Jumper: Işınlanma üzerine


Jumper

Yazar: Steven Gould

344 sayfa

Tür: Bilim kurgu, Genç Yetişkin

Özet Görüş:

Kitabı filminden başarılı olan eserlerden biri Jumper. Kesinlikle türe çok şey katan, bilim kurgunun başarılı örneklerinden biri.

İnceleme

Steven Gould’un yazdığı Jumper’ın kitabını filmini izledikten sonra okumak istemiştim. Yıllar sonra karşıma çıkınca alıp okuyabildim. Eğer filmi beğendiyseniz bunu da çok seversiniz, yok filmi beğenmedim diyorsanız kitaba gene de bir göz atın hiç fena değil.

Hikayemiz David Rice adında bir oğlanın babasından dayak yemediyse başlıyor. David’in annesi kaçmıştır ve babası alkolün de etkisiyle olmadık bahanelerle onu dövmektedir. İste gene dayak yediği bir aksam David kendini şehir kütüphanesinde bulur. Evinden oraya ışınlanmıştır, ya da onun deyimiyle zıplamıştır. David için zıplamak evden kaçmasını sağlayan bahane olur.

Zıplayarak kurtulduğu bir kaç badireden sonra New York‘a gelir ve bir banka soyar. Asıl macera da bundan sonra baslar. Steven Gould zıplamanın prensiplerini ve yapabileceklerini anlatırken aslında daha ilginç olan gençlikten yetişkinliğe geçiş hikayesi anlatıyor. David’in tüm güçlerine rağmen annesinin yokluğu ve babasıyla çözemediği sorunları romanı taşıyan unsurlar. Arada oldukça inandırıcı gelen bir de ask hikayesi var.

Başyapıt değil ama

Bilim Kurgu’nun başyapıtlarından biri değil. Gene de anlatımındaki sadelik ve kolay okunsa da etkileyici derinlikler barındırması kitapta hoşuma giden yönler oldu. Işınlanamasak da David’in heyecanları, korkuları ve hatalarını anlayabiliyoruz. Bu da Steven Gould’un güçlü kalemi sayesinde oluyor. Şimdilerde yayınevleri Genç Yetişkinler için roman arıyorlar. Tavsiyem tam da o döneme hitap eden bu romanın haklarını alıp çevirmeleri. İngilizce okurum diyenlere de Jumper’ı tavsiye ederim.

Reklamlar

One thought on “Jumper: Işınlanma üzerine

  1. Kitabi filminden kotu kac eser var? 🙂 Kitapla pek de bit alakasi olmayanlar belki, Blade Runner’in Do Androids Dream of Electric Sheep’le bir alakasi yoktu cok uzaktan tema disinda ancak super bir film.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s