Quadrotor robot sürüsü


Daha önce bir kaç kere Quodrotorlarla ilgili haberleri paylaşmıştım. Ama bu sefer Penn Üniversitesindekiler işi ilerletmiş.Quadrotorlar dört pervaneli uçan robotlar. Bu robotlar araştırmacıların oldukça ilgisini çekiyor. UPenn’deki General Robotics, Automation, Sensing, and Perception (GRASP) labratuarında araştırmacılar, kolay yön değiştiren, engelleri aşabilen ve sürü olarak gezebilen quadrotorlar geliştirmişler. Aşağıda tanıtım videosunu izlerken robot sürüsü formasyonda uçtuğunda ürperdim. Acaba bunlar robot efendilerimizin ayak ya da doğrusu kanat sesleri mi? Ne dersiniz, yorumlarda fikrinizi paylaşın.

Reklamlar

4 thoughts on “Quadrotor robot sürüsü

  1. Bütün büyük değişimlerde olduğu gibi, değişimin içindeyiz ama farkına varamıyoruz. Robot devrimi olacak mı? Robotlar bizi yönetecek mi? Yanıt basit: Zaten oluyor ve hatta oldu bile!… Büyük fabrikalarda robotlar giderek daha çok kullanılıyor. Üretim yapan makineler aslında robottur. Bilgisayarlar robottur. Her gün soru sorduğumuz Google bir robottur. Mars’a, Venüs’e, Aya gönderdiğimiz uzay araçları… Uydular… Oyuncaklar…

    Robot devrimi kaçınılmazdır ve gerçektir. İlkel ve hantal elektronik teknolojisi aşılıp da insan beynine daha çok benzeyen bilişim teknolojileri eninde sonunda gerçekleşecektir. Yetersiz elektronik teknolojisi ile bile gelinen nokta, bir çok insanın işini robotların alması iken, elektronik teknolojisinden biraz daha gelişmiş herhangi bir yapay zeka teknolojisi neler üretir, hayal etmek bile zor.

  2. Bütün büyük değişimlerde olduğu gibi, değişimin içindeyiz ama farkına varamıyoruz. Robot devrimi olacak mı? Robotlar bizi yönetecek mi? Yanıt basit: Zaten oluyor ve hatta oldu bile!… Büyük fabrikalarda robotlar giderek daha çok kullanılıyor. Üretim yapan makineler aslında robottur. Bilgisayarlar robottur. Her gün soru sorduğumuz Google bir robottur. Mars’a, Venüs’e, Aya gönderdiğimiz uzay araçları… Uydular… Oyuncaklar…

    Robot devrimi kaçınılmazdır ve gerçektir. İlkel ve hantal elektronik teknolojisi aşılacak ve insan beynine daha çok benzeyen bilişim teknolojileri eninde sonunda gerçekleşecektir. Yetersiz elektronik teknolojisi ile bile gelinen nokta, bir işi robotların alması iken, elektronik teknolojisinden biraz daha gelişmiş herhangi bir yapay zeka teknolojisi nasıl bir dünya ile sonuçlanır, hayal etmek bile zor.

    Kendimizi patron, robotları meta olarak görüyoruz; ancak, ikisi kategori arasındaki ayrımın belirsiz hale geleceği günleri de göreceğiz.

  3. Bilim kurgunun günümüz teknolojisine canlandırılmış bir hali sanki. Umarım savaş teknolojisinde kullanılmaz. Bunun yanlış ellere düştüğünü düşünmek gerçekten çok ürpertici..Ama insansız uçaklar heronların çoktan kullanıldığını göz önüne getirirsek sanırım bu teknolojinin de savaş endüstrisinde kullanılmayacağına inanmak gerçekten çok naif olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s