Savaş ve Sanat


Bugünü tek bir öyküye ayırdım. Sevdiğim yazar Nancy Cress’in Lightspeed dergisinde Eylül ayında yayınlanan Art of War öyküsünü bugün inceliyorum. Çünkü bazen bir öykü bir romandan güçlüdür.

Bilim kurgu iyi yapıldığında insanlık halini anlatır. Bu cümleyi belki bu güncede on kere kullanmışımdır. Ancak her seferinde hatırlatmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bilim kurgunun sadece kaçış edebiyatı olduğunu düşünen yorumları çok duyuyor ve okuyorum. Güzel bir kaçış edebiyatı eserini keyifle okurum ama bazen kaçtığınız yerden baktığınızda geride bıraktığınızı daha iyi anlarsınız.

Nancy Kress de savaş ve sanat gibi birbirine zıt görünen iki unsuru ustaca birleştirip bizlere insanlığın bu iki halini anlatıyor. Bazısına göre savaş insanlığın en gereksiz, en bayağı ya da en muhteşem ve en önemli işi. Başkaları da sanat için aynısını düşünüyor. Kress Ligthspeed Magazine‘in Ekim 2012 sayısında yayınlanan Art of War isimli öyküsünde kahramanı uzay savaşına bir sanat tarihçisi koyarak bu iki unsuru zekice birleştiriyor. Öykünün kahramanı insanlarla Teli’ler arasındaki savaşta, insanlığın büyük bir zafer kazandığı 149D gezegeninde görevli bir sanat tarihçisi yüzbaşı. Ordunun neden sanat tarihi uzmanı istediğini okumaya başlayınca öğreniyoruz. Teli’ler savaş sırasında ele geçirdikleri yerlerden insan sanat eserlerini çalmaktadırlar ve bunun sebebini araştırmak kahramanımızın görevidir. İşleri zorlaştıran ise onu korkak olduğunu düşündüğü için terk etmiş, 149D’yi Teli’lerden kurtaran general annesidir.


Hikaye boyunca sanatın neden önemli olduğunu savaşın üzerinden sorguluyor Nancy Kress. Teli’lerin bizlerin değer verdiği eserleri anlamaya başladığını fark etmek ve ardından da sanatın onlar için anlamını çıkartmaya çalışmak öykünün kahramanı Yüzbaşı Jon Porter’ın işi. Bizim işimiz ise Kress’in sanat ve savaş hakkında düşüncelerinden insanlık üzerine sorular sormak.

Kress Chaos Theory sayesinde sanat tarihinin matematiksel bir netliğe kavuşacağından bahsediyor. Daha önce bahsettiğim sanat eserlerini inceleyen programdan daha da ilginç bir teknolojiden bahsediyor. Ona göre antik Yunan’dan beri zaten sanat ve matematik beraberdiler. Sanatın matematikten uzak bir vakumda olmadığını söylüyor. Gerçekten de sanat tarihi dediğimiz; bizlerin kültürü ile şekillendiğine göre, iyi bir modelle aslında neler olduğunu öğrenmek ve belki de neler çıkacağını tahmin etmek mümkün mü?

 

Biz bu soruları sorarken Yüzbaşı Porter arayışının sonunda öykünün başında söylediği cezaya ulaşıyor. O sakince bedel ödemeye kendini hazırlarken son cümleden sonra okuyucuya sanat ve savaşın sebeplerini sormak kalıyor.

Bu öyküyü bedava okuyabilir, sesli kitap olarak dinleyebilirsiniz. Okuyun ya da dinleyin sonra da fikirlerinizi paylaşın. Ya da hemen yorumlarda sanatın ve savaşın benzerlikleri, zıtlıkları ve anlaşılmazlığı üzerine konuşalım.

Bu günceyi sadece bir arkadaşına bile tavsiye etsen beni desteklemiş olursun. Eğer yazılanları beğeniyorsan, Google+, Twitter ya da Facebook‘da TürkçeBKF’yi destekleyin.

 

Reklamlar

2 thoughts on “Savaş ve Sanat

  1. Bilimkurguya kaçış edebiyatı deyip burun kıvıranlara kısaca şöyle demek istiyorum: “Hadi ordan sen de!” Tolkien amca konuyu güzel özetlemiş bence: “Kaçış ihtimali kimi endişelendirir? Tabi ki gardiyanları!” 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s