Hobinin değeri ne?


Hobine ne kadar değer veriyorsun?

Bu siteyi okuyanları çoğu bilim kurgu, fantastik seven ya da ilgilenen kişilerden oluştuğunu tahmin ediyorum. Türkiye’de daha önce de yazdığım gibi az olduğumuzun farkındayım ama BKF sevenlerin isterlerse etkili olma ihtimalleri olduğunu düşünüyorum. Ancak büyük bir sorun var, BKF’ye ne kadar değer veriyorsunuz?

 

Money_by_xadik

 

Bu soruyu aslında tüm hobileriniz için de sorabilirim. Hobiler kişiyi tanımlayan tecrübeler üretir. Hobiniz ister dağcılık ister örgü olsun sizin kimliğiniz bir parçasıdır. Başkalarının size bakışını değiştirdiği gibi sizin de dünyaya bakışınızı değiştirir. Hobiler tutku ister, çaba gerektirir. O yüzden bir hobim var diyene “Bugün ya da bu hafta hadi bu ay, sevdiğinizi söylediğiniz hobiniz için ne yaptınız?” yerinde bir sorudur.

BKF sevenler

Yazıyı kısa tutabilmek için sadece BKF’ye dair tartışalım. Türkiye’de BKF ile ilgilenen az kişiyiz. Çin gibi devlet desteği, Doğu Avrupa gibi bir geleneğimiz, ABD-İngiltere gibi büyük pazarımız olmadığı için azlığı şaşırtıcı değil. Bana şaşırtıcı gelen, BKF ile ilgilenenlerin Türkiye’de hobilerini sessizce yaşamaları. Onlar kimseyle temas etmeden, sevdiklerini okuyup/izleyip/dinleyip yaşayıp gidiyorlar. Türkçe’ye çevrilmiş ya da Türk yazarların kitaplarına ilgiye bakınca çok da büyük bir destek verildiğini göremiyorum. BKF sevenlerin takip ettiği bir kaç web sitesi, beğendikleri bir kaç yayınevi ve sevdikleri kitapçılar var. Yayınevleri ve kitapçılara desteklerini onların ürünlerini alarak gösterebiliyorlar. Fakat aynı hobiyi büyük bir tutkuyla paylaşan web sitelerine destek vermiyorlar.

 

Şimdi yukarıdaki cümle çok kişisel ve şikayet edermiş gibi gelmiş olabilir. Bir dakika bekleyin ve sevdiğiniz siteleri düşünün. TürkçeBKF bedava host edilen wordpress.com adresinde duruyor. Başka siteler ise büyük paralar ödeyip kendi sunucularında yaşıyorlar. Bunların bazıları reklam alsa da alınan reklamlarla işleri döndürmeleri kolay değil. Reklamın bir başka kötü yanı da reklam verene karşı sorumluluğu da beraberinde getiriyor olması. Oysa bağımsız ve güçlü bir ya da bir kaç BKF sitesi manzarayı değiştirebilir.

 

fly_by_authistic

 

Takip ettiğiniz forumları, siteleri bir düşünün. Beş yıldır devam eden kaç site var? Kaçı bir kaç kere dönüşmek zorunda kaldı? Kaçı sahibinin gerçek hayattaki sorunları yüzünden kapandı gitti. Sonra da kendinize sorun, bu siteler için ne yaptınız?

 

Şimdi takip ettiğiniz siteler için ne yapıyorsunuz? Biliyor musunuz, geçenlerde Türkiye’de önemli bir yeri olan, benim de severek takip ettiğim sitelerden birinin maliyetleri onların tek başına karşılayabileceklerinin ötesinde artıverdi. Küçük çekirdek bir ekibin destek çıkması gerekecek noktaya geldi. Oysa böyle olmak zorunda değil.

Para konuşalım

TürkçeBKF’yi ele alalım. TürkçeBKF küçük bir site, aylık ortalama 2500 tekil ziyaretçi geliyor. Bu piyasayı bilenlerin de tahmin edebileceği gibi küçük bir rakam. TürkçeBKF’de benim kontrolümde olmayan reklamları silmek ve kendi alan adına gene WordPress.com’da kalarak taşıyabilmek için yıllık 99$ gerekiyor. Bu yaklaşık yıllık 200TL demek. Yılda ortalama 30.000 ziyaretçi olduğunu düşünürsek. Bunların %1’i 1TL verse, siteyi yükseltip üstüne de para kalabilir. %5’i 1TL verse WordPress.com dışında bir hosta geçmek mümkün olabilir.

 

TürkçeBKF küçük ve sevenleri az. Peki aylık yüzbinin üzerinde tekil ziyaretçisi olan ve sıkıntıdaki siteleri düşünün. Aylık yüzbin ziyaretçinin %1’i 1TL ödese sitenin bütçesine 1000TL geçer. Bu bütçe ile ne hosting problemi yaşanır ne de reklama muhtaç olunur. %5’i bu parayı verse yazarlara para ödeyip daha sık güncellenirler. %10’u bu parayı verse o siteler kendi video yayınlarını yapabilirler, hatta yurtdışındaki toplantılara personelini gönderebilirler.

 

TürkçeBKF benim zamanım olduğu sürece burada olacak ve sadece RT’leriniz, Facebook’da paylaşımlarınızla devam ediyor. Büyümek için hayallerim var ama tek kişilik bir blogun büyümesi kolay değil. Oysa sizlerin desteğinizle büyüyebilecek siteler var. Onların ciddi yazar kadroları, sektörde önemli destekleri var. Bir düşünün, her ay bir çay parasını bu siteler için ayırsanız Türkiye’de hobimiz için neler değişir?

Destek vermeniz için ne lazım?

Biliyorum bu iş çok sorunlu, sitelerin bir tüzel kişilikleri yok, bağış yapmak dertli, kredi kartı olmayanlarınız var. Gene de bunların hepsi eğer çözmek isterseniz halledilebilir. Soru destek vermek istiyor musunuz?

Ayda 1TL çok mu?

Reklamlar

Hobinin değeri ne?’ için 3 yanıt

  1. Şöyle anlatayım: Aylar evvel bir romanımı sitemde duyurarak isteyenlere ücretsiz gönderiyordum. Yapmaları gereken tek şey kargo ücretini ödemekti ve o kargo parasından ben pay falan almıyordum. Ve ne oldu? Onlarca kişi 3-4 liralık tutarı ödememek için kargoyu iade etti. Böylece ben yeter ki okunsun diye ücretsiz gönderdiğim kitapları geri almak için onlarca liramdan oldum her seferinde. Demem o ki, bedava kitabı bile 3 lira posta masrafı verip almak istemeyen bir kitle söz konusu. Yardım zor iş bu nedenle.

    1. Aslında beni de üzen tam bu kayıtsızlık hali. Yani çok kişi değiliz ama az destek bile büyük işlere sebep olabilir. Bu hobiyle ilgilenen insanlar neden destek olmazlar anlamak güç.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s