Gece Oturumları


gece oturumlariGece Oturumları

Yazar: Ken MacLeod

336 sayfa

Tür: Bilim Kurgu

Çevirmen: Algan Sezgintüredi

Kapak: Berat Pekmezci

Aylak Kitap

Özet Görüş:

Din insanlara yasaklandığında, robotlar dini keşfederse ne olur? Bu soru etrafında, insanlık üzerine bir çok soru soruyor Ken MacLeod.

İnceleme

Bilgi: Bu kitap Aylak Kitaplar’dan incelemem için gönderilmiştir.
 

İnsanlık için din önemli konuların başında ya da çoğu için ilk sırada gelir. Bilimkurgu ise belki de Anglosakson gelenekten beslenmenin getirdiği bir alışkanlıkla dini açık olarak pek konu etmez. Frank Herbert‘ın Lazarus Effect ya da Türkçeye de çevrilen Michael Moorcock‘un İşte O Adam gibi eserler dikkatten kaçacak kadar azdır.

11 Eylül sonrası değişen dünyada geleceğin dinler üzerinden şekillenmesi ihtimali gittikçe artarken tam da bu iklimden beslenen bir roman yazmış Ken MacLeod. Gece Oturumları İman Savaşları sonrası dünyada geçiyor. MacLeod Ortadoğu’da başlayan ve ardından terör eylemleri ile tüm dünyaya yayılan “iman savaşları” sonrasında dinlere hatta inançlara karşı gelişen tepkinin Vatikan‘ı işgale vardığı, Ortadoğu ülkelerinde dinlerin yasaklandığı bir gelecek onun çizdiği. ABD ikinci iç savaşını geçirir, Britanya bölgelere ayrılır. Ezilen, inanma hakları, inançlarını yaşama hakları ellerinden alınan dindarların anlatıldığı roman; din ile toplumun ve devletin ilişkisini incelese de buna takılmıyor. İyi bir bilimkurgu romanından bekleyebileceği gibi üzerinde düşünülmesi gereken bir çok fikri işliyor.

Robotlara Vaaz

Hikaye Yaratılışçı bir vaiz olan John R. Campbell’ın İskoçya’ya gidişi ile başlıyor. Genç vaiz orada robotlara verdiği vaazları dinleyen insanlardan oluşmuş bir cemaatle karşılaşıyor. Bu kısa girizgahtan sonra ise Komiser Ferguson’un İskoçya’da öldürülen bir katolik rahibin cinayetini araştırmasını okumaya başlıyoruz. Bu hikaye İskoçya’nın dindarları aktif tanımama tepkisinin boyutlarını gösteriyor. Varlığı kabul edilmeyen dini cemaatler, savaşırken bilince ulaşmış ancak artık kullanılamayan robotlar, her şeyi kapsayan ve gözleyen polis ile birleştirince ortaya etkileyici bir roman  çıkıyor.

MacLeod romanın geleceğini kurgularken kestirmeler yapsa da sıradan insanların hayatını etkileyecek konularda ayrıntıya giriyor. Büyük resimdeki bazı eksiklikleri ve anlatılmadan geçilenleri kabul ettiğinizde üzerinde düşünülmesi gereken sorular okuyorsunuz. Aklınıza takılan önemli sorulardan, dünyasının yabancılığından ve başlarda farklı bakış açılarının hikayeye nasıl katılacağının belirsiz olmasından dolayı ilk üçte biri yavaş okunuyor. Komplonun belirginleşmesi ve MacLeod’un tek bakış açısında sabitlenmesi ile ikinci yarısı bir solukta okunacak kadar iyi.

Gri Gelecek

Özellikle dindar robotlar meselesini işleyişi bilince ve insanlığa yeni bir bakış getiriyor. Eğer robotlar yapay kölelerse onların kurtuluşunun dinle olması şaşırtıcı değil. İnsanların yirmi dört saat gözlenebildiği, vaktinde “Tanrı Bölükleri”nin inananlara işkenceler yaptığı, polis robotlarının yalanları fark edebildiği, bilinçli robotların sürgün edildiği bir dünya karanlık bir gelecek gibi gözüküyor. Oysa MacLeod tüm bu karmaşanın ortasında arada kalanların hikayesine odaklanarak, romanın bir distopyaya dönüşmesini engelliyor. Onun dünyası kötülüklerinden sıyrılmaya çalışan, uzaya iki asansör dikebilecek denli büyük hayalleri olan, küresel ısınma ile aktif mücadele eden insanların dünyası. İyi ve kötü aynı anda yaşandığı için, çok da olası bir gelecek anlatıyor.

Gece Oturumları romanında kapaktaki dev robotlar yok ama dev fikirler var. Bilimkurgusunu büyük düşüncelerle sevenler için iyi roman.

Reklamlar

Gece Oturumları” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.