İnsan nerede başlar, nerede biter?


Teknoloji büyük bir hızla ilerliyor. Gelecek bizleri yeni bir insana dönüştürecek. Peki yeni insan nasıl bir insan olacak?

Günümüzde çalışmayan eklemlerimiz, kırılan kemiklerimiz, gözümüzün merceği gibi vücut parçalarımızı değiştirmemiz mümkün. Kollarımızı ve bacaklarımızı robotik olan ya da en azından organik olmayanla değiştirmemiz de mümkün. Bilim insanları hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneylerde beyin makine eşleşmesini sağlamaya başladılar. Bu bizleri nereye götürüyor, bedene neler eklersek insan kalabiliriz?

Eğer kolunuzu, bacağınızı veya gözünüzü kullanamıyorsanız yerine çalışır başka bir parça önerdiklerinde hayır demezsiniz. Eğer doğuştan bir beyin hastalığınız varsa neden onu düzeltecek bir parça edinmeyesiniz. Sarası olan bir çocuğa onu iyi edecek bir sibernetik implantı vermeyecek az kişi çıkar. Ancak emin olun karşı çıkanlar olacak ve bu eklerin insanlığı azalttığını söyleyecekler.

Artificial heart: JARVIK-7 Heart, provided to ...

Yapay kalp: JARVIK-7 Heart, National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI)’ne Utah Üniversitesince verilmiş. (Photo credit: Wikipedia)

Zamanı geldiğinde karşılaşacağımız bu düşünce bedenine onun özelliğini arttırıcı parçalar takmanın ahlaki ya da dini olmadığını söylecekler. Böyle bir durumda aslında dönüp geçmişe bakmak gerekli. Çünkü benzer bir sorunu antik Yunan filozofları da tartışmışlardı. Onlar bir gemi üzerinden yaptılar tartışmayı ama insana da uyarlamak mümkün. Onlar Girit’den zaferle dönen Theseus‘un gemisinin onarımlardan sonra hala aynı gemi olup olmadığını sormuşlardı. Tüm tahtaları değiştirilse de aynı gemimidir?

Biliyoruz ki insan bedenindeki tüm hücreler ölüyor ve yenileniyor. En yaşlı hücremiz belki de on yaşında. Bu değişkenliğin içinde bir insandan bahsedebiliyorsak, yapay olanın bedene eklenmesi halinde de insandan bahsedebiliriz. Böyle bir varlık; insandan daha iyi mi olur, yoksa sadece insan mı, belki de sormamız gereken aslı soru o. Bu ve benzeri sorulara cevap aramak için bilim kurguya koşabilirsiniz. Filozoflardan daha büyük bir iştahla bunları soruyorlar.

Bakabileceğiniz eserler, herhangi bir sıra olmadan

Ghost in the Shell, Masamune Shirow (Anime filmleri ve iki sezon dizisi de çok başarılı)

Neuromancer, William Gibson

Sundiver, David Brin ( Hatta tüm Uplift serisini okuyun)

Old Man’s War (Yaşlı Adamın Savaşı) John Scalzi

Makers ve Down and Out in The Magic Kingdom Cory Doctorow

Ekleyeceğiniz eserler ya da yorumlarınız için aşağıdaki kutuyu kullanabilirsiniz. Tüm yorumlarınız okunmakta ve hepsine cevap verilmektedir.

Reklamlar

İnsan nerede başlar, nerede biter?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s