BKF okurunun koşması için 7+1 sebep


Koşuya başlayalı altı ay olmadı ama bu işten çok keyif aldığımı fark ettim. Sporla alakası olmayan, durağan işler adamı olmama rağmen koşuyu sevdim. Bilim kurgu, fantastik ve korku okuyan birisinin de koşuyu sevmesi için yedi sebep buldum.

1. Koşmak için sadece ayakkabı lazım

Her ne kadar çıplak ayak koşanlar olsa da benim için ayakkabı şart. Ancak başka bir şeye ihtiyacınız yok. Yani spor yapmak için yüzlerce lira harcamayacağınız için paranızı kitaba harcamaya devam edersiniz.

2. Koşmak daha çok okumanızı sağlar

Koşu kolay bir spor değil. Ayağınızı kaldırıp bir sonraki adımı atmak ciddi irade ve konsantrasyon istiyor. Bu da aklınızın şaşırtıcı bir şekilde temizlenmesini ve dinlenmenizi sağlıyor. Kitap okumak, film izlemek ya da nette gezinmekle dolan zihninizi koşarak temizliyorsunuz. Böylece belki de sizi sıkacak işlerin tadını daha iyi alıyorsunuz.

3. Koşmak için başkasına muhtaç değilsiniz

Kitap okumak tek kişilik bir keyiftir. Belki okumadığınız zamanlar çok sosyal olabilenlerdensiniz, ya da utangaçsınız. Ne olursa olsun, koşu da isterseniz tek başına yapılabilir. Böylece başkalarının baskısı olmadan, ayakkabılarınızla baş başa kendi sınırlarınızı görebilirsiniz.

4. Koşmak isterseniz sosyaldir

Koşucular, belki de BKF okuyucusu gibi az olduklarından, birbirlerine iyi davranan, derdinden anlayan insanlardır. Hele koşuya yeni başladıysanız size anlatacakları çok şey vardır. Yeni başlayanlara destek olmaya, onları yüreklendirmeye çalışırlar. Çünkü eğer yarışa hazırlanmıyorsanız, her koşuda kendinizle mücadele edersiniz. Koşucular bunu anlar ve size destek olurlar.

5. Koşarsanız kitapları daha iyi anlarsınız

Frodo’nun yolculuğunu kafanızda kurabiliyor musunuz? Sadece yürüdükleri mesafe 2237km. Bu yürüyüşleri toplamda 84 gün tutmuş. Yani günde yaklaşık 27km yürümüşler. Askerde teçhizatlı bir askerin saatte 5km yürüdüğünü söylemişlerdi. Bir hobit için bu süre daha kısa olsa günde 8 saat civarı yürümüş olmalılar.

Size bu mesafe ve süre anlaşılmaz geliyor olabilir. Oysa bir koşucu 27 kilometrenin her metresinin ne demek olduğunu bilir. Sevdiğiniz kahramanların yolculuklarını daha iyi anlamak koşuyla mümkün.

6. Koşarken oyunlar oynayabilirsiniz

Diyelim ki zombilerden kaçmanın ne demek olduğunu merak ediyorsunuz. Oyunu var. Siz koşarken kulağınızda arkanızdan gelen zombilerin sesiyle, 13 ayrı göreviyle eğlenceli bir oyun olan “Zombies, run” koşunuza keyif katabilir. Ya da belki ABD’de başlayan 5km zombilerden koşarak kaçılan yarışa katılmak istersiniz. Ya da arkadaşlarınızla en çok kim koşacak yarışları oynayabilirsiniz. En kolayı, alın elinize sevdiğiniz bir kitabın haritasını, koştuğunuz mesafeyi işaretleyin ve bakın bakalım nereye varıyorsunuz.

7. Koşmak sizi sağlıklı yapar

Kitap okumak ya da film izleyip, bilgisayara takılmak eğlenceli olsa da ömrünüzü uzatmıyor. Oysa yapılan araştırmalar koşmanın ömrünüzü arttırdığını bulmuş. Daha da önemlisi şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığına iyi geliyormuş. 5 yıl daha fazla sağlıklı yaşamanın sağlayabileceklerini düşünsenize. Belki o beş yıl ile Singularity’yi yakalayıp sonsuza kadar yaşayabilirsiniz. (Singularity’nin garantisini vermiyorum, sonra gelip bana kızmayın)

Bonus sebep

Koşmak sizi kıyamet sonrası dünyaya hazırlar

Mad Max, City of Ember, Jericho, Falling Skies, Wasteland, Fallout, Zombieland, I am Legend, Y: The Last Man, The Walking Dead gibi film, dizi, oyun ya da çizgiromanlara bakın. Sizce böyle bir dünyada koşmayı bilmenin faydası olmaz mı? Hazır 2012’nin sonları yaklaşırken Marduk’u da düşünüp koşmaya başlasanız fena olmaz.

Siz ne dersiniz? Aklınıza başka faydalar geliyor mu? Yoksa çok mu attım? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşın lütfen.

Önemli not: Herhangi bir spora başlamadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.
Reklamlar

7 thoughts on “BKF okurunun koşması için 7+1 sebep

  1. Bu yaklaşım şahane. İlgi alanlarının ilişkilendirilmesi motivasyon yaratıyor gerçekten. Ama yine de en çok bonus sebebi tuttum. Ben de bir katkıda bulunmak istiyorum 🙂
    Bilim kurgu gelecekte ve/veya farklı bir boyutta gerçekleşse dahi günümüz olaylarına farklı bakış açıları kazandırıp, yorum yapma kabiliyetini artırıyor. Koşu yapmak (özellikle bir outdoor aktivitesi olarak) aynı farkındalık kazanımını doğa ile yapmayı sağlıyor. Bizimle birlikte yaşayan diğer canlıları fark etmeyi, ve onlar üzerindeki etkimizi anlamamızı sağlıyor.

    1. Çok önemli bir sebep. Aklıma gelmemişti teşekkürler. Bir gün tarlaların arasında koşarken koca bir kartal ya da şahin artık hangisi bilmiyorum, bir kaç metre ötemden havalanmıştı. Böyle muhteşem bir yaratığı ilk defa yakından görmenin keyfi anlatılamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s