Robota empati göstermek


Empati insanlığın beraber yaşamasını sağlayan önemli bir etken. Vikipedi’ye göre

bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir

Araştırmacılar bu başkasının sadece insan olmayabileceğini bulmuşlar.

Robot and Frank

Empati sayesinde acı çeken birini gördüğümüzde beynimizde aynı acı, özellikle de duygusal acıysa bu, oluşuyor. Başkasının duygularını hissedebilmek, öğrenilebilen bir özellik olsa da doğuştan insanlarda bulunuyor. Hatta bu özelliğe sahip olmayanlara psikopati kişilik bozukluğundan muzdarip diyoruz.

Ancak insandaki empati özelliği şaşırtıcı şekilde bizlerin sadece canlılara değil, cansız nesnelere de duyguları varmış gibi davranmamıza sebep oluyor. 1940’larda yapılan bir deneyde üçgen ve daire gibi iki boyutlu nesnelere bile duygu atadığımız ortaya çıkmış.

Londra’daki 63’üncü Annual International Communication Association Konferansında yayınlanacak bir araştırmada, insanların robotlara da empati kurduğu bulunmuş. İlk çalışmada 40 katılımcıya dinazor şeklinde bir robotun filmleri izletilmiş. Bu filmlerde robota iyi ya da kötü davranlıyormuş. Katılımcılar robota şiddet uygulandığında kötü hissettiklerini söylemişler.

İkinci çalışmada ise 14 katılımcıya bir insan, bir robot ve hareketsiz bir objenin sevildiği ya da şidete uğradığı filmleri izletilmiş. Katılımcılar bu filmleri izlerken fMRI ile beyinleri incelenmiş. İnsanın ve robotun sevildiği filmlerde beyinde benzer reaksiyonun oluştuğu yani aynı duyguların oluştuğu bulunmuş. Kötü davranılan filmler izlendiğinde ise insana kötü davranıldığında daha fazla negatif duygu oluştuğu belirlenmiş.

Robot dostlarımız

Gelecekte hayatımızda robotların yeri önemli olacak. Onlara nasıl davrandığımız ve davranacağımızı düşünmemiz önemli. Duyguları olmayan robotlar için değil elbette, biz insanlar için. Robotlarla nasıl yaşayacağız, neler yapacağız, nasıl insanlar olacağız?

EscapePod’dan güzel bir Tim Pratt hikayesi ile sizi baş başa bırakıyorum. Robotların bizim mutluluğumuzu sağlamak için yaptığı ilginç plan ilginizi çekebilir. EP239: A Programmatic Approach to Perfect Happiness

Baştaki şiiri de kaçırmayın. Aşağıda Tim Pratt şiiri okuyor:

Tim Pratt’ın bir öyküsü de kısa film yapılmıştı. İmkansız Düşleri izlemek isterseniz, buraya buyrun.

Reklamlar

Robota empati göstermek” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s