Avengers’ı kimse izlemiyor


Tor.com’da ilginç bir yazı okudum. Daha filmi izleyememiştim ama aslında çok ilginç ve önemli bir konuya değinmiş. Başlık oldukça etkileyici:

No One Watches the Watchmen: The Authoritarianism of The Avengers | Tor.com.

Avengers filminde sonunda bu süper güçlere sahip karakterlerle ne yapılacağı Nick Fury‘ye sorulduğunda onların serbest bırakılmaları gerektiğini söylüyor. Çünkü gelecekte ihtiyacımız olabilir, diyor Fury. Tor.com’da Steven Padnick’de buradan ve filmdeki şiddetten, normal insanların etkisizliğinden ve canavar Hulk‘un günü kurtarmasından hareketle Avengers’ın otoriter olduğunu söylüyor.

Cover of "Watchmen"

Watchmen’in kapağı

Bir yandan bakarsanız aslında tüm süperkahramanlarda bir otoriterleşme yatkınlığı vardır. Çünkü insanüstü olmak, insanların kanunlarının ve ahlakının da üstünde olmayı getirir. The Watchmen’de bu aslında çok başarılı incelenmişti. Alan Moore‘un süperkahramanları tam da Avengers filmindeki gibi kanun üstü varlıklardı. Benzer bir süper kahraman incelemesi The Boys‘da vardır. Orada süper kahramanlar bir şirketin kontrolündedir ancak yaptıkları ahlaksızlıklar ve insanları hiçe saymaları düşmanlarını arttırmıştır. Uzun incelmesini daha önce yaptığım The Boys Garth Ennis‘in rahatsız edici ve çok başarılı bir eseri okumadıysanız bir göz atın.

Sizler ne dersiniz, süper kahraman hikayelerinde böyle bir çatışma var mı? Yorumlarınızı aşağıda yazabilirsiniz.

Reklamlar

2 thoughts on “Avengers’ı kimse izlemiyor

  1. Ben esasında bu mevzuyu en şahane olarak görebileceğimiz eserin A God Somewhere olduğunu düşünüyorum. İnsanüstü güçlerin, tıpkı diğer iktidar mekanizmaları gibi insanı nasıl hızla yozlaştıracağını çok net olarak gösteriyor. Adeta surata savrulmuş bir sille kıvamında.
    Özünde bir insanüstü varlık için insanın önemi, bizim karıncalara verdiğimiz önemle denktir filan diyebiliriz herhalde. “Ne ki yani? Dünya üzerinde milyarlarcası var. Biri, onu, bini ölse ne fark eder…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s