Bilim kurgu gözünden ABD’nin yeni siber savaş stratejisi


Ortadoğu’da yeni virus ve trojanların gözükmeye başladığından haberiniz var mı? Peki ABD’de Hava Kuvvetlerine bağlı Siberuzay Savaş Operasyonu Kabiliyetleri biriminin 10 milyon ABD dolarını sibersilahlara yatırmak istediğini biliyor musunuz?

Savaşta yeni boyut

ABD’nin amacı savaşı kara, deniz ve havadan sonra sanal olana da taşımak. Son açıklanan bir ilan ile siber savaşın silahlı kuvvetler yetenekleri arasına eklenmesi için büyük bir adım atmışlar. Hedefleri dağıtma, engelleme, zayıflatma, yok etme veya kandırma. Aradıkları kısaca

  1. Siberuzay savaş saldırısı
  2. Siberuzay savaş desteği
  3. Siberuzay savaş saldırısı için gereken teknolojiler
  4. Siberuzay savaş yeteneklerinin tahlili için teknolojiler
  5. Gerçek zamanlı bilgi yeteneği
  6. Sibersavaş etkilerini görselleştirecek teknolojiler
  7. Sibersavaş yetkinliklerinin hızlı uygulanmasını sağlayacak teknolojiler
  8. Sibersavaş teknikleri ile düşmanın savaşa zayıf girmesini sağlamak

Bu listeye bakınca oldukça iddialı oldukları gözüküyor.  Siber saldırıların ülke ekonomilerine ve ordulara etkileri göz önüne alınırsa aslında savaşın 1 ve 0’lara da uzanması kaçınılmaz. Bu konuda uzun bir haberi Wired’da, ABD’nin programının PDF’lerini burada bulabilirsiniz.

Bilim kurguda Siber Savaş

Bilim kurgu yazarları yıllardır bu değişen, daha da değişecek alanı anlatmaya çalıştı. William Gibson’un ve diğer Siberpunk yazarlarının distopik dünyasının olmayacağı belli, gene de onların kurduğu düşler geleceği şekillendiriyor. Artık Uzay Operası bile okusanız siber saldırılar hikayenin içinde. Gelecekten bahsederken sanal dünyadaki savaşlardan kaçınmak mümkün değil.

Son zamanlarda politik aktivistliğiyle de dikkat çeken Cory Doctorow‘un eserlerinde siber araçların bir sivil itaatsizlik eylemi için nasıl kullanılabileceğini görüyorsunuz. Günümüzden çok sonrasını anlatan John Scalzi ve sonrasında Jay Lake‘in editörlüğünü yaptığı METAtropolis ve METAtropolis: Cascadia’da sibernetiğin nasıl olup da hayatın içine girdiğini okuyoruz. Örneğin Cascadia’da Mary Robinette Kowal şarap üreticiliği ile ilgili hikayesinde nano araçlardan nasıl etkilendiğini anlatıyor.

English: Image of William Gibson and Cory Doct...

William Gibson ve Cory Doctorow Flickr’dan. (Photo credit: Wikipedia)

Peki biz Türkiye’de neredeyiz? Bu saldırıları ve etkilerini düşünenler, önlem alanlar var mı? Çünkü tarih göstermiştir ki büyük devletlerin kullandığı silahlar bir kaç yıl içinde teröristlerin eline geçer. Eğer siber saldırılara karşı güçlü olmak istiyorsak şimdiden düşünmeye başlamalıyız.

Siz ne dersiniz? Türkiye bu yolun neresinde?

Reklamlar

Bilim kurgu gözünden ABD’nin yeni siber savaş stratejisi’ için 5 yanıt

  1. Büyük devlet(ler) ile terörist(ler)i ayrık kümeler olarak tarif etmek yanlış. Bir ve aynı anda gerçekleşiyor şu bahsettiğiniz eline geçme eylemi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s