Pizza taşıyor, film çekiyorlar: İHA’lar


Yemek için İHA

İnsansız hava araçlarının önündeki teknolojik engeller aşıldı. Menzille ilgili sorunlar ve bir kaç sıkıntı dışında aslında oldukça gelişmiş bir teknoloji ile karşı karşıyayız.

Bir teknoloji gelişince silahlı kuvvetlerin elinden çıkar ve sivil uygulamalar görülmeye başlar. İHA sivil uygulamalarının biri çok ilginç.

Çoğumuzun aklına insansız hava aracı dendiğinde silahlı ya da kameralı, yırtıcı isimli cihazlar geliyor. Belki de bu yüzden ilk sivil iha uygulamalarının güvenlik üzerine olmasına şaşmamalı. Ne de olsa evinizin etrafına kamera koymanın bir sonraki aşaması evinizin, sitenizin uçan kameralarla gözlenmesi. Bu iş böyle gider ve kameralarla komşularını gözetleyenler çoğalır derken beklenmedik bir İHA uygulaması ortaya çıktı.

Pizza uçakları

Dominos pizzacısı, müşterilerine hızlı pizza teslimatı yapabilmek için insansız hava araçlarını test etmeye başladı. Şimdilik yasal ve kültürel çok engeli bulunan İHA ile teslimat kısa sürede hayatımıza girebilir.

Bilimkurgu romanlarında bile hayal edilmeyen, gökyüzünde kuşlar yerine çeşit çeşit İHA’nın uçtuğu şehirlere mi gidiyoruz? Arabalarımız kendini sürerken, market alışverişimiz ve yemeğimiz İHA ile bize ulaşırken insanlık nasıl olacak?

Hangi meslekler önem kazanacak? Peki bu kadar çok robotun sokaklarda ve gökyüzünde olmasının sonucları be olacak? Bunları geleceğin şehrini düşünürken göz önünde tutmalıyız.

Hoş belki de pizzamızı evde 3B yazıcıda yaparız kim bilir?

Türkiye’deki durum

İnsansız hava araçlarının sivil kullanımı Türkiye’de Türkkuşu desteğiyle büyüyor. Ancak ciddi hukuki kısıtlamalar var. Kullanılan telsiz frekans aralığının video aktarımına izin vermemesinden, nerede bu hava araçlarının uçabileceğine kadar belirsizlik var. Bu belirsizlik bir karmaşa yaratmaya aday gözüküyor.

Beş sene sonra bir güvenlik şirketi, fabrikayı korumak için insansız hava aracı, örneğin bir quadrotor sürüsü, temin edebileceğini söylese ve işi alsa. Bu araçların kaza yapması sonucunda kim sorumlu olacak? Bir başka fabrikanın hava aracı ile çarpışsa ne yapılacak?

On sene sonra her mahallede bu araçlardan onlarcası olursa ne yapacağız? Hepsinde şimdiki gibi telsiz bandını kullanan kontrol ve aktarım düzeneği yerine GSM altyapısını kullanan sistemler olsa neler olabilir? Bu araçların sürekli bizleri gözlemesi ve kaydetmesinin önüne nasıl geçeriz? Bu araçları  kullanarak hayatımıza nasıl değer katarız?

Belki on seneden daha önce bir şirket, şimdilerde Google’ın Yeni Zelanda’da başladığı Loon projesinin bir benzerini kurmak isterse, bu kurduğu balonlu internet bağlantısını da insansız hava araçlarının kontrolü için kullansa ne yapacağız? Bunun altyapısı sanıldığından ucuz ve kolay olabilir.

İnsansız hava araçlarının Türkiye için uzak olduğunu düşünenlerdenseniz, Haziran’da Gezi parkında yaşanan olaylar sırasında bir insansız hava aracının çekim yaptığını öğrenirseniz şaşırır mısınız? Polis de aracı vurarak düşürüyor. Uçuşun ya da düşürmenin yasal olup olmadığını ben bilmiyorum. Bildiğim teknoloji ucuzladıkça edinmesi kolaylaştıkça bu ve benzeri olaylarla karşılaşacak olduğumuz.

Aracın çektiği görüntüleri izlemek isterseniz, sahibinin vimeo sayfasını ziyaret edin.

Gelecek burada ve bir yere gideceği yok. Hazır mısınız?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s