Firefly neden önemlidir?


Firefly televizyondaki bilim kurgu için önemli bir mihenk taşıdır. Ülkemizde tanınmayan bu kısa soluklu diziyi merak ediyorsanız okumaya buyrun.

Geçenlerde twitterdan occultsearcher ile konuşurken onun soruları üzerine fikrimi daha iyi anlatabilmek için bir yazı yazmam gerektiğini fark ettim. Tutkunu olduğum dizi Firefly’ın neden televizyondaki bilim kurgu için önemli olduğunu anlatmak 140 karakterde mümkün değildi.

Firefly nedir?

Firefly ABD’de Fox kanalında 14 bölüm yayınlanan Joss Whedon‘un yarattığı bir dizidir. Firefly 2517’de Serenity isminde bir uzay gemisindeki dokuz kişinin maceralarını anlatır. Bu geminin kaptanı ve mürettebatının bir kısmı iç savaşta kaybeden tarafta kalan askerlerdir. Onlar adaletle galaksi hükümetinin kolunun uzanamadığı yerlerde yarı yasadışı işlerle ve bazen de hırsızlık, kaçakçılık gibi işlerle uğraşmaktadırlar. Onların macerası içinde yüzdükleri uzayın karanlığını anlayışlarındaki farklılıklarla çeşnilenir. Her biri dünyaya farklı bakan bu devasa karakterler itilmiş birer kahramandırlar. Onlar Çin ve Amerikan kültürünün baskın olduğu galakside, yeni keşfedilmiş topraklarda birer uzay kovboyudurlar.

Uzayda kovboylar

Firefly aslında bir çok bilim kuru dizide, filmde ve çizgi filmde kendini gösteren bir temayı kullanır. Amerikalılar uzayı; romantik bir şekilde baktıkları Vahşi Batı’ya benzetirler. Keşfedilecek son sınır, bireyselliğin yaşanabileceği son yerdir uzay. Cesurlar ve çılgınlar oraya giderler ve biz evlerinden, kasabalarından, dünyalarından çıkamayanların heyecanla dinlediği, izlediği maceralar yaşarlar. Uzayda yalnız kovboy hikayesi kolaydır, sert adamların macerası etkileyicidir. Bu Star Trek (Uzay Yolu) için de geçerlidir, Stargate için de geçerlidir. Oysa Firefly’da daha fazlası vardır. Uzay Yolu’nun temiz düzenli dünyası yerine Firefly’da gerçekçi ve pis bir dünya ile karşılaşırız.

Ütopya’dan uzakta

Firefly dünyasında merkez gezegenler muhteşemdirler. Star Trek’in federasyonuna benzerler. Oysa galaksinin sınırlarına, yeni yerleşilmiş gezegenlere doğru ilerlediğinizde oraların rezil olduğunu görürsünüz. Firefly dünyasında insanlar, uzaya çıkmanın başka dizilerde yarattığı, sterilleşmeye uğramamışlardır. Filmin kahramanlarını taşıyan gemi Serenity bile bakımsız ve eskidir. Zor çalışan bir motoru vardır, tam da bu haliyle uzayda savrulan kahramanlar için en uygunudur. Karamanlarımız iç savaşta kaybeden oldukları için, tüm gelişme ve ilerleme onlardan uzak kalmıştır. Yenilgiyi kabul edemeyen, kötü işler yapsalar da belli ahlak kuralları olan kişilerdir. Her zaman onların ahlak anlayışını kabul edemeyebilirsiniz ama en adi gözükenine bile kolaylıkla kötü diyemezsiniz.

Aralarında geyşavari bir hayat kadını, üzerinde yapılan deneylerden kafayı sıyırmış bir kız ve her şeyinin onu kurtarmak için adayan doktor abisi ve derviş vari bir rahip de vardır. Onların yaşadıkları ile kanunsuz uzayın ilginç karakterleriyle karşılaşıyorsunuz.

 Firefly’ı izlemelisiniz

Firefly’ın on dört bölüm olsa da etkileyiciliğinin sebebi işte burada. Ardından gelen Battlestar Galactica gibi dizileri izlediyseniz fark etmemiş olabilirsiniz. Gene de ne yapıp edip izleyin, hatta televizyon kanallarına baskı yapıp göstermelerini isteyin.

Siz ne dersiniz? Twitter’da ya da yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Firefly neden önemlidir?’ için 3 yanıt

  1. Bir “son” görmeden öylece kalıvereceğini bile bile üçünü kez izletebilir kendini bu dizi. Böyle yarım kalanlar için “iyi oldu, uzatıp bayacaklardı, kısa kesilince beğenildi” denir ya hep, bu dizide geçerli değil bu klişe. Sıkmazdı, baymazdı. Devam filmi Serenity’de yığın halde verilmeye çalışılmış onca konu dizinin temposuyla anlatılsa idi kaç sezon sürerse sürsün izlenirdi.

    “You can’t take the sky from me”

  2. Bilimkurgu dizileri bir yerden sonra izleyiciyi sıkar. Oysa Firefly 10 sezon da olsa, 20 sezon da olsa kendini izletebilme potansiyeli olan bir diziydi. Yarıda kesme furyasına almasalardı güzel olurdu. Karakter profilleri ve olay döngüleri bu kadar güzel başka bir bilimkurgu dizisi yoktur herhalde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s