Süper kahramanlar niçin varlar?


Geçenlerde 99% Invisible podcastini dinlerken, Roman Mars Superman’in neden tuttuğu üzerine Glen Weldon ile konuştu. Orada söyledikleri Superman’in ve örneğin Örümcekadamın temel bir farkı olduğuydu. Superman olmamız istenen, ideal olanı anlatırken; Örümcekadam normalin üstünü göstermekteydi.

Superman

Açıkçası bu süper kahramanlar için yeni olmasa da hazır süper kahraman filmleri tekrar popülerleşirken üzerinde durulası bir konu. Süper kahramanlar bizler için antik Yunan’da tanrıların hikayelerinde anlatılanların yerine mi geçiyor? Yoksa onların modern çağda başka bir anlamı mı var?

Geçenlerde io9’da süper kahramanların yuttuğu türler  yazısı çıkmıştı. Charlie Jane Anders yazısında süper kahramanların; pulp suç savaşçısı, garip doğaüstü korku, gotik canavar, orman maceracısı, uzay kahramanı, insan sonrası mutantlar, güç zırhı, dövüş ustası kahramanlar, efsanevi fantastik ve bilim kahramanı türlerini yuttuğundan bahsetmişti. Bukadar  farklı türü içinde barındıran süper kahraman çizgiromanlarının gücünün arkasında ne yatıyor? Onlar bizlere neler sunuyor?

Superhero_by_sharadhaksar

Bu büyük bir soru. Hakkında kitaplar yazılacak kadar büyük bir soru. Kısa bir cevap vermek gerekirse, bizlere olabileceğimizi hatırlattığı ve olmak istediğimizi gösterdiği için süper kahramanlar seviliyorlar. Superman’in asla ödün vermediği kendinden önce başkalarını düşünme, adaletten sapmama haline ulaşmak istiyoruz. Peter Parker’ın tüm sıradan sorunlarına rağmen, yaptığı hataların üstesinden gelip günü kurtarmasını okuyup, kendi hatalarımızın üstesinden gelecek gücü bulmak istiyoruz. Tony Stark‘ın bencilliğini aşıp daha iyi bir insan, demir adam olmasını izlemek bizleri iyiye ulaşmak için motive ediyor. Bruce Banner‘ın içindeki canavarla mücadelesinde Banner’ı tutarken bazen Hulk’un aslında hayatı ne kadar doğru gördüğünü izleyip kendimize yol bulmaya çalışıyoruz. Bruce Wayne bizlere intikamın ateşiyle kavrulmanın yok olmak anlamına gelmediğini, kendimizi kontrol edip o ışıkla karanlıktan çıkabileceğimizi anlatıyor.

Süper kahramanlar özellikle ABD kültürünün ayrılmaz bir parçası. Öyle bir parçası ki aşağıdaki galeride mediavengers tumblr blogunda gerçek olsalardı dergiler onlara nasıl bakardı diye çalışmalar bile çıkıyor.

Bu kültür oralardan bize de geliyor, bizleri de etkiliyor. İyi de başarılı çizgiromanlara ev sahipliği yapmış ülkemizde neden süper kahramanlar yok? ABD gibi kısa tarihe ve dolayısıyla az efsaneye sahip olmadığumuz için mi, yoksa antik efsanelerden sıyrılıp modern mitlere ihtiyaç duymadığımız için mi? Ya da başka bir sebep mi var? Yorumlarda fikirlerinizi bekliyorum. Yazın tartışalım.

Reklamlar

3 thoughts on “Süper kahramanlar niçin varlar?

  1. Amerikalıların efsane talebi mi var acaba? Yoksa esas olarak bir süper kahraman arzı mı söz konusu olan?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s