İmkansız Düşler: Kısa Film


Sevdiğim yazarlardan Tim Pratt‘ın bir öyküsüne İsrail‘de film çekmişler. Yönetmen ve senarist Shir Comay, başrolde Ori Yaniv ve Ayala Zilberman var. Efektsiz bir bilim kurgu nasıl yapılır, bütçesiz insanın içine dokunan hikaye yapmak nasıl mümkündür göstermişler. İbranice ama İngilizce altyazılı bu filmin tamamını izleyebilirsiniz.

Filmi izledikten sonra isterseniz neden bizim bilim kurgu filmlerimiz yok onu konuşabiliriz. Sinemacılar neden bu tür filmler çekmezler, neden bitirme ödevi olarak bile böyle filmleri görmeyiz? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilir, bildiğiniz filmlerin bağlantılarını verebilirsiniz.

Reklamlar

İmkansız Düşler: Kısa Film’ için 7 yanıt

 1. 28 Ağustos‘da ABD‘de yayımlanacak olan bilim kurgu temalı roman, uyandıklarında kendilerini 400 sene sonrasında bulan Sheridan ve Taylor isimli ikizlerin başından geçenleri aktarıyor. Işınlandıkları şehirde, konuşulan dilin İngilizce’yle alakası bile yok, hayvanlar yok olmuş ve daha beteri, ikizler geri dönemiyorlar.

 2. Dünya sinemasına hakim Hollywood’a baktığımda gördüğüm yeniden çevrilen ve devam filmlerinin sayısı aslında sorunun bilim kurgu filmlerinin çevrilmemesi değil yaratıcılığın yokedilmesi olduğunu düşündürtüyor. Yaratıcılığın yokedildiği bir ortamda yaratıcı olmayı çokça gerektiren bilim kurgunun işi zor bence.

  1. Bu arada Türkiye’de bilim kurgu filmi neden yok diye sorulmuştu, yukarıdaki buna bir cevap olmamış denebilir. ABD herşeyimizin içine bu kadar girmişken sinemayı bundan ayrı düşünemeyiz diye düşünüyorum. Türkiye sineması da Hollywood sineması belirlenimli hareket ediyor bence.

   1. Başka ülkelerde güçlü sinema varken, neden Türkiye’deki sinemanın kötü olmasının ya da istenen kadar iyi gözükmemesinin sebebi başka devletler olsun ki?

   2. Hangi başka devletlerde güçlü sinema var ve hangi başka devletlerde sinema Türkiye’deki gibi, bu devletlerin ABD ile Hollywood’u ile ilişkileri nedir, buna bakmak lazım.

 3. Hindistan, Fransa, Almanya, Kore, Japonya… başka devletlerde de güçlü sinema var. Hollywood’un güçsüz olduğunu iddia etmiyorum, ancak topyekün bir potaya koymak ya da başka devletlerde sinemanın gelişmesinde engel olduğunu söylemek zorlama olur. Eğer en çok kazananlara bakarsak dünya çapında onlarda bile Hint ve uzak doğu filmlerini görebilirsiniz.

  Hoş ben sinemaya hakim değilim, o yüzden yanılıyor da olabilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s