Prometheus uzun tanıtım


Ridley Scott‘un Alien filmiyle küçükken korkmuş, Aliens‘a bayılmış birisi olarak Prometheus‘u merakla bekliyorum. Biraz geç oldu ama uzun tanıtımı izlemediyseniz, kaçırmayın.

Ridley Scott’ın yönettiği, Jon Spaihts ve Damon Lindelof‘un yazdığı film oldukça ilginç.

Çok iyi olacak gibi, bakalım nasıl çıkacak? Siz ne dersiniz?

Reklamlar

2 thoughts on “Prometheus uzun tanıtım

  1. Alien, zamanını çok aşmış üstün bir bilim-kurgu/korku filmiydi. Ancak, o zamanlar fark etmediğimiz bir çok eksiği vardı. Uzay gemisinde dünyadaki gibi yer çekimi olması… Uzaylı bir türün (alien) üremek için, bambaşka bir DNA’ya hatta bütünüyle farklı proteinlere sahip canlıların içine girme ihtiyacı duyması… bunlar günümüz bakış açısından çocuksu fikirler artık. Eğer, senaryonun bu zaaflarını aşabilirse, yine başarılı olur diyorum. Ama 1950’lerde gerçekçi gelen fikirler, 1980’lerde nasıl çocuksu hale geliyorsa, 1980’lerin fikirleri de bize çocuksu gelecektir. Nitekim, S. Spielberg’in Dünyalar Savaşı bile (ki bence iyi bir filmdir) bir çok forumda ve sitede alay konusu edildi, sırf senaryosundaki bazı tutarsızlıklar ve saçmalıklar nedeniyle. Eğer bilim-kurgu işine soyunduysan, maceranın korkunun ve fantazinin ötesine geçebilmelisin. Bunun için de bilgi gerekir. Zamanın paradigmalarını ve bilimdeki gelişmeleri takip etmelisin. Yoksa komik duruma düşersin. Mesela, Avatar da böyle saçmalıklar içermesine karşın (İnsan DNA’sıyla Uzaylı DNA’sını kaynaştırmak gibi aptalca fikirlere rağmen… ya da uzaylı bir ırkın kediye benzemesi gibi… Bırak kediye benzemesi, kafasının önünde iki gözü olması, hatta bir kafası olması bile büyük bir tesadüf sayılabilirdi.) bir çok yönüyle güncel bilim ve teknoloji mantığına uygundu. Söz gelişi uzay yolculuğunun 5 yıl sürmesi gibi… Ha deyince proxima centauri’ye gidilemeyeceği bilgisini değerlendirmişti. Ayrıca , her ne kadar Pandora’nın ekolojik sistemi dünyaya aşırı benzese de en azından üşenmeden bir ekoloji tasarlamışlardı. Hoş ve eylenceli bir film olacağı kesin, ama klişeleri aşıp da bir bilim-kurgu başyapıtına dönüşür mü? Sanmıyorum. Holywood kendi kısır döngülerini kıramıyor, kıramaz da.

    1. Ben aslında çok heyecanla bekliyorum filmi. Alien serisinin de aslında ilk filmi Alien, bana sorarsan bir bilim kurgudan çok korku filmidir. Korku filmlerinin tüm araçlarını kullandığı için belki d böyle etkileyici olmuştur. ikinci film Aliens ise daha çok bilim kurgu hatta askeri bilim kurguydu. O yüzden korku filmi izler gibi değerlendirince hala çok etkileyici.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s