaştırmak daha sağlıklı olur — böyle bir şey mümkün mü, bilemiyoruz. Yine de bunu hemen bir düşüş olarak algılamamak, kıyaslama için 2015’i beklemek lazım.

  1. Aslında birilerinin en azından bu yıl türde çıkan eserlerin, çeviri ve yerli olarak, listesini tutması lazım. Yayıncıların böyle bir bilgi bankası var mıdır? Sonunçta onlar için de gidişatı ve muhtemel pazarları görmek için bu bilgiye ihtiyaçları yok mu?

   1. Liste, ISBN ve bandrol başvurularında tutuluyor aslında. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN başvurularında kitabın yazarını, çevirmenini, ebatını, türünü, sayfa sayısını, vb. kayda alıyor. Bandrol başvurusunda da daha az bilgiyle benzer bir liste çıkıyor. Ama burada “tür” genelde roman, öykü, şiir, masal tarzı başlıklardan oluşuyor, bildiğim kadarıyla bilimkurgu, gençlik, klasik şeklinde ayrılmıyor.

    Her halükârda bakanlığın ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün listenin bilgilerine ulaşabilen biri varsa o da Yayıncılar Birliği’dir. Nitekim her yıl “şu kadar bandrol alınmış” diye duyuru yaptıklarından ulaştıklarını da anlıyoruz.

   2. Acaba bu bilgileri istesek verirler mi? Ya da ben onların yerinde olsam bu bilgileri para ile satardım, o ayrı 🙂

 2. Aslında bilimkurgu/distopya türü altına girip bu gibi kitap satış listelerinde bilimkurgu olmayarak satılan birçok kitap var. Bunları açıkçası ya başkalarından keşfediyorum ya da internetten ilgimi çeken olursa yazarlarını öylesine yazınca bu gibi sitelere bazen çıkabiliyor. Zamanım olsa dünden bugüne kapsamlı bir liste hazırlarım ama o da zaman istiyor bir de elbette benim hazırlayacağım listede de eksikler olabilir. Hatta blogumda da böyle bir liste yapıp yayınlamayı düşünüyordum ama işte uğraşılması gereken hususlar bunlar.

  1. Türlere göre ayırmamış. Keşke ayırsalardı. Hoş çıkacak sonuçtan çekiniyor olabilirler.

   2012 raporunda eğitim kitapları %58 gözüküyor. 2013’ün ayrıntılı raporuna bakmak lazım, gene de sanki “kültür kitapları” çok artmamış. Hatta MEB’in bedava dağıttıklarına tavsiye ettiği eserleri eklersek kişi başı 1 (bir) roman düşüyor olabilir. Karamsarım ama baksana şimdiki kişi başı ortalama 7 kitabın 3’ünü MEB basmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s