X1: NASA’nın dış iskelet projesi


Dış iskeleti son IronMan filmlerinde görmüştünüz. Tony Stark‘ın dış iskelet zırhı uçmak ve lazerler atmak gibi bir çok özelliğe sahipti. NASA‘ya daha azı yetiyor.

NASA robotların ve robotik aksamın uzay araştırmaları için önemli olduğunu düşünüyor. NASA bu amaçla bizlere robot astronot Robonout’u getirmişti. NASA’nın Uzay Teknolojileri Programı Müdürü Michael Gazarik’e göre derin uzay çalışmaları arttıkça önemi devam edecek. Onların istediği yük taşımak ya da en azından şimdilik uçmak değil.

NASA uzayda astranotların yerçekimsiz ortamda olmalarından dolayı oluşan kas erimelerinin önüne geçmek istiyor. O yüzden The Florida Institute for Human and Machine Cognition (Florida İnsan ve Makina Algı Enstitüsü) ve Houstan’daki Oceaneering Space Systems (Okyanusçuluk Uzay Sistemleri) ile ortaklaşa bir çalışma yapmışlar. Bu çalışmada ortaya X1 çıkmış. X1 kullanıcısının hareketini zorlaştıran ya da kolaylaştırabilen bir makina. Uzayda hareketi zorlaştırarak astronotların kaslarını korumasını sağlarken, yerde fizik tedavi ihtiyacı olanların işlerini kolaylaştırmak için de kullanılabilecekmiş. Ayrıntılı bilgiyi NASA’nın Baş Teknolojist Ofisi sayfasında bulabilirsiniz. Aşağıda X1’in tanıtım filmi var.

Ne dersiniz, gelecekte bu teknoloji nerelerde kullanılabilir?

 

Reklamlar

2 thoughts on “X1: NASA’nın dış iskelet projesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s