2023’de Mars’da insan olacak mı?


Mars-One projesinin planı 2023’de Mars’ta dört kişilik bir koloni kurmak. Ondan sonraki günlerde de bu koloniyi dörder kişilik ekiplerle genişletmek.

Bunu başarmak için hedefleri şöyle:

 • 2013’de çölde astronot eğitimi ve seçimi için bir üs kuracaklar. 25 yaşın altındaysanız başvurabilirsiniz.
 • 2014 İlk iletişim uydusunun imalatına başlanacak
 • 2016 İlk malzeme görevi aracı 2500kg ile Mars’a inecek
 • 2018 Robot Mars araştırma aracı Mars’a inecek ve uygun bir yer arayacak.
 • 2021 İki yaşam ünitesi, iki yaşam destek ünitesi ve ikinci malzeme ünitesi Mars’a inecek.
 • 2022 Su ve oksijen üretimi başlayacak. 14 Eylül 2022’de dört astronot Mars için dünyadan ayrılacak
 • 2023 İlk insan Mars’a ayak basacak
 • 2025 İkinci grup Mars’a ayak basacak.

Adamların hedefi Biri Bizi Gözetliyor gibi bir iş ile Mars’a gidişi finanse etmek. Doğrusu nasıl olur emin değilim, ama başarmalarını istiyorum. Medya sirki bile olsa birileri Mars’da koloni kursun artık.

Siz ne dersiniz?

Reklamlar

2023’de Mars’da insan olacak mı?’ için 8 yanıt

 1. Bana sorarsan uzay, robotların işi derim. İnsanların orada yerleşmeleri ve yaşamaları çok çok zor bir iş. Her yönden… Finansal, psikolojik, teknolojik. Daha yörüngeye bile tam yerleşemedik. (Uluslararası uzay istasyonu sadece çok pahalı bir deney olmaktan öte geçemedi çünkü…) Ay’da yerleşmenin bir çok avantajı olmasına rağmen, ay’da yerleşme yolunda en küçük bir adım atamadık (ayak basmak dışında…) Bu nedenle bana hep hayal gibi geliyor bu Mars işi…

 2. Tamam robotlar uzayda çok daha kolay çalışır doğru ama insanların da çıkması gerekli. Ay’da işe yarar bir şey yok, belki sadece atlama tahtası olarak işe yarar. Saturn ya da Jupiter’in aylarına birer koloni çakabilsek o zaman insanlığı kimse tutamaz. Ben de H+ bireylerin oralara çıkıp, uzayı fethedeceğini düşünüyorum. Ama H+’lar ne zaman gelir, işte o muamma.
  Gene de tüm olumsuzluklara rağmen, Mars’ta koloni keşke olsa. Bu yerçekimi kuyusunun dibinde kalırsak, insanlık yok olacak.

 3. Aslında Ay’da çok fırsat var. Ay turizmi bile başlı başına bir nedendir oraya gitmemiz için. Ayrıca güneş enerjisi üretmek için ideal bir yer Ay. Orada bulunabilecek madenler. Olağanüstü duyarlı gözlemevleri. Dediğiniz gibi “atlama tahtası” olarak kullanım imkanı. Bilimsel istasyonlar ve bilimsel deneyler için laboratuvarlar. Ne de olsa güneş sisteminin en soğuk yeri ayda. Hatta ben ayda gelişmiş süper bilgisyaarların da düşük maliyetle işletilebileceğini düşünüyorum. Dünya ile iki saniyelik iletişim geçikmesini saymazsak, aslında ay süper bilgisayarlar için ideal bir yer olurdu. Sadece Ay teleskopları bile oraya yerleşmek için iyi bir neden sayılır.

  1. Gene de Ay’a gitmek yerine başka gezegenlere gitmeye çalışmak daha iyi olmaz mı?
   Ya da doğrusu hepsini birden yapmaya çalışıp birbirinin enerjisinden faydalanmak. Uluslararası ve etkili bir ekip kurulsa, bol parası olsa ve uzaya çıksak artık.

   Ufak tefek ışıklarla aydınlanmış koca bir karanlık var keşfedilecek. İnsanlık orada olmalı.

  1. İyi de uzay devletler için eğer karşılıklı bir rekabet ve ülke onuru gibi bir kavram yoksa kolay vazgeçilen bir iş. Halbuki şirketler uzaydan para kazanacaklarını düşünürlerse çok iyi iş çıkartırlar. Önemli olan onların para kazanabileceği noktaya geldik mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s