Neden bilimkurgu seviyorum?


Bugün size 1968’de ABD’de FaVE dergisine mektup gönderen bir genç ve onun mektubuna cevap yazan Leonard Nimoy yani Mr.Spock‘ı anlatacağım. Bu bilimkurguyu, fantastiği seviyor olmamın sebeplerinden biri.

spock_rarepb

1968’de annesi zenci babası beyaz bir genç FaVE dergisine mektup yollamış. Hayranı olduğu Mr.Spock’a melez olduğu için ne siyahların ne de beyazların arasında kabül görmediğini anlatmış. O da bir melez olduğu için kendini anlayabileceğini düşünmüş. Sonunda da “Sanırım hiç arkadaşım olmayacak” diye yazmış. Mektubu Nimoy’u o kadar etkilemiş ki iki sayfa uzun bir cevap göndermiş.

Mektubun tamamını aşağıda okuyabilirsiniz. Mektupta Nimoy bu gence kendi değerini bulması gerektiğini anlatıyor. Verdiği cevapta

Spock önyargıların ona zarar vermesinden kurtulabileceğini öğrendi. Bunu kendinin anlayarak ve bir insan olarak kendi değerinin farkına vararak başarabilirdi. O fark etti ki, onu aşağılamaya çalışanlarla aslında eşitti, kendi tekil yolunda eşitti.

Yani senin problemine cevap, Spock’un büyük kararını verdiğinde bulduğu cevap, popüler olma ihtiyacını aşmakta yatıyor. Kendi kişisel hedefini seçmek ve başkalarının ne dediğini unutarak onun peşinde koşmak.

O beğenilmeyi istemek fikrini başarılı olmak fikriyle değiştirdi. Popüler olmakla ilgilenmek yerine zeki olmakla ilgilendi. Güçlü olmak yerine işe yarar olmakla ilgilendi.

Kendine dedi ki “Herkes beni sevmeyebilir. Ama beni ben olduğum için kabul edecekler olacak. KEndimi öyle bir mükemmeliyete, zekaya ve yetkinliğe geliştireceğim ki her problemi anlayabilecek ve her krizle başa çıkabileceğim. Kendi yeteneklerimin ve kariyerimin ustası olacağım bu sayede bana her zaman yer olacak.”

Tamamını aşağıda okuyabilirsiniz. Bu tavsiyeleri düstur edinmek için melez olmaya gerek yok. Bu başarılı olmanın birinci koşulu belki de.

English: Leonard Nimoy at the 2011 Phoenix Com...

English: Leonard Nimoy at the 2011 Phoenix Comicon in Phoenix, Arizona. (Photo credit: Wikipedia)

İşte bilimkurguyu ya da fantastiği veya korkuyu yani spekülatif edebiyatı bunun için seviyorum. BKF bana olanaksızların içinde mümkün olanın ışığını gösteriyor.

Siz ne dersiniz?

FaVE Spock1 FaVE Spock2

İlginizi çekebilir

Reklamlar

One thought on “Neden bilimkurgu seviyorum?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s