Parazit programlar


Bilim kurgu hikayeleri insanın aklına bambaşka sorular doldurduğu için önemliler. Bugün size öyle bir hikayeden bahsedeceğim: Ken Liu’nun The Perfect Match öyküsü.

The Perfect Match

Ken Lui’den The Perfect Match’i okudum. Hikaye benim için çok önemli bir yere dokunuyor. İnternet benim hayatımda büyük yer kaplıyor. Neler olduğunu anlamamı sağlıyor, arkadaşlarımla haberleştiriyor, yeni olanı bulduruyor. Gittikçe daha çok cep telefonuma ve onun bana getirdiklerine ihtiyaç duyar hale geliyorum. Ken Liu’da tam bu ihtiyacı sorguluyor.

 

Distopyasında tüm kararları bir algoritmanın verdiği bir dünyayı bizlere anlatıyor. Her şeyin paylaşıldığı tüm bilgilerin bulutta saklandığı bir dünya onunkisi. Bu sayede de insanların seçim yapması, hatta düşünmesi gerekmiyor. Onlar yerine neyi istediklerini Telly söylüyor. Kahraman’ın hayatı, Telly’den çekinen komşusu ile konusun a değişiyor. Aklına artık Telly’nin hatalı olabileceği fikri yerleşiyor.

 

Liu başarılı bir ters köşe ile bitirdiği öyküsünde insanlığın teknolojiye olan ilgisini sorgularken ondan vazgeçemeyeceğini de anlatıyor.

 

Bu benim için vurucu olandı. Galiba soru şu:

 

Bir teknoloji varsa kötüye kullanılacaktır, bunun iyiye kullanılmasını sağlamanın yolu ne?

 

Çünkü istesek de istemesek de artık bu gelişmeler hayatımıza girdiler. Onların getirdiği kolaylıktan vazgeçmemizi istemek mümkün değil. İyi de onlar bizim hayatımızda ise gittikçe bizleri ele geçirecekler mi? Karıncaların midesinde yaşayan bir parazit türü onda yaprakların üstüne çıkma isteği geliştiriyor. Bu da karıncanın kuş tarafından yenilmesi ve parazitin kuşun midesinde çoğalmasına sebep oluyor.

 

Bizler zamanla güçlenecek bu yazılımlar ve daha da önemlisi bu yazılımları kullanan şirketler, insanlar tarafından aslında zararımıza olacak işleri yapmanın nasıl önüne geçeriz. Ya da soruyu tersten sorarsak, kısa vadede zararlı gibi gözüken, o yüzden de uzun vadede faydasını alamadığımız kararları vermemizi nasıl sağlarız?

Reklamlar

Parazit programlar” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s