2012 biterken türe ve sektöre bakış


2009 ve 2010’da sektörü incelediğim bir yazı yayınlamıştım. Sıra 2012’de neler olduğuna geldi. İşte 2012’de Türkiye‘de türe olan ilginin durumu ve gelişmeler.

Magnifying Glass

eKitap pazarı

Türkiye’de ekitap pazarı talepten emin olmasam da arz konusunda büyüyor. idefix’in oldukça başarılı ekitap satış ağına Turkcell ve TTNET de eklendi. Başka irili ufaklı ekitap satış yapan web sitesinin de varlığıyla aslında ekitap konusunda önemli bir gelişme olduğu söylenebilir.

Gene de sıkıntı, bu platformların yurtdışındaki gibi bir yayınevi ile bağlantısı olmayan yazarlara kapısının kapalı olması ve belki de en büyük problem olan yayınevlerinin kendilerini zehirleyen DRM‘de ısrarlı olması. Ancak bu ekitap gibi okuyucuyu özgürleştiren ve istediği eserlere ulaşmasını sağlayan hizmetin değerini çok da azaltmıyor.

Ufak bir not, geçen hafta idefix’in DoğanOnline’a satıldığı söylentisi çıktı. Elimde net haber yok. Eğer durum buysa DnR ile idefix’in birleşmesinin çok güçlü olacağını tahmin ediyorum. Bakalım 2013 ne getirecek.

FABİSAD

Ekim 2011’de kurulan Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği yani FABİSAD 2012’de sıkı çalışmaya devam etti. En azından basında görünürlüğün artması konusunda iyi işler çıkartan FABİSAD ekibi izlenmeye ve desteklenmeye değer bir oluşum. İleride nereye giderler, neler yaparlar bilemiyorum ama 2013’de de merakla takip edeceğime emin olabilirsiniz.

istockphoto_12580932-e-book-in-typescript-letters

Türdeki kitaplar

Her sene idefix üzerinden yaptığım araştırmayı bu sene de tekrarladım. İdefix’de basit bir kategori araştırması sonucunda Bilim kurgu bölümünde 241 ürün, Fantastik bölümünde ise 790 ürün var. Ürün diyorum çünkü bunların içinde birden çok kitabın tek bir ürün haline getirildiği paketler de mevcut. Satış rakamları elimizde olmadığı için sadece işin arz kısmını incelemek mümkün oluyor. Buradan da görüldüğü üzere ülkemizde fantastik arzı bilim kurgu arzının 3 katından fazla.

İnternet aramasındaki durum

Türkiye’de fantastik ve bilim kurguya olan talebi anlayabilmek için satış rakamları olmadığı için internet arama sonuçlarını bir veri olarak alıyorum. Bunu yaparken Google Trends kullanıyorum. Google Trends internet aramalarının mutlak sonuçlarını değil arama oranlarını veriyor. O yüzden anahtar kelimelerin birbirine göre oranını inceleme şansım oldu. İşte sonuçları

Arama eğilimlerine göre BKF

Bilim kurgu ve fantastik kelimelerinin, Kurtlar Vadisi ve Muhteşem Yüzyıl anahtar kelimelerine göre incelemesinde hala halkın çok küçük bir kısmının bu anahtar kelimeleri aradığı ortaya çıkıyor.

2012 Google Trend ortalama hepsi 2012 Google Trend hepsi

Yukarıdaki grafikten de görüldüğü üzere durum 2010 yılında BKF bu memlekette boş iş yazısından çok da farklı değil.

Türün anahtar kelimelerinin aralarındaki ilişki

Bunu anlamak için “bilim kurgu”,”bilimkurgu”, “fantastik” ve “fantazya” kelimelerinin arama eğilimlerini inceledim.

2012 Google Trends BKFGörünen o ki, idefix’deki kitap sonuçlarına benzer bir arama eğilimi var. Ancak internet aramalarına göre fantastik araması bilim kurgu aramasının sadece bir buçuk katı. Eğer bu arama eğilimi talep hakkında fikir veriyorsa, daha çok bilim kurgu kitaplara pazarda yer var demektir.

İllere göre arama eğilimi

2012 Google Trends Fantastik illere göre

Fantastik anahtar kelimesini en çok arayan il Sivas. Acaba bu sonuçlar kitap satışları ile ilişkili mi? Bu liste beni şaşırttı. Sivas, Tekirdağ ya da listedeki diğer illerden gelen ziyaretçilerden oralardaki BKF ortamı hakkınd bilgi vermek isteyen olursa sevinirim.

2012 Google Trends bilim kurgu illere göre

Bilim Kurgu anahtar kelimesinde Tekirdağ’ın birinciliği var. Bunu takip eden iller de pek BKF ortamı olmadığını düşündüğümüz yerler.

2012 Google Trends bilimkurgu illere göre

Büyük şehirlerin birinciliği aldığı tek arama terimi ise bilimkurgu. Bu da bilim kurgu aramalarının onda birinden daha az.

Aramaya göre sonuç

Bu arama eğilimi sonuçlarına bakıldığında dipten gelen bir BKF ilgisi olduğunu düşündürüyor. Bu eğilimin ne kadar satılan kitaplara aktarılabileceği ya da aktarıldığı da araştırılması gereken bir konu. Özellikle aramanın çok olduğu illerde kitap satışları nasıl? Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Arama sonuçlarına bakarak söylenebilir ki, bilim kurgu ve fantastik alanı anlatan kelimeler. Bilimkurgu ve fantazya ise toplumda pek ilgi görmüyor.

Kitap adetleri ve türlerini, arama sonuçları ile karşılaştırdığımızda bilim kurgu kitapları için ciddi bir pazar boşluğu olduğu gözüküyor. Bu durum yayınevlerinin fantastik eserlere olan ilgiyi iyi okuduğu ama bilim kurgu eserlere olan ilgiyi göremediğini gösteriyor olabilir. Ancak bilim kurgu araması yapanlar belki de aslında fantastik eserler arayanlardır. O yüzden daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

2012’ye bakınca

Gelişimin iyi olduğu anlaşılıyor. Ancak daha hala toplum nezdinde aranan, ilgi gören bir tür değil. Buna rağmen tek tük bu alanda eser verenler, onları destekleyenlerle güçlenebilecek küçük bir grup var.

2013’de ekitap alanındaki gelişmeler ve belki de yeni gelecek fantastik ve bilim kurgu filmlerin de etkisi ile Türkiye’de BKF’nin patlaması için gereken zemin oluşacak. Bu patlamayı 2013’de görür müyüz, emin değilim. Ancak kısa sürede BKF’nin hak ettiği öneme ulaşacağına dair umutluyum.

Reklamlar

One thought on “2012 biterken türe ve sektöre bakış

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s