Harry Potter’ın psikolojisi


Bugün bir kitap gördüm. İsmi The Psychology of Harry Potter: An Unauthorized Examination Of The Boy Who Lived.
Oldukça ilginç bir kitap. Öncelikle serinin popüler kültürdeki etkisi ve onun yansımalarını görmesi açısından önemli. Ardından da işlediği konular kendi önyargılarınızı anlamak açısından faydalı.

harry potter psych book

Kitap bölümleri:

Hogwarts nasıl bir okul?
Harry iyi olacak mı?
Büyü gerçek mi?
Büyücülerin garip dünyası
Muggleların garip dünyası
Harry’den öğreneceklerimiz

Harry Potter

Harry Potter (Photo credit: Pixelsior)

Makalelerden bazıları çok ilginç. Örneğin Mikhail Lyubansky’nin yazdığı “Harry Potter ve Söylenmemesi Gereken Kelime” makalesinde kitaplardaki ırk ayrımcı öğeleri incelemiş. Klonsky ve Laptook’un makalesi ise kendine zarar verme eylemini incelemiş, ismi “Dobby Ellerini Ütülemeli, Efendim”

Bu seriyi sevdiyseniz, kesinlikle kitaba bir bakın. Hatta seriyi çok beğenmiyorsanız ama psikoloji ile ilginiz varsa kesinlikle kaçırmayın. Google books’da büyük bir kısmını görebiliyorsunuz.

Seriyi özleyenlere filmlerin teması ile hasret giderme fırsatı aşağıda. Bu piyano yorumu Jarrod Radnich’den.

Reklamlar

4 thoughts on “Harry Potter’ın psikolojisi

  1. “Completely Unauthorized…” İyiymiş 🙂 Konular ilginç olabilir ama bu “pastadan pay alma” çabası gibi görünen yayınlar bana hep bir soğuk gelmiştir. İki yüzlülük hamurunda var ne de olsa.

    1. Pastadan pay kapma çabası var gibi haklısın. Gene de anlattıkları bence önemli. Örneğin ırkçılık üzerine birileri Harry Potter sayesinde bile olsa düşünecekse bunun önemi büyük. Ne dersin?

  2. bunun bir benzerleri de “yüzüklerin efendisi ve felsefe” ile “harry potter ve felsefe” kitapları. ilki var elimde, biraz zorlama makaleler olsa da dediğiniz gibi daha derin düşünmeye itiyor insanı. bazı temalar bunlar gibi hızla okununup giden kitaplarda gözden kolaylıkla kaçabiliyor.

  3. Harry Potter ve Felsefe de seriyi incelemiş ama bana biraz yavan gelmişti, gerçi çevirisi de çok iyi olmamış olabilir. Dünya çapında bu kadar büyük olay haline gelen “eser”lerin bu bakımdan incelenmesinde bence bir sorun yok. Önemli olan, incelemenin hakikaten adam gibi yapılması. Dostlar inceleme de görsün tadı varsa, ticari kaygıyla yapıldığı belli oluyor zaten. Aynı mantıkta Matrix ve Felsefe kitabı da aynı yavan izlenimi vermişti, HP ve Felsefe ile aynı ekipti galiba yazan/hazırlayan falan filan…

    Yine de “Completely Unauthorized…” bana da çok çekici geldi itiraf edeyim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s