Uzaydaki ilk Müslüman


Kendi geleceğimizi düşlemenin anlamını düşündünüz mü? Bugün biraz zorlu bir konuya giriş yapacağız. Hazırsanız devam edelim.

*Güncellendi

Bilim kurgu yazarlarının geleceği ön gördüğü söylense de bana göre onlar geleceği şekillendirenlerdir. Daha da doğru söylemek gerekirse bilim kurgu yazarları geleceği gerçekleştirenlere yol gösterirler. BK eserleri ile büyüyenler kendilerini o eserlerdeki araçları, makineleri ve toplumu gerçekleştirmeye adayabilirler. İste böyle düşünen insanlar sayesinde Motorolla’nın Star Trek iletişim cihazına benzer bir cep telefonu var. Ya da Jules Verne‘in hayali Nautilus Amerikalılar’ın ilk nükleer denizaltısına esin olmuştur.

BK geleceği yaratmasa da…

BK yazarının amacı geleceği görmek olmasa da BK yazmanın doğası gereği olasıları bulmaya çalışmaktır. Elbette kitapların çoğunun gelecek öngörüsü tutmaz. Hiç işe yaramasalar da, istatistiksel veri olarak bilim kurgu eserlerden toplumun gitmesinden korkulan ve istenen gelecekleri anlayabilirsiniz. Örneğin Amerikan bilim kurgusunun altmışlar ve yetmişlerdeki çocuksu ve hayalci hali ile kıyametin gelmesinden korkan seksenler bilim kurgusunu ayıran toplumdaki büyük değişimdir.

Bilim kurgu ve aynı özden gelen fantastik kurgu toplumların gittiği yolu daha bireyler anlamadan tahmin edebilir. Japon ya da Çin bilim kurgusu ile Rus ya da Polonya veya Anglo Sakson bilim kurgu eserleri okuduğunuzda o ülkelerin düşlerindeki benzerlik ve farklılıklar şaşırtıcı olabilir.
Peki ya bizde.

Türk bilim kurgusu ne hayal eder?

Türk bilim kurgu yazarları bizlerin geleceğini hayal ediyorlar mı? Daha önce de BK’nın eksikliği üzerine yazmıştım. Ne yazık ki bu eksikliğin sonuçlarıyla bizler mücadele ediyoruz. Gelecek nesillerin de mücadele etmesini istemiyorsak bir şeyler yapmalıyız.

Bizler Ay‘daki ya da Mars‘taki ilk Türk’ün hayalini kurmalıyız. Uzay gemilerini kullanan Türk kaptanların, kendi gezegenlerini Osmanlı kültürüne uygun geliştirmiş Yeni Osmanlı’nın, uzayda ticaret ve meteor pesinde giden Yörük ataları gibi yaşayan Uçarların, insanlığın büyük kazanda erimesiyle yepyeni bir kimlik edinecek torunlarımızın torunlarının hikayesini anlatmalıyız. Elli yıl sonra da çayı belli bardakta mı içeriz, Venüs’ün kraterlerinde kurulmuş bir şehirde gene sokak simitçisi olur mu sormalıyız. Bizlerin sokak hayvanlarıyla beraber yaşama adetimiz düşünülürse, hangi hayvanlar büyük torunlarımızın sokaklarında olabilir düşlemeli ve düşünmeliyiz. Bir romanda uzayda Müslüman olmak üzerine fikirler paylaşmalıyız.

Uzaydaki ilk Müslümanlar

Uzaydaki ilk Müslüman bizden çıkmadı. Kendi ülkesinin mekiği ile gitmese de Malezyalı Sheikh Muszaphar Shukor  uzaydaki ilk bir Müslüman oldu. Onun yanısıra bir çok başka Müslüman da uzaya çıktı. Ataları ilk uçan insan olan bizler için bu iyi bir haber değil. Bunun sebepleri üzerine çok konuşulabilir ama ben size Malezya’da bilim kurgu edebiyatı olduğunu söylemekle yetineceğim.

Türk Yıldızları 2006
Geleceği bizler düşlemezsek, başkalarının hayallerine hapsoluruz. O yüzden bir Türk bilim kurgusu için elinizi taşın altına koymalıyız.

Ne dersiniz, neler yapılabilir, nerede kaldık?

*Güncelleme: Hitit Güneşi ekibinden Hakan sayesinde yazıda uzaydaki Müslümanlar konusunda çuvallamışım. Aslında tartışmanın özünü değiştirebilecek bir çuvallama bu. Gene de uzaya çıkan Müslümanlardan turist değil de araştırmacı olarak çıkanların hepsinin ülkesinde bilim kurgu edebiyatı olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz, bu düzeltmeden sonra size göre durum nasıl? Hakan’a bilgili yorumları için tekrar teşekkürler.

Reklamlar

Uzaydaki ilk Müslüman’ için 10 yanıt

 1. Esasinda Rus’larin gonderdiklerine bakmali, muhtemelen onlar daha once gonderdiler… Bir suru Kazak, Mogol filan Sovyet astronot gitti sonucta uzaya Sovyet Rusya sayesinde.

  1. Hmms, açıkçası Daniken bu konuda bir şeyler söylemiş.

   Bu yazıyı yazarken sadece Türkiye’yi değil daha da geniş bir aidiyeti konuşmak istedim. Doğudan diyemeyecek kadar az Doğuyu bildiğimi düşünerek Müslüman sınırlaması içinde kaldım. Oysa Müslüman Astronotları da çok bilmiyormuşum onu gördük. Gene de neden bu kültürde astronot yok sorusuna bir cevap arayışı benimki. Senin teorin ne?

   1. Benim bi teorim yok. Parası olan mekiği roketi yapip gönderiyor adamı neye inanırsa inansın. 🙂 Akuatik Yeşil adamlar gönderebilseydi eğer ilk uzaya giden Dagoncular Wiki girişi gerekirdi…

    Ruslar’dan ilk giden Azeri Musa Manarov pek de turiste benzemiyor. 541 gün uzayda yaşamış bir adam!
    (http://en.wikipedia.org/wiki/Musa_Manarov)

    Dum de dum. Eskiden (seksenler) mekikler fırlatıldıkça gazetelerde kocaman yazarlardı. Ah ah nostalji. Benim fasikül fasikül toplayıp ciltlettiğimiz uzay ansiklopedim vardı, 1980’lere gelmeden bitiyordu. 🙂

 2. Merak ettiğim bir konu olarak, yukarıda anlatılanlar ve paylaşılan bağlantılar harika olmuş. Hayal edemiyoruz çünkü temelimiz yok. Önce temelimizi hayal etmeliyiz. Bunu da kendi bilimkurgu ve fantezi eserlerimiz ile yapabiliriz. Ama kastettiğim yazarımızın başka bir ülke için (o ülke ile alakalı) değil, Türkiye için yazıyor olması.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s