Plow the Bones


 

Plow the BonesPlow the Bones

Yazar: Douglas F. Warrick

228 sayfa

Tür: Weird, Korku, Fantastik, Bilim Kurgu

Özet Görüş:

Weird artık pek de garip bir tür değil diyordum. Neler olabileceğine dair kafamda bir fikir oluşmaya başlamıştı. Şaşırmıyordum. Douglas F. Warrick spekülatif edebiyatın ucundan seslendiğinde takip etmeye çekinmedim. Warrick’in garip gerçekliğine düştüğümde çok geç kalmıştım.

İnceleme

Douglas F. Warrick’in Apex’den çıkan öykülerini topladığı kitabı Plow the Bones uzun zamandır okuduğum en “garip” eser. Weird yani garip (bizimkiyle karıştırmayın) akımının bir yazarı olduğu için bu farklılığına şaşırmamak gerekir diyebilirsiniz. Oysa o bana sorarsanız son yıllardaki en garip ve etkileyici yazarlardan biri. Korku ile bilim kurgu ve fantastiğin kesiştiği bir gözüküp bir kaybolan sınırda geziniyor. Yazdıkları her ne kadar garip olsa da güçlü bir edebi yanı da var. Onun anlattığı hikayelerin içinde kendi hayatınızdan parçalar bulduğunuzda irkiliyor ve şaşırıyorsunuz. Merak ediyorsanız, öykülerle ilgili fikirlerimi tadlarını kaçırmadan aşağıda paylaştım. Hatta bazılarının bedava ulaşabileceğiniz bağlantıları da var.

Behindeye: A History

Açılış öyküsü olarak çok idialı bir çalışma. Bir gözün ardındaki yaratıkları anlatıyor. Garip, irkiltici ama şaşırtıcı şekilde kendini okutuyor. İlk öyküde farklı olduğunu göstermesi açısından değerli. İsterseniz Drabblecast’da bedava dinleyebilirsiniz.

Her Father’s Collection

Bu hikayenin başlangıcı ders olarak okunabilecek kadar iyi. Sadece ilk paragraf öykünün tüm havasını vermekle kalmıyor, güçlü betimlemelerle sizi yakalayıp tutsak ediyor.

SHE RUNS. OH, YES, SHE runs. Her bare feet slap like hands against the rough, loose–packed dirt of her father’s carriage trail. Tiny rocks stick to her heels, gnawing divots into them, little pink craters like bite marks, and why yes, that does seem just about right, doesn’t it? Because Sunrise Mansion does have teeth. Sunrise Mansion devours.

benim tercümemle

KIZ KOŞUYOR. AH, EVET, KOŞUYOR. Çıplak ayakları babasının arabasının izindeki kaba, gevşek toprağı eller gibi tokatlıyor. Topuklarına küçük taşlar batıyor, içine çim parçları kemirterek, ıssırık izleri gibi küçük pembe kraterler, ve evet neden, tam da doğru gözüküyor, değil mi? Çünkü Sunrise Malikanesinin dişleri var. Sunrise Malikanesi yutar.

Böyle başlayan öykü, soluksuz okunuyor. Zaman atlamalarını çok iyi kotarmış.

Zen and the Art of Gordon Dratch’s Damnation

Cehennemde işkence gören bir adam üzerine bu hikaye. Saçma ya da en azıdnan sadece bol kanlı olabilecek bir hikaye iken bambaşka bir sona ulaşıyor. Gordon Dratch’ın yolculuğu şaşırtıcı dersler içeriyor. Doğu ile Batı dinlerinin karşılaşması olarak da okumak mümkün, içsel yüzleşme olarak da. Zaten ilk kez Apex’in Dark Faith antolojisinde yayınlanmıştı.

The Itaewon Eschatology Show

Okuması da anlaması da zor ama keyifli bir öyküydü. Warrick’in Kore’de geçirdiği zamanların tecrübesini kullandığı bu hikaye yabancı olmak, büyü ve Kore üzerine.

Come to My Arms, My Beamish Boy

En büyük korkularımdan biri Alzheimer gibi bir zihin hastalığına tutulmak. Bu hikaye Alzheimer üzerine ama sadece hastalığı anlatmıyor. Beni etkileyen yanı aşkı ve evliliği yepyeni bir açıdan ama çok başarılı anlatıyor oluşu. Pseudopod’da bedava dinleyebilirsiniz.

Funeral Song for a Ventriloquist

Ölen bir ventrilogun sırrını öğrenmeye çalışan kızın hikayesi. Çok beğenmedim, gene ilginç sahneleri var. Dinlemek isterseniz Drabblecast’da bedava.

Inhuman Zones: An Oral History of Jan Landau’s Golem Band

Golemlerden oluşmuş bir rock grubunun hikayesini anlatıyor. Kısa hikayelerde pek rastlanmayan bir şekilde birden çok karakter ve bakış açısı ile anlatılan bu öykü kitabın başarılı işlerinden biri.

Drag

Bir erkek okulunda şaka diye başlayan olaylar hepsinin hayatını değiştirir. Bu hikayenin güzel yanı anlatıcı. Okuyunca hak vereceksiniz ama anlatıcının etkisi ile hikaye güzelleşiyor.

Ballad of a Hot Air Balloon-Headed Girl

Saçma bir başlıkla, bir o kadar da saçma bir fikrin işlenmesi bu kadar mı etkileyici olabilir. Warrick pişmanlıklar, savaş ve zalimlikle dolu bir hikaye anlatıyor. Favorilerimden biri. Hemen okumak isterseniz DailySF’de bedava yayınlanmış.

Rattenkönig

Birbirinden uzaklaşmış bir çiftin hikayesini anlatıyor. Mali zorluklar yaşayan, evlilikleri çatırdayan çiftin bir de hayatından sonradan ortaya çıkmış bir koridor ve oradaki garip yaratıklar var. Fantastik kısımlarını çıkartsanız ana akım edebiyat dergilerinde kolaylıkla yayınlanabilecek bir ilişki incelemesi.

Old Roses

Çok emin olamadığım öykülerden biri Old Roses. Bir yandan güçlü duygular başarıyla aktarılıyor ama sanki daha iyi olabilecekken olamamış. Gene de kötü diyemiyorum.

Stickhead

Kitabın başarılı öykülerinden biri Stickhead. Aslında Warrick başlangıçta ve sonda çok güçlü öyküleri koyarak iyi iş yapmış. Beklentilerinizle oynayan, şaşırtıcı iyi bir öykü Stickhead.

I Inhale the City, the City Exhales Me

Sadece duru anlatımı, Japon kültürüne bakışı, orada yabancı olmak, kadın olmak, önyargılarımız üzerine söyledikleri ile bu öykü başarılı. Bir de üstüne şaşırtıcı bir son ve derin bir korku eklenince mükemel oluyor.

Across the Dead Station Desert, Television Girl

Tek bilim kurgu hikaye Across the Dead Station Desert, Television Girl. Gelecekte hologramlarla fiziksel etkileşim mümkün olduğunda bir firma yapay zekaların kontrol ettiği seks hologramları üretir. Şişme bebeklerin, konuşup anlaşabileni gibi olan bu varlıklar, kullanıcılarını tatmin edebilmeleri için onlara duygular programlanmıştır.

Bu öykü kitaptaki en acımasız öykü. Dilini sakınmıyor. O yüzden de başarılı bir kapanış öyküsü ve favorilerimden biri.

Özetle sadece bir kaç öyküsü için bile bu kitap alınır. Gidin bedava yayınlanmışları okuyun ama bilin ki Warrick okumazsanız çok şey kaybedersiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s