Hacker Çin ütüsü


Mikroişlemciler ucuzladı. Artık bir cihaza çip koymak problem olmaktan çıktı. Sonucunda evinizdeki masum gözüken cihazlar artık tehdit oldular.

Rusya’nın devlet kanalı Rossiya 24’ün verdiği habere göre (BBC) St.Petersburg’a gelen bir parti ütü ve su ısıtıcısında mikrofon ve mikroişlemci bulmuşlar. Cihazlar prize takıldığında çalışmaya başlayan mikroişlemci, korumasız WiFi şebekesi bulup saldırıyormuş. Ruslar bir parti yakalamışlar ama ülkeye gelen başka cihazlar olup olmadığını bilmiyorlarmış.

Fotoğraf Robert Scoble'dan

IOTA’nın 2014 ARM çipleri. Fotoğraf Robert Scoble’dan

Bunun çok çılgın olduğunu düşünüyorsanız IOTA Computing firmasına bir göz atın. IOTA minik ARM işlemciler geliştirmiş. Güçlü minik bilgisayarlar ile yapılabileceklerin sınırı yok. 2015 çipleri yukarıdaki fotoğraftakilerin de yarısı büyüklüğünde olacakmış.

Sadece su ısıtıcısı ya da ütüde değil, telefonlarda, network cihazlarında ve araba kameralarında da casus çipler bulunduğunun haberi gelmişti. Çipler ucuzladıkçaher yere girecekler. O zaman bilim kurgu ile ilgilenen biri olarak gelecek okuması yapmayı deneyelim.

Küçük Ev Eşyasındaki Hacker

Evinize aldığınız küçük elektrikli aletlerin içine mikroişlemciler yerleştiren bir kötü niyetli neler yapabilir? İnternetinize sızmayı deneyebilirler. WiFi şifreniz varsa işleri zor ama birden çok küçük ev aleti saldırırsa ne yaparsınız? Sadece sizin evinizdekiler değil, komşunuzdakilerle haberleşip, güçlerini birleştirip saldırırlarsa. Ya da sadece sesinizi kaydedebilirler. Ne de olsa ufak bir mikrofon ve büyük bir SD hafıza çok sorun değil. Belki de casus ev aletlerinin dinlemesi için yeterince önemli bir hedef olmadığınızı düşünüyorsunuz.

Eşyaların interneti gelirken kötü niyetli kişiler sizin internetinizi kullanarak DDOS saldırıları yapmak isteyebilirler. Evinizdeki eşyalar elektriğe bağlı oldukları sürece bir Botnet’in parçası olabilirler. Kapınıza polis geldiğinde ev WiFi’ınızdan ABD’deki bir firmadan kredi kartı bilgilerini çaldığınızı öğrenebilirsiniz. O zaman “ben yapmadım, ütüm yaptı” demek kolay olmayabilir. ABD’de Target’a saldırı sonucu çalınan  kredi kartı bilgileriyle büyük paralar kazanıldığına göre hackerların ev eşyası işine girmelerinde pek engel yok.

Sadece ev eşyası da değil, ucuz olduğu için kaçak elektronik aldıysanız dikkatli olun. Aldığınız ucuz uydu alıcısı sadece sizin için mi çalışıyor? Ya da bir kaç sene sonra hepimizin evine girecek olan ve WiFi şifremizi elimizle yazacağımız medya bilgisayarlarından bir tehdit gelmeyeceğini nasıl bilebiliriz? Ya da cep telefonunuzdaki bluetoothu kullanarak telefonunuzu ele geçirmeyeceklerinin garantisi var mı? Telefon şirketine “O 900’lü numarayı ben aramadım kettle aradı” diyebilir misiniz?

Ben parası olan bir hacker olsam, medya sisteminden WiFi bağlantısını ev eşyalarına dağıtır ve evi ele geçirmeyi denerdim. Hackerların bizim aklımıza gelenden daha fazlasını düşündüklerine ve becerdiklerine dair ciddi şüphelerim var.

Korkmak için erken, gene de yavaş yavaş ağ güvenliği çalışmaya başlasanız iyi olur. Bugün olası kötü sonuçlarından bahsettiğim şeylerin interneti (Internet of Things) koşar adım geliyor. Geleceğe hazırlanın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s