Uçan hovercraft ve uçan arabam nerede?


Hala uçan arabalarımız yok. Neyse ki birileri hovercraftı 4-5 metre olsa da uçurmayı becermiş.

Doğrusu bu aracı kullanmak isterim, ama denizde olmayacağına göre Türkiye’de kullanacak yer bulmak zor. Uçan araç demişken, youtube’da neden uçan arabalarımız yok diye bir film gördüm.

2009 yılında Charles Stross‘un Paul Krugman ile söyleşisinde  de konuşmuşlardı. Aslında uçan arabalarımızın olmamasının ve büyük ihtimalle olmayacak olmasının temel sebebi, karayolundaki kadar aracın havada olması durumunda yaşanabilecekler. Araba kullanırken iki boyutta hareket ediyoruz. Arabalar bir düzlem üzerinde ve belirlenmiş yollarda gittikleri için aslında kontrolleri uçan araçlara göre çok kolay. Uçakların da belirlenmiş yolları, rotaları var; ancak bu yollar asfaltlanmamış. Haliyle uzun eğitimler gören pilotlar bu yolları kullanırken gene de yer kontrolüne ihtiyaç duyuyorlar. Arabaların hepsinin uçmaya başladığını düşünün. Yer kontrolü nasıl iş yapacak? Ya da siz evinizin üzerinden sarhoş bir sürücünün kullandığı araba geçsin ister misiniz?

Bu problemlere karşı çözüm bilgisayar kontrollü, uçan araçlar. Ancak gene de ahmakların dehasından çekinen bir mühendis olarak, bilgisayarların bozulacağını düşünüyorum. Eğer ulaşımla ilgili düşler kuruyorsanız bırakın uçan arabaları, heryere hızlı tren yapalım.

Reklamlar

2 thoughts on “Uçan hovercraft ve uçan arabam nerede?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s