Sapanla uzaya çıkılır mı?


Kickstarter’da başlamış bir kampanyanın hedefi, dev bir sapanla uzaya malzeme taşıma. Bu sapan bizim bildiğimiz sapanlar gibi değil.

slingatron kapak

Aslında projede ilham aldıkları sapan, başın üstüde çevrilen bir ipin ucuna bağlanmış bir taş atan sapanlar. Slingatron rayların üzerinde hızlanan yükün uzaya gönderilmesini hedefliyor. Tamamen mekanik bir sistemle, Slingatron’un yüksek hızlara ulaşabileceğini iddia ediyolar. Matematiğini çok incelemesem de bilimsel olarak bir sorun olacağını düşünmüyorum. Sıkıntı işin teknik boyutunda olacak. O ivmelerin yarattığı yüklerle nasıl başa çıkacaklar, doğrusu görmek isterim.

slingatron iç

Böyle bir sistem kurulursa insan ya da yüksek ivmelerden etkilenecek malzeme taşıyamaz. Ancak çok önemli bir şey taşıyabilir: Su. Uzayda su bulmak kolay değil. Kuyruklu yıldız ya da astroid yakalayıp donmuş suyu almaya çalışmak lazım. Su insanların içmesi için değil, iyi bir radyasyon zırhı olduğu için uzay çalışmalarında önemli olabilir. Uzun mesafe, örneğin Mars‘a, göndereceğimiz insanlı araçların etrafında bir su kalkanı olursa uzaydaki kozmik radyasyondan astronotları korumak mümkün olabilir. Bu sistemin proje sahiplerinin anlattığı gibi başka faydaları da olabilir. İlginizi çektiyse 22 Ağustos’da sonuçlanacak Kickstarter kampanyasını inceleyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s