Farelerde telepati başarıldı


Telepati denince aklınıza kablosuz beyinden beyine iletişim geliyorsa daha ona var. Ancak ABD’de Kuzey Carolina’da Durham’daki Duke Universitesinde Miguel Nicolelis fareleri konuşmadan iletişim kurdurmayı becermiş.

Telepathy_by_MultiCurious

Deneyde iki farenin beynine birer implant takmışlar. Bu implantlar ile kodlayıcı fareye ışık yakarak doğru kapıyı göstermişler. Çözücü fare ise kodlayıcı farenin beyninden gelen sinyali almış ve ışık yanmamasına rağmen doğru kapıyı bulmuş.

Bu deneyde farelerin eğitimden sonra doğru kapıyı bulma oranı yüzde 60 ile 72 arasında olmuş. Nicolelis’in ekibi farelere ödülü iletişimin başarısına bağlayınca kodlayıcı farenin daha iyi sinyal göndermeye başladığını görmüşler. Yani fareler daha dikkatli olunca, iletişimin kalitesi de artmış.

Bu deney de gösteriyor ki aslında beyinden beyine iletişim işini çözmeye çok yakınız. Tek ve devasa problem beynin nasıl haberleştiğini bilemememiz. Ancak bunun da zaman içinde çözülebileceğini ve bilimkurgunun kullandığı temalardan bir olan telepatinin hayatımıza girmesi zor değil.

İlginizi çekebilir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s