Sight: Kısa Film


Günceyi takip edenler işlenmiş gerçeklik (augmented reality) olayına hayranlığımın farkındadır. Google Glass ya da benzeri ürünlerle yapılabileceklerin bizleri yeni bir çağa taşayacağını düşünenlerdenim. Eran May-raz ve Daniel Lazo da öyle düşünüyorlar.

sight geniş

Brezilya Academy of Arts’dan mezuniyet filmlerinde bu ikili gözde çalışan Sight (görüş) isminde bir uygulamayı anlatmışlar. Bu eklenti ile bilgisayar ekranı olmadan, gördüklerinin üzerinde üst bilgiler oluşuyor. Hatta boş duvarlarda istediğin resimler, bilgiler akıyor. Filmde şimdilerde bir çok alana giren oyunlaştırma çok daha ilerlemiş. Yemek yapmaktan, flörte bir çok olay oyun haline gelmiş.

Film olabilecekleri çok başarılı anlatıyor. Ne çok karanlık, ne de çok pembe bir dünya çizmişler. Ken Liu’nun öyküsündeki gibi gri bir dünya var ortada. Bence bu filmi kaçırmayın, kim bilir belki yirmi yıl sonra o geleceği yaşarız.

Reklamlar

2 thoughts on “Sight: Kısa Film

  1. filmi izleyince benim de aklıma ilk ken liu’nun öyküsü geldi. augmented reality konusu bana biraz korkutucu geliyor açıkçası, öyküdeki gibi, kurtulmak istesen kurtulamayacağın kadar teknolojiyle bitişik olmak korkutuyor. sıradan bir tüketici olarak bütün bilgilerime şirketlerin sahip olması hoşuma gitmiyor. teknolojinin her işimi kolaylaştırması da sanırım hoşuma gitmiyor, bu kadar kolay olmayan bir dünyada hiç olmadım, ama hayatta karşılaşacağım problemleri bir program yardımı olmadan çözebilmek, bir program yardımı olmadan eğlenebilmek/aşık olabilmek bana daha çekici geliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s