Curiosity’nin bilgisayarının düşündürdükleri


Mars’a inen ABD’nin aracı Curiosity ile ilgili bir çok haber okumuşsunuzdur. Peki bu aracın beyninin ne olduğunu biliyor musunuz?

Curiosity’de 2GB’lık bir flash hafıza var. İşlemcisi ise 200MHz’de çalışıyor. Üzerinde 256MB’lık bir RAM ve 256MB’lık EEPROM var. Yani büyük ihtimalle bu yazıyı okuduğunuz bilgisayar Curiosity’nin beyninin bir kaç katı gücünde.

Peki neden basit bir dizüstü bilgisayar koymak yerine bu beyni tercih ettiler. Sebebi aslında çalışma koşullarında yatıyor. Curiosity 26 Kasım 2011’de fırlatıldıktan sonra Mars’a ineceği 6 Ağustos 2012’ye kadar uzaydaydı. Bu sürede uzayda radyasyondan etkilenmemesi gerekliydi. Mars’a iniş sırasında ve Mars’da geçirdiği sürede karşılaşabileceği sıcaklık farklarına da dayanıklı olması şart. İşte bu yüzden sistem -55C ile 125C arasında çalışabilecek şekilde tasarlanmış. IBM PowerPC 750‘niz varsa onun radyasyona ve sıcaklık farkına karşı güçlendirilmişi aslında.

English: CPU IBM PowerPC 750.

English: CPU IBM PowerPC 750. (Photo credit: Wikipedia)

Gelecekte ne olabilir?

Doğrusu kısa vadede çok da farklı bilgisayarlar gitmesi pek mümkün gözükmüyor. Yolculuk uzun sürüyor ve uzay şartlarında dayanacak elektronik yapmak kolay değil. Ancak bilim kurgu ile ilgilenenlerin biraz çılgınca gözükse de çeşitli planları var.

Red Mars

Red Mars (Photo credit: Wikipedia)

Belki ilk akla gelen tüm uzay çalışmalarını kolaylaştıracak bir Uzay Asansörünün inşası. Ne de olsa uzayda arıza yapan cihazı değiştirememek en büyük problem. Eğer elimizde bir uzay asansörü olursa onunla yörüngeye çıkmak kolay olacağı için tamir de kolaylaşacak.

Mars özelinde bakarsak, akla ilk gelen Kim Stanley Robinson‘un Red Mars, Green Mars, Blue Mars üçlemesindeki gibi kendine yeter bir koloni kurmak. Buraya yetenekli bilim insanları gönderirsek onlar Mars’ı sıradan insanlar için yaşanabilir hale getirebilirler.

Daha çılgın fikirler de var. Örneğin Peter F. Hamilton‘un Pandora’s Star romanıyla başlayan Commonwealth Saga‘da kurtçuk delikleri ile (wormhole) uzayda seyahatin mümkün olabileceğinden bahsedilir. Böylece uzayda trenlerle bir gezegenden diğerine gitmek mümkün olabilir.

Cover of "Pandora's Star (Commonwealth Sa...

Cover of Pandora’s Star (Commonwealth Saga)

Ne olursa olsun, Mars’ın ve Güneş Sisteminin kalanı ve galaksiye uzanan bir maceranın içindeyiz. Bu maceranın başarılı olması insanlığın geleceği için önemli. Kendi dünyamızı ve başka dünyaları keşfedip geleceğe insanlık olarak sağlam yürümeliyiz.

Siz ne dersiniz? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşın lütfen.

Reklamlar

Curiosity’nin bilgisayarının düşündürdükleri” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s