Neil Armstrong ve Ay macerası


Neil Armstrong’un vefat haberini duymayan kalmamıştır sanırım. Onun adım izinin hala yüreğimizde ne kadar önemli bir yeri olduğunu tekrar hatırladık. O Ay’a ayak basmadan önce bir çok yazar Ay düşleri anlatmışlardı. Bugün Armstrong’u anmak için onları, düşlerinde Ay’a ulaşanları yazdım.

Neil Armstrong, Apollo 11

Neil Armstrong, Apollo 11 (Photo credit: Wikipedia)

Ay seyahatleri

Elimize ulaşan ilk Ay’a seyahat hikayesi çok eskilerden kalma. Adıyaman yakınlarındaki Samsat’da yaşamış Yunanca konuşan Suriyeli yazar Lucien MS 2.yy’da Ay’a ulaşan bir yolculuğu yazmıştı. Mizahi bir dille yazılmış bu eseri buradan okuyabilirsiniz.

Carl Sagan ve Isaac Asimov’un ilk bilim kurgu eseri kabul ettikleri Somnium’u Johannes Kepler 1620’lerde yazmıştı. Kepler’in eserinde büyü ile kahraman Ay’a gidiyordu. Aslında astronomi üzerine düşündüklerini anlattığı Somnium’da Ay’dan Dünya’nın nasıl gözüktüğü anlatılıyordu.

 

İngiliz Francis Godwin’in yazdığı ve ölümünden sonra yayınlanan The Man in Moone Kopernik’in astronomisini anlatıyordu.

Yakın tarihli Ay yolculuğu düşleri

Günümüze doğru geldiğimizde Jules Verne’in De la Terre à la Lune 1865’de yayınlanmıştı. Belki de bir çoğumuzun okuduğu ilk Türkçe bilim kurgu eser de Verne’in bu kitabıydı. Her ne kadar roketle uzaya çıksak da Verne’in top ile uzaya araç gönderme fikri 1960’larda Kanada ve ABD’nin ortak çalışması Project HARP tarafından denenmişti.

From the Earth to the Moon

From the Earth to the Moon (Photo credit: Wikipedia)

Ay ve Güneş Sisteminin kalanı hala bizlere çok uzak. Bu sene kendisini kaybettiğimiz Ray Bradbury’nin dediği gibi bir yerçekimi kuyusunun dibindeyiz. Mars’da robotlar araştırma yapsa, Voyager çok uzaklara gitse, 2023 için insanlı Mars hayali kursak da hala Armstrong’un adımı en büyük adımımız.

Türkiye için

Uzaya sadece turist olarak değil, araştırmalar yapmak hatta kendi üssümüzde çalışmak için gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının düşünü kuruyorum. Bu hayalin olabilirliğine, uzayın insanlar için aşılabilir bir sınır olduğunu Armstrong ve çeşitli milletlerden tüm öncüler sayesinde inandık.

Nur içinde yat Neil Armstrong.

Yorumlarda uzay ve Armstrong hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğer bu yazıyı ya da güncedeki başka yazıları beğeniyorsanız, bunların olmasını sağlayan tek şeyin sizin beğeniniz olduğunu bilin. Facebook’da, Twitter’da, Google+’da ya da başka bir yerde dostlarınızla bu yazıları lütfen paylaşın, TürkçeBKF’ye destek olun.

 

Reklamlar

Neil Armstrong ve Ay macerası’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s