Siber Savaş ne olacak?


Teknolojideki gelişme ve bilişimin hayatımızda daha da yer almasıyla önemli bir soru karşımıza çıktı.

Siber savaş

Siber savaş basitçe bilişim sistemlerine yapılan bir saldırı olarak tanımlanabilir. Ancak bu basit tanım oldukça da eksik. Bu eksiği kapatmak için bazı noktalara bakmak gerekiyor.

1. Siber saldırının etkisi:

Siber saldırı; İran’a yapılan Stuxnet saldırısı gibi sınırlı bir hedefe yönelik olsa da, dışarı çıkması ve başkalarına saldırması mümkün. Ayrıca sadece maddi zarar vermesi planlanan bir saldırı can kaybına da sebep olabilir. Ya da siber saldırının casusluk amacıyla yapılıp yapılmadığı da bazen fark edilmeyebilir. Eğer saldırı ileride kullanmak için siber mayın yerleştirmek için yapıldıysa onu nasıl tanımlamalıyız?

2. Siber saldırıya cevap

Siber saldırının sonuçları, altyapı sistemleri gittikçe ağa bağlanmaya başladıkça büyümekte. Böyle bir durumla karşılaşan ülkenin nasıl cevap vereceği önem kazanmakta. Bir hava saldırısı sonucu elektrik üreten baraj çalışamaz hale gelirse bu saldırıya verilecek cevabın ne olacağına dair belli kabuller var. Halbuki aynı baraj siber saldırı sonucu işlemez hale gelirse, örneğin baraj kapaklarını kontrol eden sistemin bozulursa, buna nasıl cevap verilmesi gerektiğine dair net bir kabul yok. İşi daha da karıştıran böyle bir saldırı sonucunda can kaybı yaşanması olur. Maddi sonuçları olan saldırılarda belki daha kolay ne yapılacağı üzerinde anlaşılabilir. Ancak İMKB ya da bankacılık sistemine yapılacak bir saldırı karşısında nasıl cevap verilmeli?

3. Siber saldırganın bulunması

Siber saldırının tehlikesinin büyüklüğü saldırganın bulunmasının zorluğunda yatıyor. İran’ın nükleer tesislerine yapılan saldırının sorumlusunu öğrenmemiz iki yılımızı aldı. Daha da uzardı da, sorumlu ülkeler yaptıklarını inkar etmemeleri sayesinde çabuk öğrendik. Başka bir saldırının sonucunda büyük can kayıpları ya da ekonomik zarar olursa sorumluluğun üstlenilmesi bu kadar kolay olmayacaktır. Sorumluyu bilemezseniz kimi cezalandıracağınızı bulamazsınız. Terorist örgütlerin de eline benzeri silahların geçeceği düşünülürse gelecekte bizi daha karışık günler bekliyor.

4. Siber saldırının başlangıcı

Siber saldırı sisteme ilk sızıldığında mı başlar? Bazıları bunun casusluk olduğunu ve savaş sebebi sayılamayacağını söyleyebilir. Ya da karşılıklı husumet bulunan ülkeler birbirlerinin sistemlerine gerektiğinde kullanmak üzere siber mayınlar yerleştirse bu bir saldırı başlangıcı olarak kabul edilebilir mi?

5. Siber saldırının bitişi

Siber saldırı başlatıldığında kontrolün elden kaybedildiği bir eylem türü. Saldırı programlarını, Stuxnet’te ya da Flame’de görüldüğü üzere, kullanıp ortaya çıkardığınızda başkalarının eline geçebiliyorlar. Siber mayınlar bulunduklarında mayını döşeyen ülkenin isteğinden farklı amaçlarla kullanılabilir. Virüslerin ya da Trojanların açtığı yoldan başkaları da saldırabilir. En iyi kendini yok etme sistemi, daha iyi bir programcı tarafından yok edilebilir. Savaş sırasında kullanılan bir siber silah, teslim olunsa bile zarar vermeye devam edebilir.

SR-CyberWarfare-CoverArt-final

SR-CyberWarfare-CoverArt-final (Photo credit: Jamie Sneddon)

Uluslararası hukuk bu konularda çalışmak zorunda. Sadece uluslararası hukuk değil, yurt içi kanunların da bunlar düşünülerek incelenmesi gerekli. Siber saldırı sadece dışarıdan gelmeyebilir, terorist grupların saldırısının nasıl yargılanacağı da düşünülmesi gereken bir konu.

Bu metni hazırlamaya http://www.theatlantic.com/technology/archive/2012/06/is-it-possible-to-wage-a-just-cyberwar/258106/ makalesini okuyunca karar verdim. Daha iyi işlenmiş ve ayrıntılı bilgi için oraya bakınız.

Sizler ne dersiniz, sizce hazır mıyız? Lütfen yorumlarda görüşlerinizi paylaşın.

Reklamlar

4 thoughts on “Siber Savaş ne olacak?

    1. Bence kimse hazır değil. Daha ne olacağını, neler yapılabileceğini tam bilmiyoruz. Korkum Almanların İkinci Dünya Savaşında yaptığı Blitzkrieg gibi bir saldırının siber alemden gelmesi. Nasıl o saldırı siper savaşlarının sonunu getirdiyse, benzer bir siber saldırı her şeyi değiştirebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s