Beyinden beyine iletişim


Bilim kurgunun çok işlediği bir kavramdır insanlar arası direk iletişim. Yani telepati gibi bir olaydan bahsediyorum.

Michio Kaku BigThink’de bu olaydan bahsetmiş. Berkley’de bir labda elektrotlarla kişilerin akıllarından geçenlerin ekrana yansıtıldığını görmüş. Ona göre gelecekte beyinden beyine iletişim mümkün olabilirmiş. Anlattıklarının hepsini dinlemek için:

Siz ne dersiniz? Sadece kelimeye dökebildiklerimizi değil, duygularımızı, adlandıramadıklarımızı da paylaşmak ister miydiniz?

Reklamlar

3 thoughts on “Beyinden beyine iletişim

  1. Her bireyin beyni bire bir aynı şekilde olmadığına göre, beyinden beyine tam eşleşme imkansızdır. Ancak kişiler birbirlerinin beynini “öğrenebilirler”. Yani birbirlerini eğiterek diğerinin beyninden gelen sinyallerin ne anlama geldiğini tahmin etmeyi öğrenebilirler demek istiyorum. Hatta bana soracak olursanız, insan kendi beynini bile öğrenebilir. Yani bir geri bildirim düzeneği ile insan kendi beynine mesaj gönderse, ilk başlarda bu mesajların anlamını çözemeyecektir. Ama zamanla kendi beynini okumayı öğrenecek ve bazı duygu ve düşüncelerimizi daha iyi kontrol edebiliriz. İnsanın kendi beynini öğrenmesi bile belki de saatler, hatta günler süren bir eğitim gerektirirken, başka bir insanın beynini öğrenmek ne kadar sürer? Bence sıkı bir eğitimle en az bir iki ay… Ne yazık ki bu tür haberler, olası olan şey konusunda bizi bilgilendirirken bu olasılığın gerçekleşmesi için gereken diğer faktörleri her zaman göz ardı ediyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s