Looper film incelemesi


Bugünkü yazı Koşturmaca Podcast‘inden tanıdığımız Mert Derman yazdı. Koşu ile ilgilenenler Podcast’i kaçırmasın. İşte onun Looper incelemesi. Mert Derman’a ulaşmak için Twitter @spinodal

Zaman yolculuğu

 

İnsan, “Geleceğe Dönüş” serisinin manyağı olunca, zamanda yolculuk konusuna kafayı çok takıyor. Bu serinin her filmini en az on defa izlemişimdir. Serinin kurallarından en ilginci, bir insanın başka bir zamanda kendini görmemesinin gerekliliğidir. Çünkü “Doktor”un dediğine göre bu zaman akışında büyük bir kırılmaya neden olabilir. Bu nedenle “Geleceğe Dönüş” filmlerinde Doktor ve Marty kendileriyle karşılaşmamaya dikkat ederler. Bu tip karşılaşmalardan birini Marty’nin kız arkadaşı gelecekteki kendisi ile yaşar. Karşılaşma anında neyse ki Doktor’un dediği olmaz, zamanda kırılma meydana gelmez. Sadece her iki zamandaki Jennifer karışısında halini görünce bayılır.

 

Cover of "Back to the Future"

Back to the Future

 

Yine geçmişte yaşanan şeylerin, şimdiki zamanda ortaya çıkardıkları değişimleri anlık olarak izlemeyi de “Geleceğe Dönüş” serisinde öğrendik. Fotoğraftaki mezar taşlarının kaybolması ve hatta Marty’nin kendi vücudunun ortadan yok olmaya başlaması gibi bizi inanılmaz heyecanlandıran bu olgu da kafamızı uzun süre meşgul etmişti.

 

Bilim kurguda zaman yolculuğu

 

Bilim kuruguya olan ilgim ve bunun üstüne bu alandaki zamanda yolculuk fikrine duyduğum özel ilgi nedeniyle Terminatör serisinin de ilk iki filmini çok defalar izledim. Terminatör evreninde yukarıda sözünü ettiğim kurala pek değinilmez. Ama zamanda yolculuk nedeniyle değişen zamanın, zamanda yolculuğa neden olması gibi döngüsel nedensellik sorunları yaşanır. Yani birisi gelecekten geldiği için geçmişte değişiklik olup o kişinin gelecekten gelmesine neden olacak olayların başlaması durumu… Daha çocuk aklımızla arkadaşlar arasında “peki ilk nasıl başlıyor bu döngü yahu” diye düşüne düşüne iyice kafayı bozardık bu konuyla.

 

Ve 12 Maymun

 

Bu eğlencelik ve aksiyon dolu zaman yolcuklarından sonra “12 Maymun” gelip bahsettiğim bu iki film ve benzerlerinin altına kalın bir çizgi çekip toplama işareti koyarak, zamanda yolculuk ve etkileri konusunda işlemi sonlandırmıştı.

 

 

Daha başlarken jenerik müziğiyle insanı içine çeken film akıl sağlığı ve delilik, dünyanın sorunları, insanlığın sonu ve kıyamet senaryosu gibi ilginç konuları bir araya getirirken zaman yolculuğunu bir dantel gibi tüm hikayeye işler. Neyin ne olduğu ve birbirine nasıl bağlandığını cart diye filmin başında ana karaktere anlattırmaktansa yavaş yavaş lokma lokma verir seyirciye. Yedikçe lezzetlenen bu yemeğin sonu geldiğinde “tüh be biraz daha olsaydı” hissiyle ve kesinlikle bir daha izleneceğinden emin olunarak kalkılır filmin başından.

