Kısa Yazı: Cowboy Bebop


Bazı eserler ruhunuza işler ve sizden ayrılmaz. Hepinizin böyle sevdiği romanlar ya da filmler vardır. Benim için o eserlerden biri Cowboy Bebop.

Cowboy Bebop Keiko Nobumoto tarafından yazılmış 26 bölümlük bir anime. Yönetmen Shinichirō Watanabe ve belki de dizinin en önemli unsuru müzikler Yoko Kanno ise tarafından hazırlanmış. 1998’de yayınlanan bu anime hakkında Türkçe ve İngilizce bir çok eleştiri yazısı ve güzelleme okuyabilirsiniz. O yüzden çok ayrıntılı bir inceleme yapmayacağım. Size neden beğendiğimi ve neden tavsiye ettiğimi anlatmakla yetineceğim. Çünkü hikaye anlatıyor, bilim kurgu ya da polisiye hikayelerden hoşlanıyor veya anime seviyorsanız bu eseri kaçırdığınıza üzülmelisiniz.

Aşağıda diziden sahneler göreceksiniz. Bunlar çeşitli bölümlerden, benim sevdiğim şarkıların olduğu yerler. Hepinizin diziyi izlediğini tahmin ediyorum, gene de izlemediyseniz spoiler olabilir.

Cowboy Bebop dört kişi ve bir köpekten oluşan ödül avcısı ekibinin maceralarını anlatıyor. Onların uzay gemisinde güneş sisteminde suçlu peşinde koşuşlarını izlerken aslında bambaşka bir dünyada şimdiyi düşünmeye başlıyorsunuz. Basit gözüken dizide var oluş sorunlarından, geçmişin etkilerine çok temel felsefi soruları irdelemeye başlıyorsunuz.

1998’den kalmasına rağmen hala etkileyici olmasında müziğinin de büyük etkisi var. Hikayenin gücü müziğin etkisi ile birleştiğinde ortaya bu muhteşem eser çıkıyor. Keşke Türkçe’ye çevrilse, izleyebilsek. Ama sanırım kimse yapmaz.

Reklamlar

Kısa Yazı: Cowboy Bebop’ için 5 yanıt

  1. Cowboy Bebop’taki en hoş sahnelerden biri, yakalamaları gereken kötü adamlardan birinin adının “Garson, hesap lütfen” olmasıydı. Bitişik yazılmıştı ve elbette Japonca okununca tam anlaşılmıyordu. Yine de gördüm ve mutlu oldum 🙂

    İtiraf etmem gerekirse, Cowboy Bebop’u çok sevmeme karşın benim kalbimde Samurai Champloo’nun yeri bambaşka…

  2. Cowboy Bebop’ın epik bir anime olmasının sebepleri ne kadar müzik ve hikayenin anlatımıysa da bir yandan da kullanılan animasyon tekniğidir. Standart anime tekniği olan ~12 fps yerine, animasyonunda batı kare sayısı olan 24 fps kullanılarak daha kaliteli bir anime gerçekleştirmiştir abiler. Bu açıdan bile saygı duyulması gerekir bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s