İki arada kalmak


Bu günceyi takip edenlerin neden bahsettiğimi kolay anlayacaklardır. Hayali olanla gerçek olan arasında, olabilecek olanla olan arasında, insanlığın sınırsız seçenekler arasında gittiği yollarla vazgeçtikleri arasında kalmaktan bahsediyorum.

Flickr'da marcomonetti'nin işi

Flickr’da marcomonetti‘nin işi

Bilim kurgu okuyorsanız bu duyguyu yaşamışsınızdır. Geleceği düşünenlerdenseniz, şimdinin sıkıcılığı ile sınanmışsınızdır. Belki Singularity’nin, hepimizin hayal bile edemeyeceği bir teknolojik kırılmanın gelmesini bekleyenlerdensiniz, ya da uçan arabalar hakkında okumuş ve neden hala onların burada olmadığını soranlardansınızdır. Yoksa okuduğu fantastik kitaplardaki karakterlerin maceralarına, duruşlarına veya sadece yapabildiklerine özenenlerden misiniz? Eğer hayali olanla gerçeği karıştırmaya başladıysanız, yapmanız gereken bir uzmana gitmek. Ancak benim gibi bulutların sakin süzülmelerini izlerken olabileceklerin hayalini kuranlardansanız devam edelim.

catch your dreams flickr indpndt

Flickr’da indpndt’in işi

Bilim kurgunun birincil işlevinin geleceği tahmin etmek olduğunu düşünenlerden değilim. Bence edebiyatın hangi türü olursa olsun birinci işlevi eğlendirmek olmalı. Eğlendirebilen bir eser, okunur ve yazarın vermek istediği başka görevler varsa yerine getirebilir. Bilim kurgunun bazen isteyerek, bazen de kazara ortaya çıkan özelliği geleceği tahmin etmesi olmuştur. Çoğumuz ilk nükleer denizaltının Jules Verne’e adandığını biliriz, peki Motorolla’nın çıkartığı kapaklı telefonun Star Trek’den etkilendiğini kaçımız biliyor? Ya da bir çok mühendisin ve bilim insanının bilim kurgunun düşlerinden etkilendiğini bilen kaç kişidir?

Fantastik başka bir yol çizer. Fantastik hayali olanı dünyamıza temellendirmek şartına sahip olmadığı için modern bile olsa yabancı yerlerde geçer. Bilim kurgu gibi geleceği tahmin etmek şansı yoktur. Gene de fantastik dünyalarla günümüz arasında kalmak mümkündür. Belki de bilim kurgunun olası olanı aramasından bağımsız olduğu için temel felsefi soruları fantastik daha kolay sorar. İyi ile kötünün ne olduğunu, arkadaşlığın, güvenin, iradenin ve ufak olanın önemli olduğunu fantastik eserlerde bulabilirsiniz. Var oluşu arayan eserlerdir fantastik eserler. Kendine yol çizmeye çalışanların hikayelerini anlatır. Çok sevdiğim yazar Terry Prattchett’ın Diskdünya serisinde olduğu gibi Tanrıların fiziksel olana müdahele edebildiği bir dünyada ateist filozofların bakır kubbeler altında tartıştıklarını yazabilecek bir türdür fantastik.

Bilim kurgu ya da fantastik dünyalar sizi kapıp götürebilir. Bazıları sizleri hayalci olmakla, dünyadan uzak olmakla suçlayabilir. Bunları bırakın ve ciddiye almayın. Çünkü hayali olana düşmediğiniz sürece gerçek olanı anlamak için bilim kurgu ve fantastik bir kule sunar. Kulenin tepesinden dünyaya bakın, göreceksiniz hayatınızı güzelleştirecek olanı bulmak zor değil. Gerçeği, hayatınızı güzelleştirmek için yolunuzu bulmak için çalışırken belki de bir bakmışsınız, dünyayı değiştiren bir bilim insanı, bir fikir insanı ya da ufak katkısı ile sıradan biri olmuşsunuz.

Daha iyi, daha başarılı, daha mutlu olmak için çaba göstermeye değmez mi?

Reklamlar

İki arada kalmak’ için 2 yanıt

  1. Çok küçükken, 4-5 yaşlarında sanırım, yerde oynadığım oyunlardan çok sıkılmış ve tavanda oynamaya gözümü dikmiştim, tavan yer gibi dümdüz değildi, girintili çıkıntılıydı, kirişler vardı. Aynayı yukarı doğru tutup, tavanda yürüdüğümü hayal ederdim. Daha 4-5 yaşlarındayken bile gerçek dünyanın tekdüzeliğinden sıkılan bir çocuktum. 7 yaşlarından itibaren bilim kurguyla, mitolojiyle, fantastikle tanışmasaydım 30’lu yaşlara nasıl gelirdim bilemiyorum 🙂 Sıradan bir mühendis olarak dünyaya çok da büyük bir etkim olmasa da bu sayede, en azından sıkıntımı büyük ölçüde giderdiğini söyleyebilirim. (No more mirror games! 🙂 )

    Çok güzel bir yazı olmuş, severek okudum, teşekkürler 🙂

    1. Dünya küçük adımlarla değiştiriliyor. O yüzden BKF okumaya, okutmaya devam. Daha zamanınız var belki de dünyayı değiştireceksiniz, neden olmasın?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s