Welcome to Night Vale: Podcast


Kaç zamandır Welcome to Night Vale hakkında bir şeyler yazmak istiyordum. Tek çekincem mp3 dosyası indirmeye üşeneceklere podcastin nasıl olduğunu anlatacak bir yol bulamamaktı. LA Podcast Festivalinde iki bölümü canlı sunduklarında bahanem kalmadı.

Welcome to Night Vale

 

Night Vale’e hoşgeldiniz

Welcome to Night Vale radyo sunucusu Cecil’in hazırladığı bir radyo programı. Night Vale Lovecraft’ın canavarlarının ve korkularının kol gezdiği, devletin ismi bilinmeyen ama korkutucu kurumlarının cirit attığı, kütüphanenin kapısının olmadığı gene de kütüphaneye girenlerin geri dönemediği, belediyenin kasaba kurucularından beri etten taç taktığı sıradan bir ABD kasabası.

Print
Yukarıdaki paragrafta yazılanlar size şaşırtıcı gelse de Cecil için çok sıradan gelişmeler. Onun için yaşlı kadın Josie’nin kendisine yardımcı olan kanatlı adamların melek olduğunu söylemesi ya da belediyenin meleklerin olmadığını ve onlar hakkında konuşmanın yasak olduğunu söylemesi önemsiz gelişmeler. Adamımız için en korkunç gelişme şehre gelen yakışıklı bilim adamı Carlos’un cani bir berber tarafından saçının kesilmesi.

Welcome to Night Vale see something
Absürd ve korkutucu ama  şaşırtıcı gelse de anlamlı

Welcome to Night Vale Common Place Books’dan Joseph Fink ve Jeffrey Cranor yazdığı, Cecil Baldwin’in seslendirdiği bir podcast. İki haftada bir yayınlanıyor ve 34’üncü bölümde. Küçük bir kasabanın sıradan radyo programını podcastde dinliyoruz. Olağandışı, korkutucu ve saçma olanı Cecil’in monoton ve kabullenmiş sesi ile dinlediğinizde gerçekçi oluyor. Örneğin Cecil asistanı gözünün önünde buharlaştığında durumu sakin karşılıyor. Onun tepkilerindeki olaya uzaklık, sıradan hayatımıza dair önemli bir mesaj veriyor. Belki de tüm koşuşturmaca içinde düşünmeden yaşamanın ne kadar boş olduğunu anlatıyor.

Welcome to Night Vale NRA

Night Vale’de beş başlı ejderhalar belediye başkanlığına aday oluyor, yüzü olmayan kadın evinizde yaşamaya devam ediyor (tek istediği WiFi şifresi, bir de biraz daha çok kitap okusan olur, ha unutmadan buzdolabını tekrar yerleştirdi çünkü senin sistemin kötü), parıldayan bir bulut kasabada kaos yaratıyor, aniden çıkan ilan tahtaları sorun oluyor ve kasabanın tek bowling salonunun altında saldırı için hazırlık yapan minik insanlar var.

Welcome to Night Vale welcome-to-night-vale
Yukarıdakiler ve daha bir çok sebepten İngilizce biliyorsanız kesinlikle dinlenmesi gereken bir podcast Welcome to Night Vale. iTunes‘da en çok indirilen podcast olması boşuna değil.

Podcast dinlemekle ilgilenmiyorsanız Soundcloud‘dan dinleyebilirsiniz: https://soundcloud.com/nightvaleradio

Soundcloud’daki ilk bölüm

LA Podcast Festivalinde canlı şovları:

1. bölüm

2. bölüm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s