Askerler için İşlenmiş Gerçeklik


Barış içinde yaşamaktan bahsetsek de savaş çoğunlukla kaçınılmazdır. Teknoloji ellerimize yirmi yıl öncenin süper bilgisayarlarını verdi. Sıra askerlerde.

ABD bugünlerde seçim telaşı ile haberlerimize konuk olurken, ABD’nin Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), Microsystems Technology Office (MTO) bir yeni projenin ilanını verdi. Projenin adı Pixel Network for Dynamic Visualization (PIXNET). Proje 2 Kasım’da açıklandı ve teklifler 11 Ocak’da kapanacak. DARPA’nın amacı kendi ilanlarından

…each dismount and small combat unit (squad, teams, etc.) with an
imager that will significantly enhance threat detection, recognition and identification (DRI tasks)
in day or night, and under all weather and visibility conditions

Yani kısaca özetlersek;

her küçük birliğe görüntüleme cihazı sağlayarak; gece ya da gündüz ve tüm hava ve görüş şartlarında tehdit algılamasını arttırmak

Bunu sağlamak için bir kamera birden çok dalga boyunda görüntü toplayacak. Bunlar görünür yakın infrared (V-NIR), kısa dalga infrared (SWIR), orta dalga infrared (MWIR), uzun dalga infrared (LWIR). Teknolojinin gelişmesi ile bu sistemlerin bazılarını soğutulması gerekirken artık daha basit çözümlerle görüntü toplamanın mümkün olacağını öngörüyorlar. Askerlere bu bilgi, silaha monte ya da kaska monte bir sistemle birleştirilerek gönderilecek. PIXNET’in bir başka isteği de aynı bilginin Android cep telefonuna da aktarılması. Böylece asker bilgiyi buradan da görebilecek.

Tamam peki bunların hepsi ne demek? Saha koşullarında askerlerin temel sorunlarından biri tehditi tespit etmek. Gelecek savaşlarının çoğunun şehirlerde geçeceği düşünülürse, tehditin gizlenebileceği bir çok mekan olacak. Geleceğin savaşçısı bu tehditlerin yerini daha iyi tespit edebilmek zorunda. Bunun için kızılötesi görüş sistemleri iyi bir başlangıç. Ancak yeterli değil belki de bir sonraki sürümünde PIXNET MIT’de geçen sene geliştirilen duvar arkasını gören microdalga radarı kullanacak.

DARPA ABD’de insansız kara araçlarından, asker destek robotlarına bir çok konuda araştırma yapıyor. PIXNET de önemli bir araştırma konusu ve belki de DARPA’nın projesi sayesinde önce askeri ardından da sivil kullanımda işlenmiş gerçeklik sistemlerine sahip olabileceğiz. Kim bilir belki Tom Clancy’nin Ghost Recon Future Soldier’daki gibi bir sistem on yıl içinde askerlerin elinde olacak.

Peki Türkiye’de durum ne? Bizim ordumuz, bizim araştırmacılarımız geleceğin çatışmalarına hazır mı? Kendi geliştirdiğimiz sistemlerle başarılı işler yapıyoruz. Ancak daha iyisi her zaman var. O yüzden sivil ve askeri kullanımlar için teknolojinin getirdiklerini incelemeye ve geliştirmeye devam etmemiz gerekli.

Ne dersiniz, geçmişin bilim kurgu dünyasını mı yaşıyoruz? Yoksa savaş dışında bir şey düşünmediğimiz için sonumuzu mu hazırlıyoruz? Yorumlarda fikirlerinizi belirtin.

Eğer bu yazıyı ya da güncedeki başka yazıları beğeniyorsanız, bunların olmasını sağlayan tek şeyin sizin beğeniniz olduğunu bilin. Facebook’da, Twitter’da, Google+’da ya da başka bir yerde dostlarınızla bu yazıları paylaşın, TürkçeBKF’ye destek olun.

İlginizi çekebilir:

Reklamlar

2 thoughts on “Askerler için İşlenmiş Gerçeklik

  1. Amerika savunma sanayii ar-ge’sinde çok ileride bir yerde.
    Mesela VirtSim diye bir şey var (http://motionrealityinc.com/) Bir kaç yıldır da özellikle Amerika’da kullanılıyor. Bizde (eğer interaktif eğitim varsa ki tüm orduda çok az) ise on yıldır kullanılan “interaktif ve retroaktif film” teknolojisiyle yapılıyor.
    VirtSim’i hiç denemedim. Fakat videolarını izlediğim zaman hakikaten “ne verebileceği”ni görebiliyorum. İnteraktif film sistemlerine üstünlüğü ortada.

    Savunma harcamaları bizimki kadar yüksek olan bir ülkede “topa tüfeğe” değil de bu tarz teknolojilere para harcanması daha mantıkî olurdu diye düşünüyorum. Fakat şu anki düşünüş tarzıyla böyle bir şeyin olamayacağını da biliyorum.

    Bir de tabii “savaş dışında bir şey” düşünmüyoruz. Fakat şu da bir hakikat ki günümüz teknolojilerinin neredeyse tamamı da savaş teknolojilerinin sivil yaşama entegrasyonuyla oluşmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s