 

 Looper döngüsü

 

Bunları başka bir filmden bahsetmeye başlamak için yazıyorum aslında; The Looper. Looper’ın ana konusu, adından da anlaşılacağı gibi, yukarıda bahsettiğim “döngü”. Ama Looper, zaman yolculuğu konusunda, neyin ne olduğunu ve nasıl ilişkilere sahip olduğunu ilk 3 dakikada hızla, sonrasında da karakterlerin birbirlerine verdikleri kısa cevaplarla anlatmayı seçmiş bir senaryoya sahip. Bunu 12 Maymun gibi sakince yapmak yerine seyirciyi heyecanlandırma işini biraz mutantlarla biraz da onlarla ilgili telekinesiyi kullanarak yapan senaryo.

 

looper

 

Gelecekte adam öldürmek zor olmasa da cesetleri yok etmek zorlaşmış, çeteler de canlı insanları zaman makinesi ile geçmişe gönderip orada öldürme yolunu seçmiştir. Bu saçma ve basit işi -gelecekten gelen kişi görünür görünmez tetiği çekmek ve ceseti bir fırına atmak- yapıp kendini bir şey sanan insanlara Looper denmeye başlanmıştır. Gelecek ile bugün arasında işleri yürüten ve bu ilaç bağımlısı gençleri yönlendiren biri vardır. Gençlerden bazısının, bir dönem ortaya çıkmış olan bir mutasyondan ötürü telekinesi yetenekleri oluşmuştur. Telekinesi deyince önemli bir şeymiş gibi duruyor ama bu mutantların tek yapabildiği bir çakmağı veya bozuk parayı havada döndürmekten ibarettir. Katillerin bu öldürme serisi son cinayetlerinde kendilerinin gelecekteki hallerini öldürmeleriyle son bulur. Buna “döngüyü kapatmak” denmektedir. Biri kendini öldüremeyince aksiyon başlar.

 

 

Shenzhen Metro advertizing Looper movie poster...

Çin’de Shenzhen Metrosunda Looper film afişi (Photo credit: dcmaster)

 

Looper’da Gelece Dönüş’ün o ünlü kuralı kullanılmamış. Baş kahramanın gençliği ve yaşlı hali bir masada oturup sohbet edebiliyorlar. Yine de yaşlı olan “gözlerinin içine bakmak çok zor” diyor ama ne zamanda kırılma oluyor ne de bayılma. Birinin gelecekte kalmış olan geçmişindeki hayatının aşkını kurtarmak diğerinin ise önündeki otuz yılı rahat yaşamak gibi bir derdi olduğundan birbirleriyle bir mücadeleye girişiyorlar.

 

 Hadi be sayısı

 

Bu tip filmlerde kaç defa “hadi be” demişsem o kadar yıldız veririm. Bazen “hadi be”nin tonunun çok yüksek olması iki üç yıldıza denk gelir. Mesela Fight Club’ta Tyler silahı ağzına sokup tetiği çektiğinde sinema salonunda herkesin duyabileceği bir “hadi be” savurmuştum. Looper’da da bir kaç kez “hadi be” dediğim oldu ama biraz cılızlardı. Zamanda yolculuk nedeniyle oluşan değişikliklerin geleceğe şekil vermesi döngüsünün omurgasını oluşturan olayın anlaşılması anında savurduğum “hadi be” okkalıydı ama döngünün sonlanış biçiminde negatif tonlu ve sessiz bir “hadi be” çıktı ağzımdan.

 

 Looper’ı izleyin, keyfini çıkarın

 

Looper, son zamanlarda kaliteli bilim kurgu bulmakta zorlanan seyirci için güzel bir film olmakla beraber benim düştüğüm hataya düşüp “dur şu 12 Maymun’u yeniden izleyeyim” derseniz, Looper, 12 Maymun yanında lise dönem ödevi gibi kalcağından keyfiniz kaçabilir. Bence Looper’ı izleyin, keyfini çıkarın. Ama sonra yeterli zaman geçince 12 Maymun’u izleyip, bundan iyisi ne zaman gelecek diye düşünmeye başlayın.

 

 

Reklamlar

Looper film incelemesi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s