Retribution Falls: Gökyüzünde bir korsanlık macerası


Retribution Falls

Yazar: Chris Wooding

384 sayfa

Tür: Steampunk, Macera

Özet Görüş:

Retribution Falls farklı bir dünyada geçen, bol aksiyonlu, kolay okunan, iyi bir macera romanı. Özellikle Firefly sevenler bayılacaktır.

İnceleme:

İngiliz yazar Chris Wooding’in yazdığı, Retribution Falls bilim kurgu öğeleri, büyüler, farklı dinler, farklı bir dünya, hava gemileri, korsanlar, silahlı çatışmalar, kılıç dövüşleri içeren steampunk bir macera romanı. Bunların hepsi bir araya geldi mi, insan genelde başarısız bir birliktelik bekliyor. Ama Retribution Falls’da durum öyle değil. Bu iyi bir roman, su gibi akıp giden türden…

Retribution Falls, Ketty Jay isimli, kaçakçılık yapan hava gemisinin kaptanı Frey ve ekibinin öyküsünü anlatıyor. Frey, Star Wars’ın Han Solo’su ve Firefly’ın Kaptanı Malcolm’u gibi bir kişiliğe sahip. Yani vurdum duymaz ve ukala bir tip. Bu arada, Ketty Jay’in mürettebatına ekip dediğime bakmayın siz. Kaptan da dahil her biri genelde bir şeylerden kaçmak için Ketty Jay’e sığınmış insanlar bunlar. Aralarında duygusal bir birliktelik yok. En azından romanın başlarında. Örneğin daha ilk bölümden Kaptan Frey’in bir rehine durumunda ekibindekilerden birini gözünü kırpmadan feda etmeyi tercih edebileceğini görüyoruz.

Romanın konusuna gelirsek, bilirsiniz, kaçakçının işi her zaman yolunda gitmez. Ekip bol para getirecek bir gemi soyma işi alır, o sırada işler ters gider, Baş Dükün tek oğlunu taşıyan hedef gemi havaya uçar ve Ketty Jay ekibi kendilerini bir komplonun ortasında bulur, ülkede en çok aranan insanlar olur. Bundan sonra da isimlerini temize çıkarmaya çalışırlar.

Romanı çekici kılan şeylerden ilki

İlk olarak romanın ritmi. Daha ilk bölümden başlayan aksiyon hiç durmak bilmiyor. İlk birkaç bölüme bakın mesela: Bir rehine çıkmazından kaçış, sonra bir hava gemisi limanında silahlı bir çatışma (burada bir de dev bir golem var. Evet, golem. O da Ketty Jay ekibinde), sonra da havada bir it dalaşı ve kovalamaca. Bunlar daha ilk 50 sayfada olanlar. Devamını varın siz düşünün.

Romanın çok iyi olarak ikinci şey ise karakter gelişimi. Romana başladığınızda ekip hakkındaki duygularınız başka, roman bittikten sonraki duygularınız başka olacak. Hemen her karakter farklılaşacak. Ketty Jay ekibi gerçekten bir ekip olacak. Bir macera romanında bence olması gereken en önemli etkenlerden biri bu gelişme hissi ve Retribution Falls’da Chris Wooding bunu çok iyi başarmış.

Her şey iyi güzel ama

özellikle romanın başlarında canımı sıkan bir nokta oldu, o da karakterler arası geçişlerin çok ani olabilmesi ve bazı durumlarda kimin neyi düşündüğünün ve yaptığının karışabilmesi. Ancak bu durum, daha çok kitabın başlarında, henüz karakterleri doğru düzgün tanımıyorken rahatsız edici bir noktaydı. İlerledikçe bu sorun da kayboldu.

Retribution Falls

Toparlamak gerekirse,

Bol aksiyonlu, korsanlı, golemli, büyülü müyülü bir macera arıyorsanız kaçırmayın derim.

Bir de not: Seri aslında dört kitap olup, The Black Lung Captain isimli 2. ve The Iron Jackal isimli 3. kitabı da yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.