Requires Hate: Önyargılarınızı yüzünüze çarpar


Internetlerde requireshate mahlasıyla yazan bir hatun kişi var. Bugün bu ilgiyle takip ettiğim blogu siz de inceleyin diye tanıtmaya karar verdim.

universe_by_jesidangerously

Bilim kurgu ve fantastik edebiyat belki hayatın her yanı gibi erkek egemen. Ancak erkek egemenliği hele erkekseniz fark etmeniz çok zor. Ona dışarıdan bakmak gerekiyor. Taylandlı (galiba)*, eşcinsel bir kadın (galiba)* olan Requireshate bunu yapıyor.

Öncelikle söylemeliyim ki, requireshate benim kabul ettiklerime de çok sağlam saldırıyor. Requireshate’in varoluş amacı da galiba erkek ve beyaz düşmanlığı. Abartıyor muyum, aşağıda siteye girer girmez gördüğünüz yazı:

Requires Hate

Hepsini tercüme etmeyeceğim. En azından burada erkek düşmanlığından, hatta Hugo ve Clarke’a kızgınlığından bahsettiğini söylemekle yetineceğim. Bilim kurgu, fantastik kitap incelemeleri ve günlük nefretinizle, geek kızgınlığı alabileceğiniz bir yer olduğunu söylüyor. Peki nelerden bahsetmiş:

Acımasız Eleştirmen

Requires Hate inanılmaz kızgın ve acımasız bir eleştirmen. Gücünü de çekinmeden konuşmasından alıyor. O çekinmediği için bizler (ya da en azından ben) azınlık olanın düşüncelerini anlama şansı elde ediyoruz. Dünya üzerindeki en büyük azınlık olan kadınların bakış açısını sunuyor, ardından da beyaz olmayanı anlatıyor.

Son James Bond filmi Skyfall’da onun eleştirisinden nasibini alıyor, Authority çizgiromanı da, Anne Bishop da. Belki sizin en çok ilginizi çekecek bu aralar Türkiye’de de popüler olan Jim Butcher’ın Harry Dresden serisi hakkında söyledikleri.

Onun Butcher’ın kitabı hakkındaki eleştirisine bozulan bir erkek okuyucuya söylediği belki de bu bloga ihtiyacı gösteriyor, ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Benim kelimelerimle özetliyorum:

Siz beyaz erkekler, internetin her yeri sizin için. Bırakın beyaz olmayanlar ve kadınlar da düşüncelerini sizin kırılmanızı kaale almadan açıklasınlar. Yoksa internetin diğer köşeleri gibi gelip elinizi tutmamızı mı bekliyorsunuz?

Sert olmasa fark edilmezdi

Requires Hate bu kadar sert olmasa eleştirileri fark edilmeyebilirdi. Kabullerimizi bizlerin yüzüne çarpmasa belki de bunların hiç birini fark edemeyecektik. Jim Butcher’ın Cold Days romanını okurken neredeyse iki cümlede bir onun kulağını çınlattım. Twitterdan “Butcher romanlarının keyfini benden aldın” dediğimde, “Görevim tamamlandı” dedi. Doğru requires hate senin görevin bize (ya da sadece dinleyene) ötekinin nasıl olduğunu anlatmak. Onun yazdıklarının hepsine katılmıyorum, bazı yazılarına kızıyorum da. Ama neredeyse hepsi içindeki nefrete ve tiksintiye rağmen bana olumlu bir şey katıyor.

Sadece kızgın değil. Beğendiği eserler de var, örneğin cinsiyet doğru işlendiğinde bunu belirtiyor. Onun sevdiği eserleri incelemek isterseniz listesini sitede vermiş. Size tavsiyem gidin, eleştirilerini ve yazılarına gelen yorumları okuyun. Çok şey kazanacaksınız.

Tüm erkekleri öldürmeyi istesen de, sana yazdıkların için teşekkürler Requires Hate.

* internette kimin ne olduğunu bilmek mümkün değil. Bu güncesini okurken kendisi hakkında söylediklerinden düşündüğüm. Zaten yazdıkları önemli kim olduğu değil.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s