Project Kronos: Kısa Film


Uzay araştırmalarında en büyük sorun uzayın insan için çok tehlikeli bir ortam olmasında yatıyor. İnsanın uzayda yaşayabilmesi için büyük önlemler almak gerekiyor. Project Kronos yeni nesil uzay kaşiflerini anlatıyor.

project-kronos-poster

Project Kronos, Hasraf ‘HaZ’ Dulull tarafından yazılıp, yönetilen bir kısa film. Belgesel tarzında çekilen bu kısa filmde, uzay araştırmaları için geliştirilen yeni yöntem ve bunun sonuçları anlatılıyor. Film çok başarılı ve aslında ilginç sorular soruyor. Aşağıda filmi izleyin, sonra soruları konuşalım.

Filmde güçlü bir bilgisayar ve veri depolama yapamadıkları için insan beynini uzaya göndermeye karar verdiklerinden bahsediyorlar. Bunun ahlaki ve teknik yanlarını bir kenara koyduğunuzda önemli bir başka soru kalıyor. O beyin ne kadar insan? Kısa filmde üstünkörü geçilen bu konuyu aslında başka yazarlar incelemişler.

Yapay Zeka ya da güçlü bilgisayar yerine insan beyni kullanmak daha önce çok yazarda işlenen bir konu. Frank Herbert‘ın Türkçe’de Sarmal’dan çıkan Destination Void, Görevimiz: Uzay Boşluğu kitabında da ana bilgisayar bu iş için “yetiştirilmiş” bir beyindi. Herbert’ı Dune serisinden okuyanlar bu kitap ve devamındaki kitapları; The Jesus Incident, The Lazarus Effect, The Ascension Factor‘ü okumalılar.

Uzayda başka canlılar var mı? Varsa bizle iletişime geçebilirler mi? Bunlar büyük ve önemli sorular. Ben orada başkalarının da olduğuna inanıyorum. Ancak bilimsel yanım veri olmadığını her seferinde not düşüyor. Gene de insanlığın dünyadan ayrılıp, evrenin sonsuz boşluğuna yayılacağı günlerin hayalini taşıyorum.

Sizler ne dersiniz? Yorumlarda fikilerinizi paylaşın lütfen.

Reklamlar

Project Kronos: Kısa Film” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s