Ya bilgisayarlar akıllanırsa?


Bildiklerinizin ucunda bir dünyanın varlığını hayal etmektir okumak. Her kitap biraz hayatın uzağındakini, gün ışığında kalmayanı anlatır. Bazısı sadece düşlerde yaşanabilecek etkileyicilikte aşkları, gerçek olamayacak kadar büyük korkuları ya da ufkun ötesinden gelen hayalleri anlatır. Gerçek hayatı tüm sıkıcılığı ve boşluğu ile sunmaya çalışan ana akım edebiyat bile aslında gerçeği anlatmaz. Bilim kurgu ise olabileceği anlatır.

Bilim kurgu bizlere farklı bakış açısını değişiklikleri yaşatarak verir. Başarılı eserlerdeki etkileyicilik de kendinizle ilgili, dünya hakkında ya da insanlıkla ilgili yeni bir şey göstermesindedir. Öğrendikleriniz sizi güçlendirir, düşleriniz gerçeklikle bağınızı sağlamlaştırır. Daniel Suarez’in teknolojik thriller ile bilim kurgu arasında kalmış Daemon ve Freedom tam da böyle bir kitap.

Cover of "Freedom (TM)"

Cover of Freedom (TM)

 

Danial Suarez’i Leo Laporte’un TwiT şovlarından Triangulation’da tanıdım. Daha önce duymamış olmam aslında benim ayıbım. Çünkü tam da ilgilendiğim konularda yazmış, yazıyor. Suarez yakın gelecek romanları yazıyor. Kendisi bir data analistiyken romancılığa başlamış ve teknik bilgisini üstün hayal gücü ile birleştirmiş.

Oyun tasarımcısı ölünce

Daemon’da Mathew Sobol isminde bir oyun tasarımcısı, programcısının ölümünden sonra olanlar anlatılıyor. O öldüğünde programladığı işleri yapması için bir uygulama bırakıyor. Bu uygulama önce cinayetler işliyor, ancak sonrasında işler büyüyor. Sobol’un uygulaması dünyayı değiştirebilme şansına sahip oluyor. Freedom ise bu değişikliklerin etkilerini ve yansımalarını anlatıyor.

Otomasyonun hayatımızdaki yeri

Bu iki kitabı beğenmemin sebebi bizlerin nasıl bir boşlukta yaşadığımızı hatırlatması. Bizans ve Osmanlı zamanı İstanbul ile ilgili okurken şehirdeki insanların doyurulması için gerekenlerin ne kadar fazla olduğunu öğrenip şaşırmıştım. Şimdiki büyük şehirlerin ne büyük kaynak odaklanması yaptığını siz düşünün. Otomasyon ve bilgisayarlar ile bu darboğazları aşmaya çalışıyoruz. Otomasyon öyle bir hal aldı ki, örneğin borsalarda saniyenin binde biri zamanlarda işlem yapan programlar var. Bir borsa şirketi saniyeler içinde zengin olabiliyor ya da batabiliyor. Daemon bu altyapının aleyhimize dönmesi halinde neler olabileceğini anlatıyor. Finansal kurumların hatta devletlerin oturduğu sırça köşkleri bizlere gösteriyor. Freedom ise aynı altyapının gelişerek insanlık için nasıl kullanılabileceğini anlatıyor. Ancak Freedom ’in gösterdiği sadece olabilecek iyi şeyler değil, o altyapının insanlığın zararına nasıl kullanılabileceğini de anlatıyor.

Soluksuz bir macera

Yukarıdaki tanıma bakıp kuru, teknik ya da politik bir eser beklemeyin. Teknik ve politik olsa da aslında sayfaları hızla çevirmenizi sağlayacak bir thriller bu iki kitap. Heyecan hiç düşmüyor ve son ana kadar ne olacağını merak ediyorsunuz. O yüzden de hızla okumak, Darknet’e ve sevdiğiniz kahramanların başına neler geleceğini görmek istiyorsunuz.

 

Daniel Suarez author of The Daemon http://thed...

Daniel Suarez author of The Daemon http://thedaemon.com/ (Photo credit: Wikipedia)

Ne yazık ki kitabın içindeki bir çok sürprizi bozmadan sizlere daha fazlasını anlatmam mümkün değil. Aşağıda Triangulation’daki Daniel Suarez söyleşisini ekledim. İsterseniz onu izleyin, biraz daha Suarez’i tanıyın. Sonra da ilk gördüğünüz yerde iki kitabı da satın alın. İkisini de alın diyorum çünkü Daemon bittiğinde Freedom’a hemen başlamak isteyeceksiniz.

Okuyanlar varsa özellikle biyoteknoloji üzerine söylediklerini ve diğer Darknet gelişmelerini aşağıda yorumlarda tartışabiliriz.

Eğer bu yazıyı ya da güncedeki başka yazıları beğeniyorsanız, bunların olmasını sağlayan tek şeyin sizin beğeniniz olduğunu bilin. Facebook’da, Twitter’da, Google+’da ya da başka bir yerde dostlarınızla bu yazıları lütfen paylaşın, TürkçeBKF’ye destek olun.

Reklamlar

Ya bilgisayarlar akıllanırsa?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s